Výpoveď podali televízni redaktori Zuzana Kovačič Hanzelová, Pavol Kalinský, Filip Minich, Katarína Jánošíková, Simona Blehová, Alexandra Minich, Ivana Lövingerová, bruselská spravodajkyňa Daniela Hajčáková, editori a on-line editori Peter Valovič, Tomáš Mrva a Katarína Kozinková a rozhlasová redaktorka Lucia Osvaldová.

Naznačili ale, že sú pripravení do konca dvojmesačnej výpovednej lehoty svoj odchod prehodnotiť. Ich podmienkou je výmena vedenia spravodajstva, ktorú žiadali aj na stretnutí s generálnym riaditeľom RTVS Jaroslavom Rezníkom.

Tvrdia, že manažment ničí ich prácu

Svoje dôvody redaktori vysvetľujú vo videu, ktoré na Facebook umiestnili Spravodajské odbory RTVS. Tie zakladali novinári okolo Zuzany Kovačič Hanzelovej. Postupne sa v ňom vyjadrujú všetci odchádzajúci.

Hovoria, že sa pokúšali dohodnúť, no dosiahli bod, v ktorom už nemôžu svoju prácu vykonávať rovnako svedomito ako doteraz.

„Novému generálnemu riaditeľovi a jeho manažmentu sa darí ničiť našu prácu a rozbíjať tím spravodajstva RTVS,“ hovoria redaktori. „Viacerých našich kolegov vyhodili, pretože boli silnými a hlasnými kritikmi, iných cielene vyštvali.“

Narážajú tým napríklad na ukončenie spolupráce so štyrmi externými redaktormi, ktorí však pre RTVS pracovali dlhodobo. Jeden z nich, Kristián Čekovský, ktorý bol tiež medzi signatármi kritickej petície, opísal pre Denník N oznámenie ukončenia jeho spolupráce takto: „Povedala (šéfka), že je jej to ľúto, ale že sme si to mali rozmyslieť skôr, ako sme začali robiť všetky veci, ktoré sme robili posledné dni a týždne. A dodala, že každá akcia vyvoláva reakciu.“

Redaktori tiež naznačujú zásahy do obsahu spravodajstva. „Pod rúškom objektívnosti žiadali, aby sme reportáže umelo vyvažovali ľuďmi, ktorí svoje domnienky vydávajú za fakty,“ upozornili. Generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník a jeho ľudia opakovane hovoria o potrebe vyvážiť spravodajstvo, aby neboli zastúpení len ľudia jedného názorového prúdu.

Vo videu zaznel aj hlas moderátora O 5 minút 12 Martina Strižinca. Ten v relácii končí v júni, doteraz ako svoje dôvody uvádzal najmä únavu po piatich rokoch. „RTVS si chce pravidelne niekto privlastniť. Nechceme sa mlčky prizerať, náš príbeh sa tu nateraz končí,“ hovorí na konci videa.

Chcú im naďalej vysvetľovať hodnoty verejnoprávnosti

Aktualizované o 15:32: Predstaviteľov RTVS mrzí ohlásený odchod časti spravodajského tímu, ale rešpektujú ich slobodné rozhodnutie. Počas dvojmesačnej výpovednej doby sa vedenie spravodajstva bude naďalej snažiť trpezlivo im vysvetľovať hodnoty verejnoprávnosti, uviedol telerozhlas v stanovisku.

„Vzhľadom na to, že v RTVS pracuje 1 430 interných zamestnancov a vyše 1 500 externistov, z toho v tíme spravodajstva 97 interných redaktorov a 141 externých spolupracovníkov, ubezpečujeme verejnosť, že chod celej RTVS, ako aj sekcie spravodajstva a publicistiky je plnohodnotne zabezpečený. Spravodajský tím sa priebežne dopĺňa aj na základe výberových konaní,“ uviedla hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková.

Predseda Rady RTVS Igor Gallo povedal, že výpoveď dvanástich pracovníkov RTVS „nie je príjemný fakt a neprispeje to stabilite inštitúcie“. Už požiadal generálneho riaditeľa o stretnutie, kde sa bude pýtať na okolnosti. I. Gallo dodal, že sa na najbližšej rade budú zaoberať touto problematikou. „O výpovediach som sa dozvedel z médií. Musím poznať dôvody, aby som sa mohol konkrétnejšie vyjadriť,“ uzavrel.

Na odchod vedenia spravodajstva tlačí aj opozícia

Podľa opozičnej strany SaS je odchod viacerých redaktorov bolestivý úder pre verejnoprávne médium. SaS konštatuje, že ide o najhoršiu vizitku manažmentu a šéfa telerozhlasu J. Rezníka. SaS v tejto súvislosti opätovne vyzvala manažment na odchod z funkcií.

„RTVS nedokáže bez redaktorov a pri manažmente Rezníka, Vahrama Chuguryana, Petry Stano Maťašovskej, Hany Lyons, Michala Dzurjanina poskytovať koncesionárom vyvážené, nestranné a objektívne spravodajstvo – lebo o kvalitnú žurnalistiku nie je zo strany týchto vedúcich pracovníkov záujem,“ uviedli v stanovisku liberáli.

Za zlyhanie vedenia považuje odchod redaktorov aj hnutie OĽaNO. Ako uviedla predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová, odchádzajúci redaktori prispeli k tomu, že sa spravodajstvo RTVS stalo najdôveryhodnejším.

„Ich odchod je preto zlyhaním vedenia zvoleného Smerom a predovšetkým SNS. Na verejnoprávnu televíziu musia prispievať takmer všetci ľudia na Slovensku, a zaslúžia si preto kvalitné a objektívne spravodajstvo,“ tvrdí V. Remišová, podľa ktorej Smer-SD s SNS nevedia riešiť problémy Slovenska a snažia sa zakrývať svoju neschopnosť a korupciu. „A na tento cieľ sa chystajú zneužiť aj verejnoprávnu televíziu,“ dodala.

Na výpovede novinárov reagovala aj poslanyňa Viera Dubačová zo strany Spolu, ktorá je členkou parlamentného výboru pre kultúru a médiá. Kritizuje šéfa RTVS.

„Jaroslav Rezník po vymenovaní naplnil obavy viacerých z nás. Kontroverzní noví zamestnanci a nereagovanie na požiadavky dovtedajšej spravodajskej redakcie, ktorej sa v ostatných rokoch podarilo výraznou mierou zvýšiť pozitívne vnímanie RTVS zo strany verejnosti, sú nepopierateľne manažérskymi chybami,“ uviedla. V. Dubačová pripomenula, že v RTVS navrhovala poslanecký prieskum, no mediálny výbor ho neschválil.