Hlavu štátu si budú môcť ľudia vypočuť v nedeľu v RTVS, ktorá s ňou prinesie rozhovor v rámci relácie O 5 minút 12.

Prezidentka Zuzana Čaputová mala politicky náročný týždeň. Vystúpila v NR SR so správou o stave republiky a uskutočnila stretnutia s premiérom a lídrami parlamentných strán, ktoré boli venované situácii v bezpečnostných zližkách. 

Na správe, ktorú predniesla v utorok, oceňovali analytici rozvážny, diplomatický prejav a poukázanie na pálčivé témy. Koalícia správu považovala za  vyváženú, ale líder opozičnej strany Smer-SD Robert Fico prezidentku kritizoval, lebo podľa jeho názoru nič nepovedala. Predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini zas je prejav označil za jemný vzhľadom na vážnu situáciu na Slovensku.

Čaputová v parlamente hovorila aj o referende, ktoré vyhlási, ak poslanci zmenia ústavu. Fico to označil za politickú naivitu. Prezidentka sa dotkla aj širokého spektra ďalších tém.

Povedala, že je potrebné oceniť kroky vlády vedúce k sanácii ekonomických následkov pandémie, ale zmienila sa aj o nedostatkoch a chabej pomoci kabinetu. Hovorila tiež o zlej politickej kultúre, sociálnej nerovnosti či o životnom prostredí. 

Zuzana Čaputová
Neprehliadnite

Čaputová skritizovala úroveň politickej debaty. Klesla na úroveň, na akej nikdy nebola, tvrdí

V  Prezidentskom paláci sa v pondelok Z. Čaputová stretla s premiérom Eduardom Hegerom (OĽANO) k aktuálnej situácii v bezpečnostných zložkách. Na túto tému neskôr hovorila aj so šéfom parlamentu Borisom Kollárom a opozičnými lídrami R. Ficom a P. Pellegrinim.

Koaličným politikom vraj Čaputová povedala, že každý štát potrebuje stabilnú vládu. Poznamenala, že v prípade, ak chcú vládnuť, musia vyslať signál stability. Poľa jej slov nemôžeme každý týždeň čeliť tomu, že odchádza koaličný partner.

V rozhovore s Ficom požiadala o rešpekt k deľbe moci, primeranosť vo vyjadreniach a nepodnecovanie nenávisti. Líder Smeru-SD zas uviedol, že prezidentke doručia dve otázky do ďalšej petičnej akcie a chce vidieť, ako sa k nim postaví.

Celkom inak hodnotil stretnutie s Čaputovou líder Hlasu-SD, ktorý uviedol, že išlo o veľmi kultivovaný rozhovor. Dodal, že to bolo korektné a úprimné.  Informoval tiež, že súhlasí s prezidentkiným názorom o zmene ústavy ohľadom referenda.

Robert Fico Prezídium Policajného zboru
Neprehliadnite

Smer začne ďalšiu petíciu za referendum, ak prezidentka sľúbi, že otázky nepošle na Ústavný súd