RTVS dostala v kategórii hraná rozprávka celkovo 13 námetov, nakrúca sa napokon snímka, ktorej pôvodný pracovný názov bol Izabelino tajomstvo. Aktuálny upravený názov je Johankino tajomstvo, podľa televízie ešte nemusí ísť o finálnu verziu.

Film sa nakrúca s rozpočtom 1 082 681 eur bez dane, RTVS naň priamo prispeje spomínanou 400-tisícovou investíciou. Ďalších 30-tisíc eur predstavuje vecný vklad.

Za spoločnosťou Alef Film & Media stojí známy producent Marián Urban, v Un Film okrem neho figuruje jeho syn Marek. Prvá zo spoločností má v portfóliu z posledného obdobia napríklad film Rukojemník, kde je RTVS takisto koproducentom. S verejnoprávnou televíziou firma spolupracovala napríklad aj pri minisérii Cyril a Metod – Apoštoli Slovanov v roku 2013.

Najnovší počin Johankino tajomstvo bude mať dĺžku 75 minút, režisérom snímky je Juraj Nvota, kameramanom Jan Malíř.

Podľa charakteristiky zo žiadosti o podporu adresovanej audiovizuálnemu fondu pôjde v prípade novej snímky o rodinnú rozprávku s klasickou zápletkou boja dobra so zlom.

„Téma je spracovaná s veľkým potenciálom pre charakterovú drobnokresbu známych rozprávkových typov. Metóda hry s tradičnými motívmi, neočakávané dejové zvraty, napätie, romantika i dobrodružstvo sú prítomné v jednom príbehu a tvoria predpoklad, aby vzniklo originálne a sugestívne dielo typické pre filmy Juraja Nvotu, jeho tvorivý tím a jeho takmer vždy skvelé herecké obsadenie - tentoraz predovšetkým pre detského diváka,“ písala k filmu produkčná spoločnosť.

RTVS počíta s premiérou pripravovanej rozprávky už počas tohtoročných Vianoc, konkrétne 24. decembra. Počas sviatkov na konci roka uvedie aj ďalšiu rozprávku, na ktorej sa podieľala a videli ju už diváci v kinách - Sedem zhavranelých bratov.

Podľa programového riaditeľa televíznej časti RTVS Tibora Búzu je ambíciou priniesť každoročne jednu novú filmovú či televíznu rozprávku. Vlani verejnoprávna televízia na Vianoce vysielala hranú rozprávku Láska na vlásku. 

Slovenská televízia pri vznikajúcich rozprávkach bude spolupracovať najmä s Českou televíziou – obe inštitúcie vzájomne vstupujú do koprodukcií. RTVS tak bude počas Vianoc vysielať aj rozprávky, kde je hlavným financujúcim partnerom ČT. Koprodukčnú rozprávku vznikajúcu v Česku by mal RTVS uviesť aj tieto Vianoce.