Zlatý podraz sa odráža od skutočných udalostí. Vracia sa totiž do obdobia po druhej svetovej vojne, keď v roku 1946 zvíťazili československí basketbalisti na majstrovstvách Európy v Ženeve.

Práve tam stretne basketbalista František tanečnicu Michelle, príbeh športovcov sa tak bude prelínať príbehom lásky mladej dvojice. Život postáv však ovplyvňuje politické dianie, svoju rolu v ňom zahrá aj okolie. Dej filmu sa napokon končí rokom 1951 a rozdelením Európy železnou oponou.

Spomínanú dvojicu stvárnili český herec Filip Březina a poľská herečka nemeckého pôvodu Patrycja Volny. Ďalej sa v ňom predstavili aj Ondřej Malý, Stanislav Majer, Zdeněk Piškula, Jiří Roskot či Chantal Poullain-Polívková.

Snímka o športe, politike aj láske získala v aktuálnom ročníku Českého leva dokopy deväť nominácií. Vyhrať môže v kategóriách najlepší film, najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe, najlepšia kamera, najlepší strih, zvuk, najlepšia hudba, filmová scénografia, najlepšie kostýmy a napokon masky.

Zlatý podraz sa nakrúcal v prvej polovici minulého roka, jeho režisérom je Radim Špaček. Kým v Česku prišiel do kín vlani na jeseň, na Slovensku je jeho kinopremiéra naplánovaná na marec 2019. Na televízne obrazovky RTVS sa dostane najskôr v novembri tohto roka.

Telerozhlas projekt podporil sumou 150-tisíc eur vrátane DPH. Celkový rozpočet snímky je vyše štyri milióny eur. Okrem spoločnosti Punkchart films a RTVS sú koproducentmi Zlatého podrazu Česká televízia, stávková spoločnosť Tipsport, Barrandov Studio, Buc-film a šéf Českej únie športu Miroslav Jansta.