Nakrúcanie Inšpektora Maxa prebiehalo v dvoch fázach, filmári práce začali vlani na jeseň, keď vyrobili prvých päť častí, a pokračovali v tomto roku, keď sa venovali zvyšku produkcie. Lokácie boli v Česku aj na Slovensku.

Ako na zasadnutí Rady RTVS informoval programový riaditeľ televíznej časti RTVS Tibor Búza, nový seriál by diváci Jednotky mali vidieť už skraja budúceho roka. Odštartuje podľa všetkého v polovici januára.

Zmluvu o vývoji RTVS s produkčnou spoločnosťou Trigon Production uzavrela ešte koncom roku 2013. Do pôvodnej kriminálky vstúpila koprodukčne aj Česká televízia, projekt podporil aj Audiovizuálny fond.

RTVS do seriálu investovala vyše milióna eur - pôvodne 100-tisíc eur na vývoj, následne 500-tisíc na realizáciu a aktuálne ďalších 600-tisíc na zvyšnú časť produkcie, odznelo na Rade RTVS. Slovenský verejnoprávna televízia je hlavným financujúcim partnerom projektu.

Autorom námetu 13-dielnej kriminálky je herec Juraj Kukura spolu s Ivanom Hubačom. J. Kukura stvárňuje aj hlavnú postavu, inšpektora Zoltána Maxa. Jeho neskúseného partnera si zahral český herec Róbert Hájek. Scenár k seriálu napísali Laura Siváková-Paššová a Rastislav Boroš. Režisérom bol Jiří Chlumský.

Inšpektor Max je slovenský kriminalista, ktorý sa pred rokmi odsťahoval do Čiech. Žije v Prahe a pracuje na pražskej kriminálke. Kriminálne prípady nepoznajú hranice, a tak sa mnohokrát dostáva na Slovensko, kde sa musí vyrovnať so svojou vlastnou minulosťou. Max je nezmieriteľný rebel a anarchista v úlohe kriminalistu. Neznáša autority a spoločenské pravidlá, nedokáže sa zmieriť so spoločenským systémom, v ktorom musí žiť.

Zároveň je to starnúci chlap, ktorého vlastne nikto nepotrebuje, pretože všetci sa akosi zmierili so situáciou. Jeho cynický pohľad na svet však zmení smrť jeho bývalej milenky a najmä dcéra, ktorú nemal možnosť vychovávať. „Mám rád detektívky s hrdinami z mäsa a kostí. A Max je úplne obyčajný chlap, so svojimi chybami i neuskutočnenými snami. Na druhej strane má ale silné sociálne cítenie a ľudské nešťastie sa ho hlboko dotýka,“ uviedol k svojej seriálovej postave Juraj Kukura.

Podľa kreatívneho producenta ČT Jana Lekeša bude Inšpektor Max charakteristický výraznou ústrednou dvojicou detektívov. „Juraj Kukura ako inšpektor Max je človek, pre ktorého je sloboda nadovšetko a podľa toho vyzerá aj jeho osobný život a vyšetrovacie metódy. Jeho mladý parťák Filip sa mu snaží dorovnať. No jeho povaha je presne opačná, takže to nemá vôbec ľahké. Táto dvojica vnáša do príbehov humor, detektívne prípady zase napätie,“ doplnil s tým, že seriál ťaží z kontradikcie týchto polôh.

Na projekte Inšpektor Max sa pracovalo viac ako štyri roky. Podľa slov producenta Patrika Pašša má ponúknuť divákovi iný, menej konvenčný pohľad na detektívku. „A musím povedať, že je to aj vďaka Jurajovi Kukurovi. Na vývoji postavy Zoltána Maxa pracoval od začiatku veľmi invenčne, trpezlivo a zápalisto.“

V seriáli sa vystrieda plejáda slovenských a českých hercov. Medzi nimi aj Ľubomír Paulovič, Tereza Brodská, Igor Bareš, Diana Mórová či Dušan Jamrich.