J. Matej na sociálnej sieti uviedol, že v RTVS požiadal o ukončenie pracovného pomeru. Je tak ďalším novinárom s viacročnými skúsenosťami, ktorý vo verejnoprávnej televízii končí.

V minulosti pracoval ako šéfredaktor portálu Aktuálne.sk, zástupca šéfredaktora Aktuality.sk aj šéf zahraničnej redakcie Ta3.

„Dôvodov je viac. Bezdôvodný koniec Janky Masárovej, Matúša Dávida, Matúša Baňoviča a Kristiána Čekovského v spravodajstve, nezmyselné spochybňovanie ďalších redaktorov a spôsob, akým sa posledné týždne rozhodlo vedenie spravodajstva robiť ‚manažérske rozhodnutia‘,“ napísal J. Matej.

Spomenutým štyrom externistom nepredĺžilo vedenie RTVS zmluvy od mája. Všetci pripravovali reportáže do spravodajských relácií na dennej báze. Rovnako ako J. Matej boli podpísaní pod otvoreným listom, v ktorom začiatkom apríla upozorňovali, že v RTVS momentálne pracujú v nepriateľskej atmosfére.

Redaktorka Zuzana Kovačič Hanzelová situáciu s výpoveďou pre novinárov v RTVS nazvala normalizáciou. Od vedenia za to dostala kárne opatrenie. Rovnaký termín – normalizácia – použili aj novinári z iných redakcií, ktorí vo štvrtok v spoločnom vyhlásení takisto kritizovali aktuálnu situáciu v RTVS.

Generálneho riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka Transparency International Slovensko vyzvala, aby zastavil prepúšťanie redaktorov a zvolil ústretový prístup k novinárom, ktorí sú znepokojení manažérskymi zmenami v redakcii.

Ku kritike počínania manažmentu RTVS sa v uplynulých dňoch pridala aj Filozofická fakulta UK v Bratislave a viaceré opozičné strany.

J. Rezníka si aktuálne predvolal parlamentný výbor pre kultúru a médiá. Vysvetľovať má aktuálnu situáciu.

Pozvanie šéfa RTVS navrhol na štvrtkovom zasadnutí výboru podpredseda parlamentu a šéf Mosta-Híd Béla Bugár. Za návrh hlasovalo deväť prítomných členov výboru a dvaja poslanci sa hlasovania zdržali.

Pred budovou Slovenského rozhlasu sa vo štvrtok o 18:00 koná zhromaždenie Postavme sa za nezávislú RTVS. Účasť na akcii potvrdilo v udalosti na Facebooku zatiaľ okolo tisíc ľudí.