V RTVS pracuje momentálne viac novinárov ako v predošlých rokoch, no niektoré pozície má telerozhlas voľné. Medzi ne patrí napríklad aj post editora televízneho spravodajstva, ktorý RTVS potrebuje obsadiť v Bratislave aj Banskej Bystrici. Hlásiť sa naň môžu len uchádzači s minimálne päťročnými skúsenosťami v médiách.
RTVS aktuálne chýbajú najmä regionálni redaktori – ako uviedol pri prezentovaní správy o činnosti Sekcie spravodajstva, športu a publicistiky jej riaditeľ Lukáš Diko, problematickou oblasťou je hlavne juh stredného Slovenska.
RTVS absentujúcich spravodajcov v tomto regióne nahrádza ľuďmi v Banskej Bystrici, ktorí spravodajsky pokrývajú aj vzdialenejšie miesta. Reakčný dosah do dvoch hodín, napríklad ak cestujú do Rimavskej Soboty či inam, je však aj podľa RTVS nevyhovujúci.
„Redaktorov sme aspoň vybavili prenosovými batohmi, takže môžu vysielať naživo alebo poslať reportáž priamo z miesta, ušetria teda čas cesty naspäť. Riešenie tohto stavu patrí medzi naše priority, no nie je ľahké nájsť ľudí,“ uviedol na rokovaní Rady RTVS L. Diko. Aj pri týchto pozíciách vyžaduje RTVS od uchádzačov minimálne dvojročnú prax v médiách. Pre začínajúcich novinárov má stáže.
Z pohľadu konkurencieschopnosti RTVS voči komerčným televíziám zaostáva verejnoprávne médium podľa interných prieskumov platovo u redaktorov o zhruba 15 – 20 percent. Pri niektorých seniorných pozíciách je to aj viac, uviedol L. Diko. Kapacitne je spravodajská redakcia RTVS porovnateľná s redakciami iných televízií. Z pohľadu pokrytia regiónov sú ale na tom v súčasnosti Markíza či Joj lepšie.
RTVS má momentálne sedem zahraničných korešpondentov vrátane dvoch pozícií v Bruseli, odkiaľ novinári pokrývajú aj dianie vo Francúzsku a vo Veľkej Británii. Po ohlásení brexitu sa RTVS podľa L. Dika zamýšľala aj nad korešpondentom v Londýne.
V prípade dodatočných zdrojov by RTVS chcela obsadiť aj post korešpondenta pre Moskvu a Blízky východ, kde jej spravodajca dlhobobo chýba. „Sú to najzložitejšie oblasti z pohľadu geopolitiky,“ pripomenul L. Diko, podľa ktorého RTVS momentálne ešte nemá vychovaný dostatočný počet vlastných kvalitných redaktorov s patričnými skúsenosťami. „Sme uprostred procesu, musíme si ľudí vychovávať, pripravovať.“
Z pohľadu pokrývania zahraničného diania je podľa L. Dika pozitívnym ukazovateľom zvýšený počet zahraničných služobných ciest – vlani ich redaktori absolvovali 115, kým ešte v roku 2012 to bolo 57.
Jednou z dlhodobejších vízií v prípade televízneho spravodajstva je priniesť tri autonómne regionálne spravodajské relácie: pre západ, stred a východ – podobne to už v súčasnosti robí Rádio Regina, alebo v televíznej podobe Česká televízia. „Z pohľadu televízie je to technicky náročnejšie a takisto si to vyžaduje dodatočné investície,“ načrtol L. Diko.
Ako tiež odznelo na zasadnutí Rady RTVS, vo verejnoprávnom médiu od 31. marca už funguje stála Etická komisia. Vznikla na podnet generálneho riaditeľa Václava Miku po vlaňajšom prešetrovaní objektivity spravodajstva RTVS v súvislosti s uniknutou údajnou komunikáciou Gábora Grendela s novinármi vrátane ľudí z RTVS.