Organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) vyhlásila, že počas víkendových protestov proti koronavírusovým obmedzeniam, ktoré sa konali v štyroch členských krajinách EÚ vrátane SR, boli „fyzicky napadnutí“ najmenej siedmi novinári a ďalší čelili vyhrážkam. Organizácia vyzýva na vyšetrenie týchto incidentov, informovala v stredu agentúra AFP.

RSF po demonštráciách zo soboty 24. júla vo Francúzsku, Taliansku, Španielsku a na Slovensku zdôrazňuje, že vlády jednotlivých krajín musia urobiť omnoho viac na ochranu žurnalistov.

„Novinári by nemali byť obviňovaní za nezhody protestujúcich s vládou,“ povedal Pavol Szalai, šéf oddelenia RSF pre EÚ a Balkán. „Je neprijateľné vystavovať ich útokom, hrozbám a brániť im v pokrývaní udalostí z pozície nezávislých pozorovateľov,“ kritizoval.

„Žiadame, aby novinári dostali počas protestov účinnú ochranu a aby sa fyzické útoky dôsledne vyšetrili,“ apeloval. Právo na spravodajstvo musí zvíťaziť, dodal.

Protest proti vládnym opatreniam pred budovou Národnej rady (NR) SR v Bratislave 23. júla 2021. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Slovenský „útok na Kapitol“: budovu Národnej rady zablokovali protivládni demonštranti

AFP s odvolaním sa na RSF píše, že v talianskej Florencii demonštranti „kopali a urážali niekoľko hodín“ videoreportéra Saveria Tommasiho z portálu Fanpage.it, pričom mu poškodili kameru.

Demonštranti v Ríme nadávali reportérom televízie RAI, v Janove zase spravodajcom denníka Il Secolo XIX a novín Genova24. Protestujúci slovne napádali i novinárov v Miláne a do jedného z nich i strkali.

Vo Francúzsku počas protestu v prímorskom meste Marseille zažili dvaja žurnalisti stanice France 2 „výsmech, fyzický útok a urážky“. Prívrženec krajnej pravice v meste Besancon udrel reportéra stanice Radio BIP/Média 25 Toufika de Planoisea. V Paríži demonštranti obkľúčili a prinútili odísť dvoch reportérov súkromnej spravodajskej stanice BFMTV, ktorých nazvali „kolaborantmi“.

Pred Národnou radou (NR) SR v Bratislave pokračuje protest proti opatreniam v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu 24. júla 2021 v Bratislave. Ľudí je však menej ako popoludní, situácia je pokojnejšia. FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Protest antivaxerov pred parlamentom pokračoval v sobotu do noci, nevzdajú to ani v ďalšie dni

V španielskom hlavnom meste Madrid sa účastníci protestu proti noseniu rúšok a očkovaniu maloletých „vyhrážali a slovne útočili“na reportérku televízie Antena 3 Soniu Lópezovú. Takisto vypískali novinára stanice Telemadrid Antonia Camposa a „pokúšali sa mu brániť v práci". Protestujúci vypískali i tím stanice LaSexta, ktorú obvinili z „manipulácie“ a jej novinárov nazvali vrahmi.

Protesty sa od piatka do pondelka konali i pred Národnou radou SR. Namierené boli proti novele zákona umožňujúcej Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) alebo regionálnym hygienikom pri ohrození verejného zdravia nariadiť dočasné podmieňovanie vstupu do prevádzok a na hromadné podujatia potvrdením o očkovaní proti ochoreniu Covid-19, prekonaní ochorenia alebo o negatívnom výsledku testu.

„Protestujúci zaútočili na reportéra a kameramana najväčšej súkromnej televízie Markíza, strkali do nich a urážali ich, pričom im poškodili kameru,“ pripomína RSF.

Na snímke predseda NRSR Boris Kollár (Sme rodina) počas rokovania mimoriadnej 34. schôdze NRSR v Bratislave 30. júna 2021. Minister financií Igor Matovič (OĽANO) čelí odvolávaniu z funkcie. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Protest pred dverami Národnej rady je fatálnym zlyhaním polície a ich šéfa, vyhlásil Kollár