Šéf rezortu kultúry nechce spájať vedenie RTVS s témou zvyšovania koncesií a myslí si tiež, že politici by nemali ovplyvňovať spravodajstvo. M. Maďarič novinárom nevedel povedať, či bude môcť verejnoprávna rádiotelevízia počítať s vyššími príjmami z úhrad za vysielanie od januára budúceho roka. O tejto téme sa bude hovoriť.

Situáciu okolo plánovaného zvyšovania koncesií by M. Maďarič nenazval koaličnou krízou, ale „praktickým problémom, ktorý sa možno nemedializoval šťastne, ale je tu záujem to vyriešiť a je tu aj pochopenie, že je to aj súčasťou programového vyhlásenia vlády“.

Zopakoval, že podľa vývoja situácie zváži ďalšie kroky. „Vidíte, keď sa Koaličná rada ide týmto problémom zaoberať aj za mojej účasti, asi tu je záujem to vyriešiť,“ doplnil.

S predsedom SNS Andrejom Dankom o téme ešte nehovoril a nevie, aký bude postoj SNS na rokovaniach. K požiadavkám SNS, ako je napríklad zmena názvu RTVS, sa M. Maďarič nechcel pred pondelkovou Koaličnou radou vyjadrovať.

Na otázku, či bude predmetom rokovania aj zmena vedenia RTVS, M. Maďarič novinárom povedal, že to s témou vôbec nesúvisí. „Vôbec si neviem predstaviť, ako by mala Koaličná rada riešiť personálne obsadenie RTVS.“

Na medializované úvahy o tom, že za sporom o zvyšovaní koncesií je snaha SNS dosadiť svojho človeka do vedenia RTVS po tom, ako sa na budúci rok v lete skončí funkčné obdobie Václava Miku, reagoval, že nezachytil, že by takéto ambície niekto mal a že by dnes chcel niekto riešiť otázku, ktorá bude na stole v priebehu budúceho roka.

„Politici by nemali rozprávať do spravodajstva, to ale neznamená, že nemôžu vyjadriť svoj názor na spravodajstvo. Samozrejme, že u väčšiny politikov názor na spravodajstvo je subjektívny, pretože je sám často objektom spravodajstva,“ odpovedal minister kultúry na otázku, či by mali politici „rozprávať do spravodajstva“.

Ak sa M. Maďaričovi nepodarí presadiť návrh novely zákona o úhrade za služby verejnosti poskytované RTVS, bude zvažovať svoje ďalšie kroky. Jednou z možností je aj odchod z postu ministra.