Generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník odmieta tvrdenie, že zámer zvýšiť koncesionárske poplatky na 8,5 eura je jeho návrh. Ide podľa neho o výsledok opakovaných zasadnutí komisie Ministerstva kultúry (MK) SR. Telerozhlas to skonštatoval v stanovisku, ktoré TASR zaslala hovorkyňa RTVS Andrea Pivarčiová.

Experti z komisie podľa RTVS prediskutovali množstvo analytických materiálov zo slovenského mediálneho prostredia, ako aj z prostredia Európskej vysielacej únie. ,,Na základe týchto odborných diskusií komisia dospela k predmetným záverom," uviedli v stanovisku.

J. Rezník
Neprehliadnite

J. Rezník: Som za hybridný systém financovania RTVS

Koncesionárske poplatky sa nezvyšovali 17 rokov, podľa RTVS je dôležité nájsť sumu, ktorá by zabezpečila ďalší stabilný chod a rozvoj. ,,RTVS predložila na Ministerstvo kultúry SR rozsiahly balík materiálov, na ktorom sme spolupracovali s Európskou vysielacou úniou (EBU). Zdôvodnenia, ktoré sú v týchto materiáloch, hovoria o tom, že nie je o päť minút dvanásť, ale desať minút po dvanástej na to, aby sa téma financovania RTVS začala systematicky riešiť," vyhlásili.

Pivarčiová zdôraznila, že je povinnosťou generálneho riaditeľa RTVS každý mesiac informovať členov Rady RTVS o skutočnostiach, ktoré sa týkajú verejnoprávnej televízie. ,,Informáciu o možnosti zvyšovania koncesionárskych poplatkov považujeme za jednu z kľúčových, keďže ide o záverečné stanoviská, ku ktorým dospela komisia Ministerstva kultúry SR 26. augusta 2020," dodala.

O návrhu zvýšiť poplatok na 8,5 eura informoval Rezník členov Rady RTVS. Na zámer následne reagoval aj premiér Igor Matovič. Povedal, že koncesionárske poplatky sa zvyšovať nebudú. Ministerstvo kultúry uviedlo, že hovoriť pri tejto téme o konkrétnych číslach je predčasné.

Na snímke nápis na budove RTVS v Mlynskej doline. Bratislava, 16. júla 2020. FOTO TASR - Michal Svítok
Neprehliadnite

RTVS odmieta Čekovského tvrdenia, reči o Rezníkovom plate sú vraj prvoplánovo účelové

Predseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre kultúru a médiá Kristián Čekovský si myslí, že ak sa najprv nedorieši hospodárenie RTVS a nakladanie s peniazmi koncesionárov, téma zvyšovania koncesionárskych poplatkov je zbytočná. Pripomenul, že ako člen komisie nevie o takomto jasnom závere s konkrétnou sumou.