V rozhovore sa dočítate:

  • Čo hovorí J. Rezník na prepojenie investora, ktorý má spoločnú firmu s TASR, na Slaviu Capital
  • Ako vníma kritiku ministra kultúry Mareka Maďariča a možný súboj v Smere pre post šéfa RTVS
  • Či TASR robí promo Andrejovi Dankovi a prečo je podľa J. Rezníka v poriadku pozitívne informovanie o politikoch
  • Ako chce verejnosť presvedčiť, že má na to, aby nahradil Václava Miku
  • Ako by mala vyzerať RTVS pod Rezníkovým vedením a aký systém financovania preferuje

Ovplyvnilo vaše rozhodovanie o kandidatúre to, čo sa v poslednom čase deje okolo RTVS?

Nie. Tieto politické šarvátky zažívam od roku 1993, keď som vyhral konkurz na riaditeľa Regionálneho štúdia Slovenského rozhlasu v Košiciach a odvtedy som v službách verejnoprávnych médií nepretržite. Vnímam tieto prekáračky, ale druhá vec je profesionálny výkon v médiu.

Čo sa vám na súčasnej RTVS páči?

Páči sa mi napríklad grafika na selfpromo v STV, menej už v rozhlase, kde jej nadužívanie pôsobí rušivo. Ale moja kandidatúra nie je postavená na tom, že keď niekde prídem, všetko označím za zlé a začíname od bodu nula. Nikdy som to nerobil, lebo to nepovažujem za produktívne. RTVS sa za uplynulých päť rokov posunula k lepšiemu na základe súhry viacerých faktorov. Kľúčovým bola jasná a prepracovaná stratégia ministra kultúry, ktorý roky trpezlivo vybudoval tylové zázemie pre RTVS.

Čo tým konkrétne myslíte?

Podarilo sa mu zriadiť alebo revitalizovať celý rad inštitúcií, ktoré podporujú kvalitné výstupy RTVS, napríklad Audiovizuálny fond alebo Slovenský filmový ústav. Do tejto atmosféry prišiel nový manažment, ktorý mal päť rokov tichú, ale trpezlivú a silnú podporu ministra a nemám pocit, že by ju zneužíval. Výsledky sa prejavili. To ale neznamená, že je už všetko, ako má byť. Televízia sa vďaka týmto okolnostiam posunula, paradoxne to bolo možno jednoduchšie aj preto, že v parlamente bola dominantná jedna strana. Manažment mal väčší pokoj, aby realizoval všetky kroky, ktoré chcel.

Manažment mal trpezlivú a silnú podporu ministra. Výsledky sa prejavili. To ale neznamená, že je už všetko, ako má byť.

Bavíme sa o verejnoprávnej službe, čiže by malo byť jedno, kto je v parlamente. Či nie?

Áno, ale vy predsa viete, že to nie je jedno. Jedna vec je systém a druhá realita.

Aká je teda realita? Ste dlhoročný manažér verejnoprávnych médií, najprv SRo a potom TASR. Ako médiá ovplyvňuje koalícia, ktorá práve vládne?

Alebo opozícia, ktorá vládnuť chce...

Alebo.

Dlhoročný predseda Slovenského syndikátu novinárov Janko Fülle, keď robil hovorcu prezidentovi, raz povedal: Je úplne pochopiteľné, ak politik presadzuje svoje videnie sveta a môže to robiť tak kreatívne, ako ho napadne. Človek z prostredia médií je zase na to, aby súdne a zodpovedne vyhodnotil, čo z toho je a čo nie je korektné. Mám overené časom, že je v poriadku mať korektné a profesionálne vzťahy s politikmi, ale nesmiete s nimi chodiť na pivo. Úloha verejnoprávneho média nespočíva v tom, aby robilo politikom dobre alebo zle. Je úplne normálne informovať o prešľapoch, ale rovnako aj o dobrých veciach, ktoré sa im podarili. A v oboch prípadoch to treba hovoriť pokojným hlasom a bez emócií.

Čo vám na RTVS prekáža?

Čo ma trochu mrzí je, že za uplynulých päť rokov sa manažment viac zameriaval na televíziu a rozhlas zostával v jej v tieni. Tiež ma mrzí, že výsledky sa rekapitulujú tak, akoby niekto, kto dokázal odrobiť kopec vecí, mal teraz dedičné právo riadiť RTVS ďalej. Áno, RTVS sa posunula, konečne sa nebavíme o tom, či existencia verejnoprávnych médií má zmysel, o deficitných rozpočtoch, ale chvalabohu sa rozprávame o kvalite programov a tak to má byť.

Práveže sa diskusia vracia k tomu, či RTVS má byť verejnoprávna. Nedávno predseda SNS Andrej Danko povedal, že by mala byť štátna.

Ale veď to isté hovorí aj SaS a OĽaNO. Rozdiel medzi verejnoprávnymi a štátnymi médiami je veľmi jednoduchý, verejnoprávne znamená, že médium je financované z koncesionárskych poplatkov, teda verejnosťou, a nie zo štátneho rozpočtu. Pretože všetko ostatné, čo je financované prostredníctvom štátneho rozpočtu, sú štátne médiá. A je jedno, či to vraví SaS, SNS alebo OĽaNO. Lebo pokiaľ viem, OĽaNO chce financovať verejnoprávnu televíziu a rozhlas časťou z HDP a SaS je za zrušenie koncesií. V tomto ja nevidím rozdiel.

Vy by ste pristali na štátnu televíziu a rozhlas?

Na Slovensku v 90. rokoch prebehla transformácia štátnych médií na verejnoprávne podľa modelu BBC. Prijali sme anglosaský model koncesionárskych poplatkov a tak je to v poriadku. Čo ale nemáme doriešené, je mechanizmus valorizácie koncesionárskych poplatkov, ktorý v súčasnosti supluje takzvaná Zmluva so štátom. Pre mňa je koncesionársky systém prioritný. Mám vlastné skúsenosti s tým, ako a čomu bol vystavený Slovenský rozhlas v časoch, keď som tam pôsobil. Najskôr sme mali vlastnú kapitolu v rozpočte, potom sme dostávali financie z ministerstva financií a potom prostredníctvom ministerstva kultúry a vždy s tým boli spojené problémy. Koncesie znamenajú istotu, že médium dokáže fungovať aj v čase, ktorý mu nie je naklonený.

Mocenské zásahy do obsahu nie sú v poriadku

Pred piatimi rokmi, keď ste kandidovali na riaditeľa, ste chceli transformovať Dvojku na spravodajský kanál. Stále to platí?

Je čas na to, aby vznikol ďalší kanál. Uvažujem a analyzujem veci, ktoré s tým súvisia. Zatiaľ mi to vychádza tak, že Jednotka by mala vzdelávať, informovať a zabávať. Dvojka by mohla mať spravodajsko-športový charakter a tretí kanál by sme mali zamerať na detského diváka. Sledujem, ako sa vyvíja situácia v okolitých krajinách a tretí kanál by sme mohli urobiť spôsobom, ako má Česká televízia ČT :D a ČT art. Cez deň vysielajú pre deti a večer pre náročného diváka. Myslím, že v tomto máme voči našim deťom veľkú podlžnosť.

Ako vnímate spravodajstvo RTVS, je nezávislé a objektívne?

Kategória nezávislosti je exaktne rovnako neuchopiteľná ako kategória pravdy. Verejnoprávne spravodajstvo má byť v prvom rade vyvážené, nezaujaté, malo by obsahovať menej emócií a viac odborných faktov.

Rezník: Mika urobil v RTVS svoje, ale to neznamená, že mu treba ustúpiť z cesty

Zdroj: Martin Baumann

Premiér Robert Fico je s ním zjavne nespokojný, tvrdí, že bude odporúčať poslancom voliť zmenu. Ako vnímate jeho slová?

Je podľa mňa málo politikov, ktorí sú spokojní so spravodajstvom. A to je tak všetko, čo k tomu môžem povedať.

Verejnoprávne spravodajstvo má byť v prvom rade vyvážené, nezaujaté, malo by obsahovať menej emócií a viac odborných faktov.

Zmena ste vy, keďže kandidáti ste zatiaľ dvaja, okrem vás súčasný šéf Václav Mika. Hovorili ste s premiérom alebo s niekým iným o podpore?

V prvom rade predpokladám, že do termínu uzávierky prihlášok pribudne ešte niekoľko relevantných kandidátov. A o tom, či mám a budem kandidovať, som hovoril s mojimi blízkymi a kolegami.

Niektorí redaktori RTVS otvorene hovoria o tom, že ak by prišli snahy o ovplyvnenie správ, budú sa búriť. Napríklad Zuzana Hanzelová v rozhovore pre Mediálne.sk ešte vlani jasne dala najavo svoj postoj. Ako im chcete garantovať slobodu?

Tak, že

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa