Reportéri STV sa včera pustili do Rybníčka. Spolu s Ruskom, Kňažkom a Nižňanským

Investigatívna relácia Slovenskej televízie Reportéri včera naznačila svoje nové smerovanie. Program mal v pondelok jediný príspevok – reportáž s názvom Bez ladu a skladu sa na 26 minútach venovala prepúšťaniu a riadeniu televízie pod vedením bývalého riaditeľa STV Richarda Rybníčka. Príspevok nepriniesol žiadnu novú či aktuálnu súvislosť. Novinárka STV Lucia Ležovičová na začiatku sama naznačila, odkiaľ prišiel námet – reportáž mala byť reakciou na minuloročný rozhovor s Rybníčkom v denníku Sme, na ktorý vedenie televízie nedostalo priestor na odpoveď.

Reportéri STV sa včera pustili do Rybníčka. Spolu s Ruskom, Kňažkom a Nižňanským

V reportáži vystupujú takmer výlučne Rybníčkovi kritici, vrátane súčasného riaditeľa STV Štefana Nižňanského. Na začiatku príspevok v súvislosti s masovým prepúšťaním spred niekoľkých rokov ukazuje napríklad plačúcich zamestnancov. Kameraman Peter Tóth obviňuje Rybníčkov manažment zo šírenia lží. Tóth tiež spochybňuje týždenník TREND (pozn.: Mediálne.sk je súčasťou vydavateľstva TREND Holding) a jeho cenu Manažér roka, ktorú Rybníček dostal v roku 2005. „O pozadie tohto, ako sa k tomuto titulu dostal, by pátravý človek tiež ako mohol rozprávať.“

„Tento Rybníček všetko zničil, všetko popretrhal. Ale myslím si, že éra Rybníčka ako devastátora sa stala o mnoho silnejšou v tom čase, keď nastúpil Para,“ hovorí zas režisér František Palonder. Ďalší režisér Juraj Lihosit by zas chcel z tých čias zostrihať dokument, „ale bohužiaľ, po prvé nikto o to nemá záujem (...) a potom nemá času, robím nejaké iné veci a furt som sa k tom nedostal.“

Priestor na vyjadrenie dostali aj bývalí šéfovia komerčných televízií Pavol Rusko a Milan Kňažko. Prvý z nich hovorí, že kroky uskutočnené za Rybníčkovho manažmentu nemali zmysel, druhý, že v tom období sa siahlo na podstatu verejnoprávnej STV.

Sám Rybníček sa s novinárkou nechcel rozprávať. „Pokojne si (tému) spracujte ako chcete, ale je to už dávno a myslím si,že to už to nie je podstatné.“ Novinárka v príspevku tiež akoby investigatívne zašla na nejakú recepciu a chce sa zhovárať s bývalým šéfom STV.

V reportáži vystúpil viac než tucet respondentov, ktorých pomer televízia nastavila nasledovne: bývalý predseda Rady STV Miroslav Kollár na jednej strane, bývalý člen manažmentu Branislav Záhradník uprostred a všetci ostatní ostro kritizovali bývalé vedenie STV.

Reportéri STV dostali „zhora“ námet na podobne ladený príspevok už aj v nedávnej minulosti. Keď niektoré opozičné politické strany navrhovali zrušenie koncesionárskych poplatkov, novinári STV mali spochybniť politikov, ktorý tento návrh presadzovali. Táto téma nakoniec spracovaná nebola.

Prepis relácie Reportéri STV zo 17. mája 2010

Bez ladu a skladu

Lucia LEŽOVIČOVÁ, redaktorka
--------------------
Presne pred 7 rokmi muselo zo Slovenskej televízie odísť viac ako 1200 ľudí. Vtedajší riaditeľ Richard Rybníček nastolil krízový režim, zastavil takmer celú tvorbu a predával nadbytočný majetok. Od štátu na túto ako on tvrdil racionalizáciu dostal mimoriadnu vyše miliardovú dotáciu. Čo priniesli tieto tvrdé opatrenia, mali vôbec význam, obdobie pôsobenia krízového manažmentu z rokov 2003-2006 budú hodnotiť politici, umelci, bývalí členovia Rady STV, jej súčasné vedenie, ale aj niektorí vtedajší manažéri. Je nám veľmi ľúto, že Richard Rybníček napriek našej snahe odmietol v reportáži vystúpiť, rovnako na ponuku Reportérov nereagoval ani jeho najbližší spolupracovník Marcel Para. Táto relácia je zároveň odpoveďou na minuloročný rozhovor Richarda Rybníčka v denníku Sme o súčasnej situácii v Slovenskej televízii. Vedenie Slovenskej televízie do dnešného dňa nedostalo priestor na odpoveď.

redaktorka 4/4/203
--------------------
Vedenie Slovenskej televízie dnes odštartovalo avizovaný proces hromadného prepúšťania svojich zamestnancov. Na základe rozhodnutia ústredného riaditeľa Richarda Rybníčka bude zrušených 1117 pracovných pozícií.

Richard RYBNÍČEK, ústredný riaditeľ Slovenskej televízie, 13/3/2003
--------------------
Boli vyčerpané všetky možnosti riešenia. Kroky, ktoré robím sú kroky, ktoré sú jedinými , ktoré môžu zachrániť Slovenskú televíziu.

František PALONDER, režisér
--------------------
To, čo sa stalo za Rybníčkovej éry je vlastne taká časovaná bomba, alebo ešte niečo horšie. Ona totiž vybuchuje stále ďalej a ďalej.

Milan KŇAŽKO, bývalý riaditeľ súkromnej TV
--------------------
Ambícia urobiť z verejnoprávnej televízie komerčnú je scestná.

Miroslav KOLLÁR, bývalý predseda Rady STV
--------------------
V roku 2002 v decembri bola Slovenská televízia v situácii, keď mala záväzky po lehote splatnosti vo výške jedna miliarda korún, nebola schopná plniť svoju záväzky, tam bolo treba robiť okamžité, rýchle kroky, ktoré tu televíziu zachránili pred krachom.

Lucia LEŽOVIČOVÁ, redaktorka
--------------------
Dobrý, pán Rybníček Lucia Ležovičová zo Slovenskej televízie. Zdravím vás pán Rybníček, chcela by som sa spýtať teda ja som sa vám neozvala dlhší čas, lebo sme teda nakrúcali tu reportáž, ale predsa len prichádza k tomu,že ideme ju natočiť, tak či by sme teda mohli stretnúť.

Richard RYBNÍČEK, bývalý ústredný riaditeľ STV
--------------------
Nie, ja som to vtedy čakal a už teraz nie, už to nie je pre mňa ani veľmi dôležitá téma, takže pokojne si ju spracujte ako chcete, ale je to už dávno a myslím si,že to už to nie je podstatné.

Lucia LEŽOVIČOVÁ, redaktorka
--------------------
Čiže nechcete sa k tomu vyjadrovať? Vôbec?

Richard RYBNÍČEK, bývalý ústredný riaditeľ STV
--------------------
Vôbec, nijako nie.

Juraj LIHOSIT, režisér
--------------------
On nemal vôbec dumstvo o tom, čo aký má byť cieľový stav. Oni sa dohodli niekde tam v tých politických kuloároch alebo kde že sa prepustí polovica ľudí,alebo tretina ľudí, no a ten išieľ hlava, nehlava.

/ Ukázka /

Juraj LIHOSIT, režisér
--------------------
Chcel som z toho zostrihať dokumentárny film, ale bohužiaľ, po prvé nikto o to nemá záujem a nejaký vážny, už som o tom so všelikým hovoril a potom nemá času, robím nejaké iné veci a furt som sa k tom nedostal.

Peter TÓTH, prezident OAT
--------------------
Dneska už je strašne málo ľudí, ktorí analyticky pristupujú k tomuto problému a snažia sa po toľkých rokoch, po toľkých rokoch spätne, spätne túto situáciu prehodnotiť.

Branislav ZÁHRADNÍK, bývalý štatutárny zástupca STV
--------------------
Vtedy viete, v televízii zúrila vojna, tak sa používali na obidvoch stranách ako tvrdé argumenty a samozrejme obidve tie strany aj zamestnávateľ teda vedenie televízie aj odborová organizácia v podstate sa ocitli v absolútne nepriateľskom prostredí.

Peter TÓTH, prezident OAT
--------------------
Ono to vlastne celé začalo na jednej tlačovej konferencii, kde vytiahol krabicu z pod kvetináča z filmového archívu, ktorá bola zhrdzavená. A tu reprezentoval na tlačovej konferencii, že takýto je stav Slovenskej televízie, ako vidíte túto krabicu zhrdzavelú z toho filmového archívu. A tam začala ta veľká séria tých lží, ktoré pokračovali vlastne až do jeho odchodu.

Richard RYBNÍČEK, bývalý ústredný riaditeľ STV, 13/2/2003
--------------------
Presne v takomto, presne v takom stave je Slovenská televízia. Pás z archívu.

Viera GREGOROVÁ, vedúca archívu STV
--------------------
K celej tej situácii by som dodala iba toľko, že celá ta prezentácia v podstate mala znamenať niečo úplne iné, než je teda naša skutočnosť. A to ako to v skutočnosti vyzerá, dokumentuje pri aj ten priestor v ktorom sa nachádzame teraz. Aj iné priestory, ktoré v našom archíve máme.

Marián SLOVÁK, bývalý predseda Rady STV
--------------------
Ja som dodnes presvedčený,že ta redukcia pracovných síl bola nutná, ale bolo ju treba urobiť veľmi opatrne, veľmi profesionálne. Lebo potom čo sa stalo som sa vlastne dozvedel, či to bol zvukári, kameramani , ecetera, ecetera, mnohé zložky proste boli úplne zrušené, tak masívne a tak necitlivo ako to bolo urobené, to je len dôkaz toho ich amatérizmu.

Miroslav KOLLÁR, bývalý predseda Rady STV
--------------------
Ja si myslím, že to bolo v súlade s projektom, na základe ktorého sa stal generálnym riaditeľom, prišieľ do televízie v situácii keď mala televízia dlhy vo výške jednej miliardy korún, hromadné prepúšťanie bolo jednou zo súčasti projektu, v ktorom bolo jasne pomenované, že v televízii je prezamestnanosť, ten proces schválila Rada Slovenskej televízie, to je všetko čo k tomu môžem povedať.

redaktor 9/11/2005
--------------------
Prestížny ekonomický týždenník Trend aj tento rok oceňoval najlepších manažérov, banky a firmy. Ocenenie manažér roka získal generálny riaditeľ Slovenskej televízia Richard Rybníček.

Peter TÓTH, prezident OAT
--------------------
O pozadie tohto ako sa k tomuto titulu dostal by pátravý človek tiež ako mohol rozprávať. Že bolo v pozadí toho, aby proste sa tohto titulu pán Rybníček proste dožil.

záber zo schôdze, archív J.Lihosita
--------------------
Kontaktovala som Rybníčka s tým, že Rybníček sa mi ozve. Ozval sa mi, a veľmi jedovatým hlasom sa ma opýtal, čo mňa do toho, ako ľudi dostávajú dovolenky. A dovolenky nebudú, pretože on tých ľudí nemôže na dovolenky pustiť. /nezrozumiteľný záznam/ na dovolenke zostal a ako on by potom mohol prepustiť.

Peter TÓTH, prezident OAT, kameraman
--------------------
Začala situácia vyslovene bojového charakteru, toto všetko sa udialo bez toho, aby existovali reálne podklady na základe ktorých by takéto čosi bolo možné spraviť. Nemal programovú štruktúru, nemal vysielaciu štruktúru, proste základným heslom bolo prepustiť 1200 ľudí, nech to stojí čo stojí. Mal to sofistikovane veľmi dobre pripravené, vyvolávala sa tu atmosféru vôči zamestnancom, že sme darmožráči, že proste berieme svoje platy za nič a že sú tu lobistické skupiny, ktoré riadia televíziu a tak ďalej, a tak ďalej. V očiach verejnosti nás tak zdiskreditoval, že i do dnes vlastne to, čo on začal s touto kampaňou vôči zamestnancom Slovenskej televízie začalo neuveriteľne dobre fungovať a funguje to v istom slova zmysle prenesenie až do dnes.

Juraj LIHOSIT, režisér
--------------------
Kto boli tí darmožráči? Tam tí zvukári? Tí ľudia od tých strojov? To boli normálny zamestnanci, a tí, ktorí by sa dali možno označiť za darmožráčov, no tak tí si našli miesta hneď inde.

František PALONDER, režisér
--------------------
To bola už únava, to už boli roky, kedy predchádzajúce garnitúry takisto vyvolávali v spoločnosti tlaky a podobné veci a všetky tie štrajky a protesty ako by slabli. My sme sa aj uvedomili jednu vec, že ani štrajk ani protest už nič nevyrieši. My sme boli totálne bezmocní, pretože všetky snahy, ktoré povedzme Únia slovenských televíznych tvorcov vydávala,či to bolo cez noviny, či to boli protesty spôsobom mítingovým a podobne, ako keby si ich nikto nevšímal.

Štefan NIŽŇANSKÝ, generálny riaditeľ STV
--------------------
Ja si myslím, že vznikli veľké škody a dnes to vidíme v dnešnej Slovenskej televízii, že nám tu chýbajú niektoré televízne profesie. Odišlo dosť veľa kvalitných ľudí môžem povedať, ktorí už do tej televízie nikdy naspäť neprídu, už ich nemôžme získať naspäť. A dnes, keď sa rozširuje výroba a staviame na rozširovaní vlastnej a pôvodnej tvorby a podobne ani nie sme schopní zabezpečiť niekedy tieto úlohy. To znamená, že musíme o to viacej komunikovať s externým prostredím. Zrejme išlo o to, v podstate aj taký bol zrejme zámer , aby sa posilnila pozícia toho externého prostredia, aby to fungovalo na inom princípe. Ale poslanie verejnoprávnej televízie má byť v inom a niektoré činnosti produkčné alebo umelecko-realizačné by sa mala ta televízia vedieť zabezpečiť aj sama.

Branislav ZÁHRADNÍK, bývalý štatutárny zástupca STV
--------------------
To hromadné prepúšťanie bolo potrebné. Otázka či to malo byť 1200 ľudí alebo to malo byť menej ľudí, alebo to malo byť v nejakých etapách to samozrejme dnes už je skôr otázka, ktorá, ktorú nech skúma história. Urobila sa takáto operácia, ktorá naozaj v tom čase bola najkomplikovanejšou procedúrou hromadného prepúšťania vo verejnej inštitúcii, aká sa za posledné roky kdekoľvek na Slovensku udiala.

Marta GAJDOŠOVÁ, bývalý riaditeľka STV B.Bystirica
--------------------
Ta racionalizácia však nemala v sebe racionálne jadro, pretože boli zredukované oddelenia, ktoré pre chod štúdia sú nevyhnutné. Napríklad si spomínam na rozhovor s pánom Párom, keď som veľmi bojovala za zachovanie archívu v regionálnom štúdiu Banská Bystrica a keď mi povedal, že Slovenská televízia nebude živiť tri archívy, že bude archív len v Bratislave.

Dušan DAVIDOV, režisér
--------------------
9 mesiacov od nástupu pána Rybníčka sa nič nevyrobilo, to je niečo neuveriteľné. Platili sa koncesionárske poplatky a nič sa nevyrábalo. Vysielal sa iba archív, o ktorom tvrdil, že neexistuje, že sa zničil. A pritom len toto sa vysielalo. Po 9 mesiacoch sa rozhodol, že celú výrobu, pretože už nemal tuná žiadnych tvorcov musí zadať do externého prostredia. Tým sa stalo, že vlastne dabing, ktorý bol roky, rokúce kvalitný, a bol v internom stave, odrazu takmer celý v Bratislave, prešieľ do externého prostredia.

Viliam KRČMA, kameraman
--------------------
Kameramanskú profesiu to postihlo absolútne dehonestujúco. Lebo zaujímavé bolo,že oni síce prepustili množstvo kameramanov, respektíve kameramanov zo Slovenskej televízie,ale vzápätí prijali iných ,ktorí neboli v tejto profesii vyučení v uvodzovkách, hej. Čiže nemali žiadnu prax.

František PALONDER, režisér
--------------------
Ja chápem, že televízia bola prezamestnaná, že to bolo predimenzované , ale na druhej strane bolo to treba robiť iným spôsobom , pretože keď zničím také profesie ako sú rekvizitári, ako sú vlásenkári, ktoré sa už nikdy, nikde nemôžu nájsť, proste ani na trhu práce, títo ľudia sa túto vychovali, takisto ako na Kolibe. Tento priemyseľ filmový a televízny sa zničil totálne, pretože sa tu popretrhali všetky šnúry. Napriek tomu, že ta televízia fungovala akým takým spôsobom z tých starých čias, že fungovali nejaké organizačné pavúky a podobné veci, v tejto televízii, tento Rybníček všetko zničil, všetko popretrhal. Ale myslím si, že éra Rybníčka ako devastátora sa stala o mnoho silnejšou v tom čase, keď nastúpil Para.

Marcel PARA, štatutárny zástupca STV, 11/3/2003
--------------------
Prepúšťanie sa bude diať po splnení všetkých zákonných povinností a povinností vyplývajúcich nám z kolektívnej zmluvy v priebehu mája a júna. Tak, aby do konca júna každý, kto bude podľa zákona sa to volá nadbytočný, tak aby o tom vedel.

Branislav ZÁHRADNÍK, bývalý štatutárny zástupca STV
--------------------
Myslím si, že to bol veľmi silný človek z hľadiska vplyvu na generálneho riaditeľa a za mnohými kľúčovými strategickými rozhodnutiami stála práve skupina ľudí okolo Marcela Paru.

Marián SLOVÁK, bývalý predseda Rady STV
--------------------
Prišieľ pán Para nech sa na mňa nenahnevá s úspornými amatérskymi predstavami o Slovenskej televízii z Košickej televízie naša. Rozumiete, to nejde, to sa dá robiť povedzme na takej reportážnej regionálnej úrovni. Ale toto nemôže byť jeden z hlavných ľudí Slovenskej televízie. A prísť sem s takou filozofiou.

Marcel PARA, štatutárny zástupca STV, 1/8/2004
--------------------
Vítam vás pri 71.vydaní relácie Odpovede z obrazovky. V súčasnosti generálny riaditeľ pán Rybníček čerpá dovolenku a poveril ma, aby so ho v tomto zastúpil a ja sa pokúsim to urobiť najlepšie ako viem.

František PALONDER, režisér
--------------------
Proste televízia je veľmi citlivý element, a môžu ho spravovať len ľudia, ktorí ho chápu, ktorí vedia, ktorí v týchto mediách robia. Ktorí dokážu zhmotniť to,čo sa tu v tejto televízii naučili. Táto televízia je mater pre mnohých ľudí, ale museli odísť, pretože si to niekto zmyslel, a začal rátať na papieri, že túto 15 prepustím, tuto 20 prepustíme, tuto 100-ku prepustíme. Ale veď to sú pre boha ľudské osudy. To sú profesie, ktoré sa sem už nikdy nevrátia.

Pavol RUSKO, bývalý riaditeľ súkromnej TV
--------------------
To boli takí politickí rentiéri. By som možno povedal a určite to nemalo s nejakým profesionálnym mediálnym manažmentom veľa spoločné. To bolo len o tom, dajte mi peniaze a ja niečo urobím. No, to vie každý.

archív J.Lihosita
--------------------
Ale čo s tým? Že vyhodí ďalšieho? Však on bude platiť pokuty, to nikomu nevadí, ani vo vláde, ani nikde? To je vládou urobené!

Richard RYBNÍČEK, bývalý ústredný riaditeľ STV, 8/6/2003
--------------------
Hromadné prepúšťanie ja za nami. 880 v tejto chvíli pracuje v Slovenskej televízii, robíme všetko preto, aby ste nepocítili zníženie kvality vysielania. Bude na náš všetkých kladený enormný výkon, pretože budeme musieť vynaložiť dvojnásobne veľa energie na to, aby sme zabezpečili vysielanie, ale my to dokážeme.

Peter TÓTH, prezident OAT
--------------------
Prišlo k hromadnému prepúšťaniu samozrejme bez konzultácií s odborovými organizáciami, s ktorými v podstate v istom slova zmysle odmietol komunikovať.

Gabriela GOLIÁŠOVÁ, predsedníčka OZM, 20/5/2003
--------------------
Hrozí, že ak dajú zamestnanci súdne individuálne podania a vyhrajú ich , tak, v prípade, že by tak urobilo 500 zamestnancov, tak by televízii vznikla škoda 3,5 miliardy korún.

Branislav ZÁHRADNÍK, bývalý štatutárny zástupca STV
--------------------
Viem, že televíziu zažalovalo niekoľko desiatok ľudí z toho hromadného prepúšťania , ale z toho celkového množstva ľudí, ktorí boli prepustení, alebo ktorí odišli z televízie a väčšina teda odišla dobrovoľne, 95 % ľudí podpísalo tieto dohody, tak vlastne tým pádom ta televízia nebola vystavená tomu riziku tých súdnych sporov. A dnes sa ukazuje, že tí ľudia, ktorí zažalovali televíziu, ktorí neprijali tu dohodu, tak na tých súdoch sú úspešní spravidla preto,že ta výpoveď nie je dostatočne televízia prerokovala s odborovou organizáciou.

František KUTLÍK, mediátor
--------------------
Počas dvoch rokov fungovania mediačného centra som sa doteraz v mojej praxi nestretol s tak flagrantným porušovaním nielen zákonov v tomto prípade právnych noriem ako zákonník práce ale aj interných predpisov Slovenskej televízie.

Marián SLOVÁK, bývalý predseda Rady STV
--------------------
Ja zatiaľ nepoznám prípad z tých mala ľudí, ktorí boli prepustení a sa súdili, že by prehrali súd.

Peter TÓTH, prezident OAT
--------------------
Z hromadného prepúšťania pokiaľ moje vedomosti siahajú je 19 ľudí, ktorí sa pustili do žalovania Slovenskej televízie za nezákonné rozviazanie pracovného pomeru.

Štefan NIŽŇANSKÝ, generálny riaditeľ STV
--------------------
Ak dnes príde takýto zamestnanec, ktorý bol neoprávnene a protiprávne prepustený, tak príde s požiadavkou alebo rozsudok súdu je, že televíziu zaväzuje na zaplatenie náhrady na úrovni povedzme od nejakých 1,5 , 2 miliónov až do 7, 7 a pol miliónov korún. A my takéhoto človeka musíme jednak zobrať späť do zamestnania a jednak mu nahradiť ušlý zárobok a všetky tie veci vysporiadať, ktoré z toho vyplývajú.

František KUTLÍK, mediátor
--------------------
V spomínaných pracovnoprávnych sporoch nastupuj mediátor vo fáze, keď sa konsenzom dohodne právne oddelenie s personálnym útvarom, že určitá žaloba je takpovediac zrälá na riešenie mimosúdnou dohodou a že sa celý dokument alebo celý spisový materiál odstúpi mediačnému centru. V tej chvíli ja ako mediátor kontaktujem dotknutú stranu, informujem dotknutú stranu, o tom, že mediácia je nezávislý samostatný proces, ktorý by mal vyústiť mediačnou dohodou tak, aby boli obidve strany spokojné.

Pavol RUSKO, bývalý riaditeľ súkromnej TV
--------------------
V konečnom dôsledku to boli kroky, ktoré isteže stáli slovenský rozpočet veľa peňazí, nemali absolútne žiadny zmyseľ pre Slovenskú televíziu, jednoznačne sa odklonila od toho, čo mala programová rada, alebo čo mala televízia vo svojich programových cieľoch, o nejakom verejnoprávnosti a službe verejnoprávnej tam nemohlo byť ani reči. Bola to komerčná televízia, budovaná za štátne peniaze.

Peter ĎUREJE, dramaturg
--------------------
Z televízie, ktorá mala produkovať, robiť relácie pre vysielanie sa zrazu stala televízia len vysielacia a nie ak keby aspoň vysielala niečo seriózne,ale to boli všetko len prkotiny,to boli všetko komerčné záležitosti . No kto si bude teraz pozerať Superstár, po toľkých rokoch?

Miroslav KOLLÁR, bývalý predseda Rady STV
--------------------
Televízia má poskytovať službu verejnosti, na to má viacero kanálov, aby mohla cieliť na rôzne cieľové skupiny . To, že bol prvý kanál v danom čase nastavený na univerzálneho diváka, bolo v súlade s projektom s ktorým sa stal generálnym riaditeľom a v súlade s tým, že televízii bolo treba vrátiť divákov najmä mladších vekových skupín, čo sa podarilo na konci toho funkčného obdobia. Televízia mala stabilné postavenie na trhu, mala vyváženú štruktúru divákov, po troch rokoch, do vtedy čo odišieľ Richard Rybníček televízia stráca divákov, diváci Slovenskej televízie starnú, napriek tomu, že míňa ta Slovenská televízia stále viac a viac peňazí a posledné tri roky vyrába každý rok dlhy rádovo vo výške sta milióna korún.

Libuša BARANOVÁ, vedúca útvaru ekonomiky STV
--------------------
Slovenská televízia pod vedením pána Rybníčka dostala za to obdobie ako ste uviedli dotácie vo výške 33,70 miliónov eur. Čo v prepočte znamená asi 1,1 miliardy slovenských korún. Taktiež prišlo k odpredaju hmotného majetku vo výške 8,46 miliónov eur, čo v prepočte je tiež približne okolo 250 miliónov slovenských korún. Keď porovnávame Slovenskú televíziu pod vedením pána Nižňanského za jeho obdobie Slovenská televízia dostala dotáciu vo výške 11,27 miliónov eur čo predstavuje približne hodnotu 350 miliónov slovenských korún. Keď to prepočítame, je to asi jedna štvrtina z toho,čo dostalo predchádzajúce vedenie Slovenskej televízie. Ako má momentálne manažment k dispozícii v Slovenskej televízii.

Milan KŇAŽKO, bývalý riaditeľ súkromnej TV
--------------------
Nebola to verejnoprávna televízia, po prvé preto, lebo nemožno sa rozhodnúť, že jeden program bude komerčný a jeden bude verejnoprávny. Verejnoprávnosť sa dá absolvovať na dvoch programoch. Nie na jednom. Ambícia urobiť z verejnoprávnej televízie komerčnú je scestná. Sú dve kategórie komerčnej televízie,ktoré žijú z reklamy a potom verejnoprávne, ktoré majú slúžiť verejnosti a ktoré žijú alebo z priamo odčlenených daní alebo z koncesionárskych poplatkov. Tým pádom ne smie obťažovať svojich divákov reklamami a ne smie byť na nich závislí.

Štefan NIŽŇANSKÝ, generálny riaditeľ STV
--------------------
Slovenská televízia sa zrazu stala potom len vysielacou,nákupnou a vysielacou , čo je samozrejme najlacnejší, najúspornejší variant, ale myslím si, že v príkrom rozpore so znením s obsahom zákona o verejnoprávnom médiu. To znamená, že podľa mňa tam prišlo k porušeniu zákona o verejnoprávnom vysielateľovi.

Miroslav KOLLÁR, bývalý predseda Rady STV
--------------------
Vo fonde Slovenskej televízie nájdete niekoľko filmov,ktoré vznikli alebo boli naštartované počas éry Richarda Rybníčka, ktoré získali ocenenia na festivaloch, ale hlavne Richard Rybníček Rada Slovenskej televízie v tom čase aj ten tým tými ozdravnými opatreniami spôsobil, že dnes sa vôbec o nejakej Slovenskej televízii môžeme baviť

Juraj LIHOSIT, režisér
--------------------
Nezáležalo mu vôbec na nejakej vlastnej tvorbe. Nijakej ani tej, čo televízia musí pre národ robiť. Pre deti napríklad. Vzdelávacie programy, to všetko šlo preč, cena Dunaja, to sa veľmi ľahko šetrí, keď sa nič nerobí. Čo porobil? Gingle, hej miesto hlásateliek narobil gingle. Proste televízia vysielala od rána do večera samé gingle.

redaktor STV, 11/7/2006
--------------------
Slovenská televízia nemá generálneho riaditeľa . Richard Rybníček sa totiž k 10.júlu vzdal svojej funkcie. Kým Rada STV nezvolí nového šéfa dočasne ju povedú dvaja štatutárny zástupcovi.

Branislav ZÁHRADNÍK, bývalý štatutárny zástupca STV
--------------------
Keď som sa ja stal štatutárnym zástupcom , tak naozaj už pár dní potom ako Richard odišieľ z televízie, mi prinášali na stôl dokumenty, faktúry, zmluvy, ktoré bolo treba riešiť a ktoré boli podľa m mojej mienky problémové. A Richard neprejavil podľa mojej mienky dostatočnú ochotu tie veci dousporiadať a ja som bol nútený po dohode s Radou Slovenskej televízie objednať forenzný audit, najali sme renomovanú naozaj svetovú auditórsku spoločnosť a ta vykonala to šetrenie a to šetrenie poukázalo na určité nedostatky. Neboli celkom podľa mojej mienky v tom čase nastavené transparentné vzťahy medzi Slovenskou televíziou a jej dcérskymi spoločnosťami, týkajúce sa zabezpečovania vysielania, výroby programov, dabingu a podobne. A tieto obavy sa v tom audite preukázali, že tie firmy dcérske nemali zamestnancov, ale účtovali povedzme poradenské výkony televízie.

Lucia LEŽOVIČOVÁ, redaktorka
--------------------
Dobrý deň, prosím vás za pánom Rybníčkom sme prišli. Keby sme vám nechali kontakt na nás, keby ste mu ho dali, keď príde .

Ladislav ORVISKÝ, vedúci odboru ľudských zdrojov STV
--------------------
Na uvedenom doklade máme prehľad odmien top manažmentu Slovenskej televízie za roky 2005-2009, v roku 2005 bolo vyplatených niečo cez 10 miliónov korún na odmenách top manažmentu, zatiaľčo v roku 2009 po porovnanie to bolo iba niečo cez milión slovenských korún. Na uvedenom doklady sú vyplatené odmeny top manažmentu za rok 2005. Odmena generálneho riaditeľa, ktorú mu priznala Rada STV je tam uvedená a v ďalšom prehľade sú uvedené sumy jednotlivých nepomer medzi odmenou generálneho riaditeľa a odmenou jedného z členov manažmentu, ktorá je zhruba 10 násobne vyššia.

Miroslav KOLLÁR, bývalý predseda Rady STV
--------------------
Richard Rybníček nikdy nedostal 100 % odmeny, ja samozrejme nemám v hlave tie presná čísla, ale myslím si, že v tých prvých rokoch odmenu nedostal a ak dostal v tých nasledujúcich , tak bolo vo výške 25 % platu v čase, keď sme to schvaľovali.

Branislav ZÁHRADNÍK, bývalý štatutárny zástupca STV
--------------------
Richard Rybníček schvaľoval vybraným členom manažmentu nie všetkým z tých odmien a výšky odmeny je evidentné kto boli tie najväčší v uvodzovkách pracanti v televízii a samozrejme to boli práve ľudia blízky pánovi Parovi a sám pán Para vtedy generálny riaditeľ mal túto kompetenciu, nemusel o odmenách rokovať s Radou a rozhodoval vo vlastnej riadiacej kompetencii, tak televízia je nastavená, myslím, že to aj do dnes môže generálny riaditeľ dať svojim spolupracovníkom v podstate akúkoľvek odmenu. Ja viem, že jedna mesačná odmena bola asi milión korún. Bolo pozoruhodné, že on svojim podriadeným im v podstate dával odmeny a oni mali vyššie priemerné platy ako mal sám generálny riaditeľ. Čo je podľa mňa absurdné.

Štefan NIŽŇANSKÝ, generálny riaditeľ STV
--------------------
Od kedy som nastúpil do funkcie, tak prvý rok absolútne nedostal nikto z manažérov špičkových žiadne odmeny. A nasledujúci rok to bolo podstate až v rámci roku 2009, kedy sa nám podarilo úspornými opatreniami čosi ušetriť a vtedy sme dali do fondu odmien všetkým riadiacim pracovníkom istú dá sa povedať veľmi symbolickú čiastku na to, aby tých svojich najaktívnejších ľudí dokázali nejakým spôsobom odmeniť a motivovať. To znamená, že to sú neporovnateľné čiastky,a to najlepšie ukazuje, že manažér roka dokázal s tými ľuďmi istým spôsobom manipulovať, alebo si ich dokázal zaviazať, aby mu konali a vytvárali robili všetko to, čo on potreboval.

František PALONDER, režisér
--------------------
Je veľmi jednoduché dať človeku peniaze a povedať, zlikviduj túto fabriku. On ju zlikvidoval a ešte dostal aj peniaze. Ale aj tie peniaze tu nie sú a a nie sú tu ani tie profesie,ani tie ľudia, ktorých vyhodil.

Marián SLOVÁK, bývalý predseda Rady STV
--------------------
Keď som hovoril čo som hovoril, hovoril som to len preto,že dúfam, že v krátkej budúcnosti a potom že to bude trvať mnoho rokov bude na čele či rozhlasu či televízie skutočný profík odborník, kultivovaný a charakterný človek.

Milan KŇAŽKO, bývalý riaditeľ súkromnej TV
--------------------
Je pravdepodobné, že väčšina tých riaditeľov, ktorých bolo príliš veľa na takú krátku dobu spôsobila nejaké drobné deformácie Slovenskej televízie, ale obdobie Rybníčkoveho riaditeľovania siahlo na podstatu, na tvorbu a po jeho pôsobení zostane v histórii práce Slovenskej televízie biele miesto alebo ak chcete čierna diera.

Lucia LEŽOVIČOVÁ, redaktorka
--------------------
Ak vám v tejto reportáži chýbali aktuálne názory a hodnotenia Richarda Rybníčka, a Marcela Paru, bolo to ich rozhodnutie. Z našej strany bola snaha, aby dostali priestor a vyjadrili sa. Obidvaja to ale odmietli. Dnes už končíme. 

Zdrojom prepisu reportáže je služba Mediasearch spoločnosti © NEWTON Media, spol. s r.o.