Radikálni rakúski popierači koronavírusu a odporcovia protiepidemických opatrení naplánovali demonštrácie pred sídlami redakcií hlavných mediálnych spoločností.

Vo stvrtok (9. decembra) popoludní sa niekoľko desiatok ľudí zišlo pred budovou rozhlasovej a televíznej spoločnosti ÖRF, aby tam dali najavo svoj odpor voči údajne sfalšovanému spravodajstvu o pandémii covidu-19.

Protest bez incidentov

Na svojich internetových stránkach o tom píše denník Der Standard. Protest sa obišiel bez incidentov, na mieste na bezpečnosť dohliadalo asi 20 policajtov. Der Standard píše, že išlo o prvé zhromaždenie zo série protestov naplánovaných na niekoľko týždňov.

Protest proti sprísneniu pandemických opatrení vo Viedni
Neprehliadnite

Viedeň bola na nohách, tisícky ľudí protestovali proti pandemickým opatreniam

Pod heslom "Vaše klamstvá sa nám hnusí" sú naplánované podobné akcie aj pred sídlom bulvárneho Kronen Zeitung, načítanejšieho listu v Rakúsku, ďalej potom pred redakciami denníkov Kurier, Die Presse a Der Standard alebo spravodajského portálu Oe24.

Vyznávači sprisahaneckých teórií

Výzvy na účasť na zhromaždeniach sa šíria prostredníctvom komunikačnej služby Telegram. Protestných akcií pred svojím sídlom sa naopak podľa všetkého nedočká televízie Servus TV, ktorá je otvorená "alternatívnym faktom". Podľa šéfky novinárskeho spolku Concordia Daniely Krausovej cielené demonštrácie pred sídlami mediálnych redakcií "zapadajú do súčasnej podoby scény vyznávačov sprisahaneckých teórií".

WA 48 Belehrad - Ľudia v plynových maskách  protestujú pred budovou parlamentu v Belehrade v sobotu 10. apríla 2021. Ekologickí aktivisti protestovali proti zhrošujúcej sa enviromentálnej situácii v krajine. FOTO TASR/AP   

People attend a protest in front of the Serbian Parliament building in Belgrade, Serbia, Saturday, April 10, 2021. Environmental activists are protesting against worsening environmental situation in Serbia. (AP Photo/Darko Vojinovic)
Neprehliadnite

Demonštranti blokovali cesty a mosty, dostali sa do potýčok s políciou

Uviedla, že usporiadateľom protestných akcií ide o spochybnenie vierohodnosti rôznych inštitúcií, okrem vedy a politiky tak prišiel rad aj na médiá. Upozornila, že ešte nikdy v povojnovej histórii Rakúsko nebolo svedkom takého "plošného útoku" na slobodné médiá.