Rada STV odmietla Sedlákovej programový koncept na budúci rok

Rada Slovenskej televízie (STV) včera odmietla programový koncept STV na rok 2008, ktorý predložila programová riaditeľka televízie Mária Sedláková. Materiál podľa členov rady nemal požadovaný obsah, štruktúru a chýbali v ňom zákonom určené údaje ako plán podielu odvysielaných premiér a repríz či odvysielanej vlastnej produkcie na celkovom vysielaní STV.

Rada Sedlákovej taktiež vytkla podiel programov vo verejnom záujme plánovaný na január, ktorý má presiahnuť len 46 percent - zákonné minimum je 50 a viac percent. "Je absurdné, že chcete, aby sme schválili programový koncept, v ktorom navrhujete porušenie zákona," povedal Sedlákovej predseda Rady STV Bohumír Bobocký. Sedláková sa bránila tým, že ide o maximum, ktoré je schopná v rámci aktuálnych finančných a kapacitných možností televízie saturovať. "Musíme niekde odvysielať aj nakúpené akvizície, keďže máme povolené nulové odpisy," dodala.

Rada STV odmietla Sedlákovej programový koncept na budúci rok


Programová riaditeľka STV Mária Sedláková.

Do budúcnosti chce programová riaditeľka STV úplne inak postupovať pri nákupe akvizícií, ktorých pomer vo vysielaní chce obmedziť. "Rezignovali sme už na niektoré veľké dealy," povedala členom rady. Tí jej vyčítali aj plánovaný pokles podielu spravodajstva a publicistiky vo vysielaní. "Tieto hodnoty vychádzajú v porovnaní s číslami, ktoré si stanovil môj predchodca pán Lipták a nikdy ich neplnil. Ten podiel bude naopak rásť," tvrdila Sedláková.

Na Jednotke plánuje programová riaditeľka spustiť nové programy zamerané na investigatívnu, analytickú a občiansku publicistiku. Dôraz chce klásť na spravodajské sloty o 12:00 a 16:00. Výhľadovo chce Sedláková preklopiť regionálne spravodajstvo z Dvojky na Jednotku a spustiť špecializované spravodajské formáty orientované na politické a ekonomické témy.

V nateraz odmietnutom programovom koncepte na budúci rok ráta Sedláková so zrušením niektorých nefunkčných programových slotov a podporou fungujúcich. "Typová vysielacia štruktúra do značnej miery vykazuje zmenu a posun smerom k verejnoprávnosti," povedala pred Radou STV. Významne rozšíriť chce detskú tvorbu. V sobotu i v nedeľu by sa mali v spolupráci s Európskou vysielacou úniou vrátiť Detské správy, pokračovať bude formát Superchyty a výhľadovo sa ráta s programom Gól zameraným na šport. Sedláková plánuje taktiež program pre deti a mládež venovaný boju proti xenofóbii.

Som schopná dostať do budúcoročného vysielania denný seriál. programová riaditeľka STV Mária Sedláková

Hlavnou prioritou je pre Sedlákovú pôvodná dramatická tvorba. "Som schopná dostať do budúcoročného vysielania denný seriál," povedala. Okrem toho na september plánuje ďalší 13-dielny seriál a STV pracuje aj na novej teenage sérií. Do budúcich Vianoc chce STV nakrútiť aj pôvodnú rozprávku. Sedláková chce posilniť aj podiel dokumentárnych programov vo vysielaní. "V príprave je aj množstvo programov, ktoré reagujú na požiadavku, aby sme mapovali osobnosti Slovenska, či už žijúce alebo nežijúce," popisuje.

Väčšinu nových projektov bude STV podľa Sedlákovej vyrábať vo vlastných kapacitách, ktoré sú tak kompletne naplnené. "Budeme musieť škrtať a riešiť, ako vlastne vyrobíme všetky tie programy, ktoré som naplánovala na budúci rok," uzavrela.

Foto: Maňo Štrauch