V prípade RTVS bola podľa mediálneho regulátora problematická reportáž Nanútený správca zaradená v relácii Reportéri v apríli tohto roka. Redaktorka Katarína Začková v príspevku poukázala na konkrétny problém obyvateľov novostavby bytového komplexu na Jégého ulici v Bratislave.

Časti vlastníkov bytov sa nedarilo zmeniť pôvodného správcu vybraného developerom. Okrem hodnotenia legislatívy bolo druhou rovinou príspevku informovanie o konkrétnych námietkach vlastníkov voči danej správcovskej spoločnosti.

Redaktorka v reportáži oslovila obyvateľov bytov, ich zástupcu, developera aj nezávislých respondentov. Samotnej správcovskej spoločnosti poskytla priestor tiež, odpovede dostala písomne. Podľa regulátora im však v reportáži nevenovala primeraný priestor a obsah stanoviska parafrázovala tak, že sa týkal len niektorých zo vznesených námietok.

„S tým dôsledkom, že príspevok bol vzhľadom na všetky kritické body, ktoré sa voči správcovi namietali, obsahovo nevyvážený, pričom priestor venovaný predmetnému stanovisku správcu bol nielen z vecného, ale aj z časového hľadiska celkom zjavne neprimeraný,“ konštatovala v pracovnom materiáli Kancelária RVR, podľa ktorej bol uvedený nepomer natoľko výrazný, že je možné konštatovať, že televízia nezabezpečila všestrannosť informácií a názorovú pluralitu. Za prehrešok Rada upozornila RTVS na porušenie zákona.

Ako protizákonný vyhodnotil mediálny regulátor aj príspevok TV Joj z relácie Šport z februára tohto roka. Komerčná stanica v ňom informovala o vystúpení slovenských akrobatických lyžiarok na olympiáde v Soči.

„V premiére slop stylu pod piatimi kruhmi si slovenské akrobatické lyžiarky zbytočne urobili hanbu,“ začal príspevok redaktor, ktorý ďalej uviedol, že reprezentantka Natália Šlepecká „predviedla neuveriteľne opatrnú jazdu. Pri pomalej rýchlosti jej skoky nemali ani výšku, ani dĺžku a pripomínala skôr turistku ako olympioničku“.

Redaktor v príspevku ďalej podotkol, že lyžiarka bojovala pred pretekmi s virózou a bolesťami kolena, čo „asi mnohé jej uškŕňajúce sa konkurentky nevedeli“.

„Je však na zamyslenie, prečo sa v takomto stave vôbec postavila na štart. Z dvadsiatich dvoch pretekárok skončila v kvalifikácii osemnásta. Zuzana Stromková, ktorá trikrát spadla, až dvadsiata. S akou odvahou i akrobatickým majstrovstvom treba skákať o zlato, im ukázala víťazka Kanaďanka Dara Howellová,“ končil sa príspevok Joj.

RVR prisúdila viacerým vyjadreniam, ktoré v ňom odzneli, hodnotiaci charakter. Preto mali byť podľa regulátora oddelené od informácií spravodajského charakteru, teda napríklad informácií o priebehu jazdy, umiestnení, ale aj o spomínanom ochorení lyžiarky. RVR upozornila Joj na porušenie legislatívy, takisto bez finančnej sankcie.

Tej sa však Mac TV nevyhol za iné prehrešky. Za porušenie paragrafu o slušnosti a čestnosti reklamy musí televízia zaplatiť 3 319 eur, ďalších tritisíc eur má uhradiť za film Tombstone – Mesto zločinu, odvysielaný na hlavnom kanáli v marci tohto roka. Snímka bola označená ako prístupná pre divákov od 12 rokov, podľa RVR nebol film vzhľadom na násilné scény a vulgárne vyjadrovanie vhodný pre maloletých do 15 rokov.

Mediálny regulátor otvoril aj dve nové správne konanie, v ktorých posúdi, či Markíza nepresiahla povolený 12-minútový reklamný limit v hodine vysielania a či správne uplatnila jednotný systém označovania programov pri Upírskych denníkoch.