Protimonopolný úrad SR zatiaľ nemieni zakročiť do používania kompresného štandardu pri digitálnej anténovej televízii, od ktorej závisí aj maximálny počet kanálov šírený cez DVB-T. „V prípade digitalizácie terestriálneho vysielania ide o vyvíjajúci sa trh. Do prechodového multiplexu sa nezaradili ešte ani všetky existujúce celoplošné TV stanice, takže ani nie je známe, v akom kompresnom štandarde budú tieto vysielané,“ uviedol pre Mediálne.sk hovorca úradu.

Protimonopolný orgán v minulosti potvrdil, že sa zaujíma o použitie technológie pri DVB-T. Towercom spustil prvý multiplex koncom minulého roka na objednávku televízií v menej výkonnom štandarde MPEG-2, do ktorého sa zmestí najviac päť TV programov. Pri štandarde MPEG-4 to môže byť osem aj viac. Úrad to teoreticky môže vnímať ako dohodu existujúcich účastníkov s cieľom obmedziť súťaž.

DVB-T na Slovensku je napriek spustenia vysialania skôr v provizórnom štádiu. V prvom balíku programov ešte nie je z vlastnej vôle televízny líder Markíza. A v plnej prevádzke nie sú ani dva ďalšie multiplexy – komerčný a prechodný, po spustení ktorých digitálny terestriálny priestor porastie.

Proti súčasnému používaniu DVB-T v štandarde MPEG-2 nemá kto namietať – na Slovensku pravdepodobne nejestvuje ďalší televízny subjekt, ktorý by chcel aktuálne šíriť svoj signál aj terestriálne. Možný záujem potvrdila spravodajská Ta3, ktorá s Towercomom dosiaľ iba rokovala. Vzhľadom na nárast ostatných platforiem význam platenia za drahé terestriálne šírenie signálu pre ňu postupne klesá.

„Nakoľko nie je zatiaľ možné dospieť k jednoznačnému záveru ohľadom použitia kompresného štandardu, úrad naďalej monitoruje vývoj a zavádzanie DVB-T na Slovensku,“ dodal hovorca PMÚ.