Generálny prokurátor štátu New York Eric Schneiderman podal žalobu proti spoločnosti The Weinstein Company, Harveymu Weinsteinovi a Robertovi Weinsteinovi.
Žaloba konštatuje, že akýkoľvek predaj spoločnosti „musí zabezpečiť odškodnenie obetí“. Generálny prokurátor vo vyhlásení uviedol, že „ani páchatelia, ani tí, čo ich skutky umožnili, nebudú predajom štúdiá nespravodlivo obohatení“. „Každý Newyorčan má právo na pracovné prostredie bez sexuálneho obťažovania, zastrašovania a obáv,“ píše sa vo vyhlásení.
E. Schneiderman začal vyšetrovanie filmového štúdia vlani v októbri hneď po tom, čo Weinsteinov škandál vypukol. H. Weinstein bol neskôr prepustený.
„Pracovať pre Weinsteina znamenalo pracovať pod neustálou záplavou sexuálnych obscénnosťami, vulgarizmov, sexuálnych narážok a hrozbe násilia. Pracovisko bolo všeobecne nepriateľské voči ženám,“ uvádza materiál.
Z Schneidermanovho vyšetrovania vyšlo najavo, že Weinsteinovi zamestnanci boli permanentne vystavovaní jeho verbálnym vyhrážkam ako „zabijem ťa, zabijem tvoju rodinu“ a „nevieš, čo ja môžem urobiť“. Na jednu podriadenú kričal, že by mala firmu opustiť a robiť deti, pretože to je všetko, na čo je dobrá.
Šesťdesiatpäťročný H. Weinstein čelí obvineniam, že sexuálne obťažoval viac ako desiatku žien. Producent však popiera, že by s kýmkoľvek mal nedobrovoľný sexuálny styk.
Weinsteinova kauza odštartovala vlnu ďalších obvinení, ktorá mierila do radov politikov, novinárov a manažérov. Medzi ženami, ktoré o producentovom nevyberanom správaní prehovorili, sú aj hviezdy ako Salma Hayek, Gwyneth Paltrow alebo Angelina Jolie.
Filmové štúdio, ktoré založili Harvey a Robert Weinsteinovci, už od jesene minulého rokujú o predaji so skupinou investorov.
The Weinstein Company má za sebou niekoľko úspešných hollywoodskych snímok, ku ktorým v posledných rokoch patrili predovšetkým diela režiséra Quentina Tarantina ako Divoký Django či Osem hrozných.