Máte pocit, že aj vám príbeh Zelenej knihy niečo pripomína? Podobný film o priateľstve dvoch ľudí odlišnej rasy a postavenia natočil už v roku 1989 Bruce Beresford. Film sa volal Šofér slečny Daisy, pričom rovnako ako Zelená kniha sa odohrával v rasovo segregovanej Amerike šesťdesiatych rokov.

Oba si odniesli Oscara za najlepší film roku. A to bez toho, aby boli nominované v kategórii najlepšia réžia. V Šoférovi slečny Daisy však boli roly otočené. Jessica Tandyová tu hrala staršiu dámu, ktorá si postupne nachádza vzťah k svojmu černošskému šoférovi v podaní Morgana Freemana, voči ktorému mala pôvodne predsudky až odpor. V Zelenej knihe má afroamerický hudobník za šoféra belocha.

Akadémia tak tento rok hlasovala rovnako ako pred tridsiatimi rokmi za vcelku konvenčne natočený film, hoci kvalitný, zaujímavý aj dojemný.

Pod vplyvom politiky

Oscary sa, samozrejme, neudeľujú vo vzduchoprázdne. Je prirodzené, že nálady v spoločnosti majú vplyv nielen na ďakovné reči, ale aj na hlasovanie približne ôsmich tisícok jej členov.

Pred tromi rokmi 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa