Pražský magistrát od budúceho roka zvýši nájomné, ktoré účtuje filmárom za natáčanie na verejných priestranstvách. Na dvojnásobok sa nájomné zdvihne na Staromestskom a Václavskom námestí a na Karlovom moste.

Cena sa zvyšuje

Pri natáčaní v iných lokalitách sa cena zvýši pri prenajímaných plochách nad 300 metrov štvorcových, a to v pamiatkovej rezervácii z desiatich na 15 českých korún a vo zvyšku metropoly z piatich na 7,5 koruny za meter štvorcový a deň. Riaditeľka Asociácie producentov v audiovízii Magdaléna Králová ocenila, že mesto ustúpilo od pôvodného plánu zdvojnásobiť ceny plošne a dalo filmárom čas sa na zmeny pripraviť.

Na Staromestskom námestí doteraz filmári platili podľa pravidiel schválených v roku 2003 za začatý natáčací deň 90 000 korún, budúci rok to bude dvojnásobok. Rovnako tak na Václavskom námestí sa sadzba zdvojnásobí z 50 na 100 korún za meter a deň, za parkovacie miesta na natáčanie v domoch na námestí mesto cenu zvýši z desiatich na 20 korún za meter plochy.

Na Karlovom moste teraz natáčanie stojí bežnú taxu pre pamiatkovú rezerváciu vo výške desať korún za meter a deň, k tomu filmári platia Prahe 1 paušálny poplatok 250 000 korún za deň. Od budúceho roku vedenie mesta cenu stanovilo na 250 000 korún za deň, k tomu zostane zachovaný poplatok mestskej časti.

Pol milióna za natáčanie na moste

Firmy tak celkom za deň natáčania na moste zaplatia pol milióna korún, ďalších 100 korún za meter a deň si priplatia za prenajaté plochy na prípravné a odpratávacie práce. Vo zvyšku metropoly sa ceny o polovicu zdvihnú len pri plochách nad 300 metrov štvorcových, pri menších zostanú na súčasnej hodnote desať korún za meter a deň v pamiatkovej rezervácii a päť korún mimo nej.

V prípade natáčania dokumentov s pohyblivou plochhou do piatich metrov štvorcových bude cena v celej Prahe 2 000 korún za meter a deň. Filmári okrem uvedených sadzieb platia aj bežné poplatky za užívanie verejného priestranstva. Radné mestá Jan Chabr (TOP 09) po rokovaní radných povedal, že ceny sa nemenili od roku 2003, a aj keď si mesto štábov váži, nastal čas na revíziu.

O podmienkach podľa neho magistrát rokoval s Asociáciou producentov v audiovízii, ktorej mesto prisľúbilo, že zriadi niekoľko miest s napojením na zdroje elektrickej energie, takže štáby nebudú musieť v takej miere používať dieselové generátory. Kráľová potvrdila, že magistrát asociáciu oslovil a o zdražení s ňou rokoval.

Veľký prínos pre metropolu

Pôvodný návrh podľa nej počítal s plošným zdvojnásobením nájomného, ​​ale nakoniec sa podarilo vyjednať kompromisné riešenie a výraznejší nárast nastane len pri najexponovanejších lokáciách. Ocenila tiež fakt, že zdraženie nadobudne platnosť až od budúceho roka a odvetvie sa na ne bude môcť pripraviť.

Riaditeľka zároveň uviedla, že natáčanie majú pre metropolu veľký prínos. ,,Až 60 percent nákladov na výrobu audiovizuálnych diel totiž nie je čisto filmových, zahŕňa napríklad prenájom hotelov a využívanie služieb reštaurácií, dopravy či drobných remeselníkov," povedala. Česká metropola je u zahraničných filmárov populárna.

Vlani sa na rôznych miestach v centre mesta nakrúcal film The Gray Man z produkcie Netflixu, čo prinieslo množstvo uzávierok a dopravných obmedzení. V Prahe sa vlani objavil aj herec Adam Sandler, ktorý nakrúcal celovečerný film Netflixu podľa knihy Kosmonaut z Čiech (Spaceman of Bohemia).

Záujem zahraničných štábov je veľký

V metropole sa vlani točil aj historický film Chevalier, seriál spoločnosti Amazon Prime Hunters a do Prahy sa vrátil aj Orlando Bloom na natáčanie druhého radu seriálu Carnival Row z produkcie Amazonu. Predtým sa v Prahe točili napríklad akčné thrillery Mission: Impossible a Bournova identita, komiksový Hellboy alebo bondovka Casino Royale.

Záujem zahraničných štábov o české služby či lokácie je veľký napriek tomu, že Česká republika poskytuje stimul, ktorý je jednou z najnižších v Európe, iba 20 percent. Filmové stimuly napriek tomu prinášajú ročne krajine miliardy korún, za minulý rok by to podľa skorších odhadov Štátneho fondu kinematografie mohlo byť približne 7,5 miliardy korún.

Tento rok vyplácanie stimulov komplikuje rozpočtové provizórium. Kinematografický fond kvôli tomu pozastavil príjem žiadostí o registráciu filmových stimulov. Provizórium by malo podľa ministerstva financií trvať do konca marca.

Ďalšie dôležité správy

Yandex
Neprehliadnite

Konkurent Amazonu, Microsoftu a Google vstupuje do Česka a vývojárom ponúka prácu