Vedci z University of Toledo skúmali 408 seriálových maniakov, z nich 77 percent sledovalo seriály dve a viac hodín denne a 35 percent fanúšikov sa dokonca definovalo ako „binge-watchers“, čo sú ľudia, ktorí sa až fanaticky tešia na seriál a dokážu ho sledovať aj päť hodín bez prestávky.
Streamovacie služby ako Netflix či Hulu ich v závislosti len podporujú. Pred pár dňami sa fanúškovia na celom svete dočkali vypustenia štvrtej série House of Cards. Kým v minulosti boli jednotlivé časti seriálov naplánované na konkrétny deň v týždni, v súčasnosti si môžu maniaci pozrieť celú sériu naraz – v prípade House of Cards Netflix sprístupnil 13 epizód.
„Rovnako ako pri každej inej závislosti sú seriály škodlivé v tom, od čoho nás odvádzajú,“ povedala denníku The Guardian psychoterapeutka Hilda Burke. Tvrdí, že väčšina z ponúkaných relácií alebo seriálov umožňuje divákom akýsi únik z reálneho života. Na tom by nebolo nič zlé, ale problém sa vyhrocuje, ak si človek nevie povedať dosť a zanedbáva svoje povinnosti v práci alebo v škole.
Väčšina komediálnych seriálov má pritom prijateľnú dĺžku okolo 24 minút, čo je veľmi lákavé, aby si divák povedal, že ho jedna epizóda navyše nezabije. V horšom prípade sa dá nalákať na ďalší diel, ktorý má v prípade House of Cards a iných dramatických seriálov, takmer hodinu a na druhý deň v kancelárii zíva únavou na kolegov. Je ale šťastný, že je oproti nim v informačnej výhode.
Čo ale nastáva bežne po zhltnutí celej série je podľa vedcov akési otupenie a „post binge-watch depresia“, keďže ďalšia napínavá séria je naplánovaná až na budúci rok. Binge-watchers od svojej závislosti nepoľavujú ani po dopozeraní série, ale svoju pozornosť preorientujú na ďalši seriál. Výskumníci varujú takýchto maniakov pred zdravotnými rizikami, keďže u nich namerali vyššie hladiny stresu, úzkosti a depresie.
Binge-watching House of Cards is cool but also makes you wonder if all of your close friends are trying to kill you.
— Clint Smith (@ClintSmithIII) March 11, 2016
Odporúčajú preto zrušenie predplatného streamovacej služby. Vo väčšine prípadov ale stačí obyčajné sebaovládanie sa, keďže hlavní predstavitelia seriálov nikam neutečú.
Už v minulosti sa vedci zaoberali vplyvom pozerania televízie na zdravie človeka. Vlani vedci z University of Texas rovnako zistili, že seriáloví maniaci majú subjektívny pocit, že sú opustení a čelia depresiám. Ďalšie štúdie zistili, že ľudia, ktorí to preháňajú s telkou, majú sklon k obezite a k chorobám akou je napríklad cukrovka.
Zaujímavý experiment zverejnili koncom minulého roka vedci z University of California v San Franciscu. Štvrť storočie sledovali skupinu vyše troch tisíc ľudí. Každých päť rokov museli dobrovoľníci uviesť, koľko času denne trávia pred televíznou obrazovkou a koľko času venujú športu. Na konci 25-ročného výskumu sa účastníci, ktorí mali v tom čase 40 až 50 rokov, podrobili trom testom. V nich odborníci skúmali pamäť, koncentráciu a mentálnu a fyzickú rýchlosť.
Ľudia, ktorí sa venovali športu menej alebo denne aspoň tri hodiny pozerali na televíziu, mali väčšie problémy s koncentráciou a rýchlosťou než tí, ktorí viac cvičili alebo trávili menej času pred televíznou obrazovkou.
Nedostatok pohybu a sledovanie televízie podľa expertov výrazne zhoršujú mozgové funkcie. Vedci si to vysvetlili tým, že sedavý spôsob života nie je pre ľudský organizmus vo všeobecnosti dobrý a nedostatok fyzickej aktivity môže naštartovať úpadok kognitívnych funkcií mozgu, medzi ktoré patrí schopnosť učenia, zapamätania si, koncentrácie alebo aj rýchlosť myslenia.