Potvrdené: Trojka definitívne od januára končí

Tretí kanál Slovenskej televízie by mal k poslednému decembrovému dňu definitívne skončiť. Ako včera informovalo Mediálne.sk, návrh rozpočtu Slovenskej televízie na budúci rok s ním už nepočíta. Koniec ohlasuje samo vedenie.

„Od 1.1.2011 dochádza k zrušeniu vysielania na treťom vysielacom okruhu,“ píše manažment v návrhu vykonávacieho plánu na budúci rok, ktorým sa má na najbližšom zasadnutí zaoberať Rada STV. Je to prvé oficiálne potvrdenie konca Trojky zo strany vedenia.

Od januára bude vysielať STV len na dvoch okruhoch - Jednotke a Dvojke. „Ekonomické dôvody vedú manažment STV ku krutému rozhodnutiu zastaviť vysielanie športovej Trojky. Z ekonomického hľadiska je to pochopiteľný krok a plne rešpektujeme fakt, že momentálne neexistuje iné východisko,“ zdôvodňuje vedenie toto rozhodnutie v materiály pre členov rady.

Mediálne.sk o plánovanom konci Trojky informovalo už v septembri. Vedenie malo zámer ukončiť vysielanie už začiatkom novembra, informáciu pre Mediálne.sk vtedy potvrdili viaceré na sebe nezávislé zdroje z televízie, vrátane vtedajšieho predsedu Rady STV Martina Kákoša, ktorý tieto informácie tiež zachytil. Oficiálne však riaditeľ Štefan Nižňanský stále trval na tom, že Trojka nekončí. Pred členmi rady to označil za „chodbové reči." Priamej odpovedi na otázku členov rady, či novinárov, aký osud má Trojka, sa vyhol.

„Odvolávam, čo som odvolal a sľubujem, čo som sľúbil - to je asi genéza výrokov pána riaditeľa v súvislosti s Trojkou,“ zhodnotil vyjadrenia šéfa STV nový člen rady STV Andrej Miklánek, autor projektu Trojky. „Už pomerne dlho bolo jasné, že bude rozpočtovo nevyhnutné jeden z okruhov zrušiť, takže mňa to až tak neprekvapilo. Aj keď si myslím, že v zásade to zrušenie sa bude týkať skôr Dvojky ako Trojky, čo sa týka dopadu do samotnej programovej štruktúry,“ dodal Miklánek.

Pozastavením Trojky sa výrazne zmení aj program na Jednotke a Dvojke. Väčšina športových podujatí sa vráti naspäť na Dvojku. Na Jednotke pôjdu významné športové prenosy, ktoré majú „celospoločenský záujem spojený s reprezentáciou Slovenska." Novinkou má byť nový motoristický magazín na Jednotke.

Najväčšou športovou udalosťou budúceho roka budú MS 2011 v hokeji, ktoré sa budú konať v Bratislave a Košiciach v termíne 29.4. až 15.5.2011. STV plánuje v roku 2011 vysielať celkovo z MS 48 zápasov. Na Jednotke pôjde 28 priamych prenosov, z toho 20 atraktívnejších zápasov zo skupín. Pôjde o zápasy s účinkovaním našej reprezentácie a prenosy z bojov o medaily.

Zvyšných 20 plánuje vysielať na Dvojke a aj 8 zápasov z bojov o medaily (4 semifinálové, 2 štvrťfinálové, o bronz a o zlato) a tiež sprievodné programy MS v kocke a súťaž 5 a pol.

Na Dvojke budú počas roka zaradené prenosy z iných medzinárodných športových podujatí - napr. ME v basketbale mužov i žien, MS vo vodnom slalome, MS v športovej gymnastike, Tour de France, ale napríklad aj z hádzanárskej ligy. 

Dvojka bude aj v budúcom roku pokračovať vo vysielaní prenosov z Formuly 1 a z futbalovej Ligy majstrov - k stredajším zápasom pribudnú aj utorkové z Trojky. STV má v pláne na Dvojke vysielať aj nočné prenosy, prípadne záznamy z NHL, KHL. Vzhľadom na mnžstvo zazmluvnených licencií na Dvojke pribudnú aj viaceré publicistické magazíny.

Monotematický športový programový okruh Trojka má v súčasnosti takmer 70-percentné pokrytie obyvateľstva, šíri sa najmä prostredníctvom káblových, IPTV a satelitných operátorov, na časti územia je dostupná cez DVB-T.

Potvrdené: Trojka definitívne od januára končí

Zdroj: cta