Univerzum Teórie veľkého tresku sa opäť rozrastá. Streamovacia platforma HBO Max si oficiálne objednala nový spin-off s názvom Stuart Fails to Save the Universe, ktorý do centra diania stavia obľúbenú, no v pôvodnom seriáli skôr vedľajšiu postavu – Stuarta Blooma, majiteľa komiksového obchodu v podaní Kevina Sussmana.

Príbeh sa začne poriadne dramaticky. Stuart totiž nedopatrením zničí experimentálne zariadenie, ktoré skonštruovali Sheldon a Leonard, čím spustí katastrofálny dominový efekt a otvorí bránu do multiverza. Zdanlivo nenápadný geek tak bude musieť čeliť dôsledkom svojej chyby, a hoci názov naznačuje, že vesmír zrejme nezachráni, práve v jeho zlyhaniach sa skrýva humor, napätie aj šarm celého projektu.
Divákov určite poteší, že spolu so Stuartom sa vracajú aj ďalšie známe tváre. Svoju účasť potvrdili Lauren Lapkus ako Denise, Stuartova priateľka z komiksového obchodu, Brian Posehn v úlohe geológa Berta Kibblera a John Ross Bowie, ktorý opäť oživí fyzika Barryho Kripkeho s nezameniteľnou rečovou vadou. Práve táto štvorica má tvoriť hlavné jadro seriálu, no veľkou záhadou zostáva, či sa objavia aj originálne hviezdy ako Jim Parsons (Sheldon), Kaley Cuoco (Penny) alebo Johnny Galecki (Leonard).

Za projektom stojí osvedčené producentské duo Chuck Lorre a Bill Prady, ktorí spolu s novým spolutvorcom Zakom Pennom sľubujú odvážnu zmenu oproti klasickej situačnej komédii. Tentoraz totiž pôjde o mix sci-fi, vizuálne pôsobivých CGI efektov a humoru, pričom dôležitou súčasťou budú aj paralelné reality a alternatívne verzie známych postáv.
Chuck Lorre sa netajil tým, že nový seriál je preňho výzvou. „Je to niečo úplne iné, veľa špeciálnych efektov, veľa technických vecí. Chceli sme skúsiť pridať do komédie prvky veľkolepého sci-fi a fantasy,“ uviedol. Podľa jeho slov pôjde o najambicióznejší spin-off, aký doposiaľ z univerza Teórie veľkého tresku vznikol.
Nejde pritom o prvý pokus rozšíriť kultový sitkom. Po úspešnom Young Sheldon, ktorý sa skončil minulý rok po siedmich sezónach a ďalšom spin-offe Georgie & Mandy’s First Marriage, sa HBO Max očividne snaží udržať záujem fanúšikov aj po skončení pôvodnej série, ktorá sa vysielala v rokoch 2007 až 2019 a patrí k najúspešnejším sitkomom televíznej histórie.

Seriál by mal byť dostupný iba na streamovacej platforme HBO Max, ktorá takto pokračuje v stratégii rozširovania svojich najsilnejších značiek. Hovorí sa, že by prvá séria mala mať minimálne desať epizód.
Fanúšikov určite nadchne aj správa, že dej sa nebude odohrávať len v známych miestach ako komiksový obchod či univerzita Caltech, ale prenesie sa do neprebádaných kútov multiverza, kde sa Stuart a jeho priatelia stretnú so svojimi „alternatívnymi ja“. Tvorcovia však zatiaľ taktne mlčia, či tieto alternatívne verzie Sheldona, Leonarda či Penny stvárnia pôvodní herci, alebo obsadia nové tváre.

Ambícia seriálu Stuart Fails to Save the Universe je jasná – spojiť nostalgickú silu pôvodnej série s úplne novým, vizuálne atraktívnym sci-fi kabátom. Diváci sa tak môžu tešiť na známe hlášky, nerdovské narážky aj úplne nové dobrodružstvá v štýle „čo ak by…“.
Nie je tajomstvom, že Stuart patrí medzi najobľúbenejšie vedľajšie postavy seriálu. Jeho plachosť, večná smola, ale aj dobrosrdečnosť mu získali sympatie miliónov divákov. Postaviť na ňom celý seriál je preto odvážny krok, no môže byť presne tým osviežením, ktoré značka po rokoch potrebuje.
Chuck Lorre s úsmevom priznal, že už pri písaní prvých epizód zažívajú autori obrovskú zábavu a sú zvedaví, ako bude publikum reagovať na mix multiverza, špeciálnych efektov a situačného humoru.
A hoci Stuart zrejme vesmír nezachráni, ako naznačuje už samotný názov, seriál sľubuje veľa smiechu, bláznivých situácií a momentov, ktoré potešia každého, kto si Teóriu veľkého tresku zamiloval.