Aktualizácia: Slovenská televízia na margo pôsobenia Lukáša Machalu v inštitúcii uviedla, že poslanecký kandidát SNS "sa nijako nepodieľa na výrobe a spracovaní spravodajských ani publicistických príspevkov v rámci tvorby, výroby a vysielania STV."

S týmto vyjadrením nesúhlasí bývalá novinárka relácie Reportéri Martina Kubániová. "Lukáš Machala sa spolu s riaditeľom STV Š. Nižňanským zúčastnil na "špeciálnej" projekcii reportáže o sociálnom podniku ARVIK niekoľko hodín pred vysielaním, ktorú následne Nižňanský zastavil. Lukáš Machala reportáž komentoval, mňa ako autorku vypočúval a hodnotil," uviedla Kubániová pre Mediálne.sk. Týmto prístupom podľa nej do tvorby Reportérov zasiahol.

Zastavenie reportáže o sociálnom podniku, z ktorých viaceré podľa Európskej komisie boli financované v rozpore s európskymi pravidlami, bol najvypuklejší príklad zásahu vedenia do činnosti redakcie za ostatné mesiace. Kubániová tento rok musela skončiť v STV - manažment jej nepredĺžil zmluvu.

Viac o kauze si prečítajte tu.


Pôvodná správa vydaná 13. mája 2010:

SNS má v kampani kandidáta z STV - bývalého člena Rady STV a právneho experta manažmentu Štefana Nižňanského

Poslanecký kandidát SNS posudzoval zastavenú reportáž STV o sociálnych podnikoch

Bývalý člen Rady Slovenskej televízie Lukáš Machala, ktorý v súčasnosti pracuje pre manažment verejnoprávnej inštitúcie, je viditeľný v rámci predvolebnej kampane. Kandiduje za Slovenskú národnú stranu, na zozname má číslo 53.

Machala bol v roku 2008 krátko člen Rady STV. Čoskoro po tom, ako rada zvolila Štefana Nižňanského za riaditeľa, mu v STV ponúkli prácu a z rady vystúpil. Podľa vtedajších správ v médiách sa mal stať riaditeľom kancelárie generálneho riaditeľa STV.

Poslanecký kandidát SNS posudzoval zastavenú reportáž STV o sociálnych podnikoch

Túto funkciu napokon nedostal, s STV však úzko spolupracuje ako „konzultant a právny expert pre potreby top manažmentu a stredného manažmentu STV,“ uviedol pre Mediálne.sk hovorca inštitúcie.

Na otázku, či je v poriadku, že človek pôsobiaci pri topmanažmente verejnoprávnej televízie je aj politicky činný, STV uviedla, že kandidatúra do parlamentu je jeho občianske právo a „Lukáš Machala nevykonáva v Slovenskej televízii v zmysle platného Organizačného poriadku STV žiadnu riadiacu funkciu.“

Jeho kandidatúra nie je podľa STV v rozpore ani s ďalšími predpismi upravujúcimi činnosť televízie. „Lukáš Machala sa nijako nepodieľa na výrobe a spracovaní spravodajských ani publicistických príspevkov v rámci tvorby, výroby a vysielania STV,“ uviedol hovorca televízie, ktorý tiež dodal, že Machala je od novembra poslanec miestneho zastupiteľstva v bratislavskej Dúbravke.

Aj bývalý člen Rady STV a analytik Inštitútu pre verejné otázky Miroslav Kollár si myslí, že pôsobenie Machalu ako poradcu STV je právne zrejme v poriadku. „No tak, ako bolo neštandardné a v rozpore s dobrými mravmi, že krátko po tom, čo ako člen rady zvolil nového generálneho riaditeľa, prešiel z pozície člena rady do pozície plateného "neformálneho" člena manažmentu, je nenormálna aj táto situácia. Ilúzia nezávislosti STV od politikých elít je v tejto podobe neudržateľná,“ hovorí Kollár.

Machala nie je jediný človek z médií, ktorý je aktívny v prebiehajúcej predvolebnej kampani. Jednou z hlavných tvárí Únie – Strany pre Slovensko je spolumajiteľ Fun Rádia Boris Kollár. Lídrom tejto strany je Branislav Záhradník, ktorý v čase pôsobenia priamo v topmanažmente STV Richarda Rybníčka bol zároveň komunálny politik za SDKÚ-DS.

SNS má na kandidátke aj ďalšieho zástupcu z médií – šéfredaktora nacionalistického časopisu Extra Plus Pavla Kapustu, bývalého komentátora mečiarovskej STV a spolutvorcu „satirickej“ relácie Fašírka.