„Nedokážem si predstaviť, ako mohlo niekomu napadnúť, že chceme robiť reláciu, ktorý niekoho pripraví o dôstojnosť. To je absurdné. Je to presne naopak. Stačilo by sa pozrieť napríklad len na prvých 20 minút prvého dielu austrálskej verzie tohto programu,“ bráni šou jej moderátor Piotr Krasko.

Ten v sprievode šiestich Poliakov - troch odporcov prijímania migrantov v Poľsku a troch stúpencov európskeho prístupu k migrácii - vyrazil proti prúdu utečencov cez Nemecko, Rakúsko, Maďarsko, Srbsko, Grécko, Libanon až do irackého Kurdistanu.

Skoro mesiac všetci žili „ako utečenci“ a spoznávali ich príbehy – bez peňaženky a mobilného telefónu, v táboroch pre utečencov či na lodi s prevádzačmi. Mali spoznať realitu, aby sa na konci ukázalo, či a ako zmenili na migráciu názor.

„Chceli sme sa dozvedieť, či je dobre, že v Poľsku utečencov neprijímame, hoci v iných krajinách sú ich státisíce. Či chcú v Európe vybudovať islamský štát, alebo normálne žiť. Či chcú nariaďovať ženám nosiť burku, alebo sa radšej tešiť zo slobody. Tá cesta mohla zmeniť naše názory, ale v skutočnosti zmenila nás samých,“ vysvetľoval P. Krasko.

„Nie je normálne pozývať divákov, aby spolu s účastníkmi putovali v opačnom smere než ľudia utekajúci pred prenasledovaním. Je predsa jasné, že Poľky nebudú znásilňované a Poliaci mučení, nikto ich nebude bombardovať ani po nich strieľať, nebudú utekať skrz mínové polia, ani nevyplávajú na more v chatrných člnoch,“ zapochyboval o užitočnosti relácie novinár Jaroslaw Kociszewski, ktorý sa zaoberá Blízkym východom.

Podľa moderátora P. Kraska nič nenahradí bezprostredné stretnutie s ľuďmi a ich problémami. Veľa Poliakov sa ale s utečencami v živote nestretlo, nehovorilo s nimi, nedozvedelo sa, prečo utiekli z vlasti, hoci väčšina utečencov sa o svoj príbeh rada podelí, pretože majú pocit, že svet na nich zabudol.

Účasť na príprave šou odmietli podľa konkurenčnej televízie TVP humanitárne organizácie, ktoré pochybujú o etickej stránke veci.

„Príjemcovia našej pomoci utrpeli traumu, unikli vojne, videli umierať členov svojej rodiny a ďalšie strašné veci. V relácii sa najskôr bude hrať práve na tieto emócie, ktorých by sme ich chceli ušetriť,“ povedala pre Thomson Reuters Malgorzata Olasińská-Chartová, ktorá v Poľsku koordinuje humanitárnu pomoc pre Sýriu.

Hovorca Poľskej humanitárne akcie Jakub Belina-Brzozowski usúdil, že TVN mohla mať dobrý zámer, ale urobila chybu, že sa sústredila na Poliakov, namiesto na utečencov. Program prirovnal k „pornografii biedy“.

Iní aktivisti dúfajú, že by relácia mohla pozmeniť väčšinový negatívny názor na migrantov. „Televízia má samozrejme veľkú moc. Mohla by pomôcť,“ povedala Agnieszka Kunická z Refugee.pl.

Väčšina Poliakov sa podľa prieskumov stavia proti prijímaniu utečencov. V júlovom prieskume agentúry CBOS len päť percent opýtaných usúdilo, že Poľsko by malo bezpodmienečne prijať ľudí, ktorí utekajú pred bojmi.

Reality šou sa opiera o austrálsky formát „Go Back to Where You Came From“ z roku 2011. Od tej doby si ho upravili okrem iného v Dánsku, Holandsku, vo Švédsku, v Nemecku či Belgicku. Prípravy na poľskú verziu trvali asi rok a výsledkom majú byť štyri diely.