Poľská opozícia a súkromné médiá kritizovali vo štvrtok novelu zákona o vysielaní, ktorú v stredu večer v parlamente predložili poslanci vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS). Informovala o tom agentúra DPA.

Licencie na vysielanie by sa po novom udeľovali zahraničným subjektom len vtedy, ak sídlia v krajinách Európskeho hospodárskeho priestoru (EHS) a nie sú závislé od subjektov a osôb registrovaných mimo EHS.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki vo štvrtok predmetný návrh obhajoval s tým, že je potrebný, aby neboli médiá ovládané zo zahraničia. Opozícia je však presvedčená, že zákon sa zameriava na najväčšiu poľskú súkromnú televíziu TVN, ktorej spravodajská stanica TVN24 je kritická voči PiS. TVN je prostredníctvom holdingovej spoločnosti zaregistrovanej v Holandsku súčasťou americkej mediálnej spoločnosti Discovery.

noviny
Neprehliadnite

Poľský súd pozastavil prevzatie mediálnej skupiny štátnym ropným koncernom

Stanica TVN vo vyhlásení zdôraznila, že vyvíjanému tlaku nepodľahne. „V noci bol zverejnený návrh zákona, ktorý nám chce zavrieť ústa," uviedla TVN s tým, že k obmedzeniu slobody médií má dôjsť pod zámienkou boja proti zahraničnej propagande.

Predseda poslaneckého klubu opozičnej Občianskej platformy (PO) Cezary Tomczyk návrh ostro kritizoval a poslancov vyzval, aby zaň nehlasovali. „Neopovážte sa zdvihnúť ruku voči slobodnej tlači, pretože Poliaci vám nedovolia prekročiť túto hranicu," povedal.

Šéf agrárnej Poľskej ľudovej strany (PSL) Wladyslaw Kosiniak-Kamysz uviedol, že bez slobodných médií, ktoré poukazujú na vyvodzovanie zodpovednosti voči politikom, nebude existovať ani slušnosť a spravodlivosť.