Podnety na audiotextové hry iQvíz na TV8 či Akčná výhra na Markíze dostala okrem licenčnej rady v minulosti aj polícia, na rozdiel od mediálneho regulátora v nich nič protizákonné nenašla a trestné stíhanie po niekoľkých mesiacoch stopla, informuje denník Sme.
Polícia od januára tohto roka preverovala podozrenie, či v televíznych súťažiach neprišlo k prečinu poškodenia a zneužitia záznamu na nosiči informácií. Analyzovala pritom množstvo odvysielaných relácií.
Skúmanie softvéru potvrdilo, že umožňoval v priebehu hry meniť pravdepodobnosť prepojenia hovoru do štúdia. Funkcia rýchleho presmerovania napríklad šance zvýšila desaťnásobne. Úmyselne uprednostniť konkrétne číslo však nebolo možné, konštatovala podľa Sme polícia.
Takéto konanie nie je v rozpore so zákonom, navyše je v súlade s pravidlami hry, v ktorých si organizátor vyhradzuje právo na „neštandardné postupy“, napríklad zmenu výšku výhry. Keďže účastník hry zapojením sa akceptuje pravidlá, sú preňho záväzné a nejde o podvod. „Otázkou zostáva morálna stránka takéhoto konania,“ cituje Sme vyjadrenie vyšetrovateľa zahrnuté v uznesení k prípadu.
Polícia v rámci vyšetrovania zistila, že úspešnosť súťažiacich bola len 0,376 percenta a priemerná výhra 84 eur. Do Akčnej výhry systém evidoval v monitorovanom čase 66-tisíc hovorov, pričom veľa divákov volalo opakovane, jeden z nich až 655-krát, dodáva denník.
Zrejme aj v súvislosti s trestným stíhaním a vysokými pokutami od licenčnej rady televízie tento rok pochybné audiotexové hry stopli. Regulátor napríklad Markíze vyčítal, že v Akčnej výhre divákov zavádzala, pravidlá sa menili počas hry a dokonca v jednom prípade produkcia neuznala správnu, ktorá zaznela. Televízii adresovala licenčná rada v máji 60-tisícovú pokutu.