Skúsený televízny a divadelný režisér M. Kákoš je členom Rady RTVS od júla 2012, už vyše päť rokov zároveň pôsobí ako podpredseda orgánu. Súčasne je režisérom relácie Daj si čas, a to od začiatku jej vysielania v apríli 2014. Džob teda prijal už počas svojho pôsobenia v Rade.

Zákon zakazuje členom Rady pracovný alebo iný právny vzťah s RTVS. M. Kákoš zmluvu s RTVS nemá, legislatíva je „obídená“ tak, že na režírovanie relácie ho najíma externá spoločnosť Diploma, ktorá reláciu pre RTVS vyrába. Peniaze však režisér od RTVS dostáva sprostredkovane – telerozhlas ich posiela na účet partnera a ten vypláca svojich najatých umelcov a štáb. Relácia sa pritom nakrúca v priestoroch RTVS s využitím jej techniky aj interných pracovníkov.

M. Kákoš sa tak dostáva do možného konfliktu záujmov – je súčasťou tímu, ktorý pre RTVS dodáva program a zároveň v Rade RTVS schvaľuje programové zámery manažmentu. Vedenie RTVS informuje členov Rady RTVS pravidelne o tom, aké programové formáty sa chystajú, podľa schváleného štatútu tiež reportuje všetky externé zmluvy nad 10-tisíc eur. M. Kákoš teda ruku dvíha aj v prípade, keď manažment informuje o kontraktoch na výrobu relácie Daj si čas. Tá stojí RTVS vyše 400-tisíc eur ročne, za jeden diel platí telerozhlas vyše 16-tisíc s DPH.

V Rade RTVS sa tiež M. Kákoš môže vyjadrovať k 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa