Plat generálneho riaditeľa RTVS chcú zvyšovať už na najbližšej schôdzi

S platom budúceho generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska sa zrejme už čoskoro bude hýbať. Koaličný poslanec Jozef Viskupič zo SaS (Obyčajných ľudí), ako aj Tomáš Galbavý z SDKÚ-DS chcú v najbližších dňoch podať novelu zákona, ktorá by zvýšila plat budúceho generálneho riaditeľa RTVS.

Kým Viskupič hovorí o tom, že predloží dnes alebo zajtra novelu zákona, ktorá zvýši plat generálneho riaditeľa zo štvor- na sedemnásobok priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve, Tomáš Galbavý hovorí o tom, že to má byť minimálne šesťnásobok.

„Novelu predložím zajtra, alebo pozajtra,“ povedal pre Mediálne.sk Viskupič z Obyčajných ľudí. Zdôvodnil to tým, že je potrebné, aby sa do voľby prihlásil dobrý manažér, nižší plat môže kvalitnejších ľudí odradiť, na čo v konečnom dôsledku doplatí samotná RTVS. 

Plat pre nového generálneho riaditeľa RTVS sa už viackrát menil. V pôvodnom návrhu zákona bol plat vo výške sedemnásobku priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstva. Po tom, ako prišiel do parlamentu, po návrhu Jany Kiššovej zo SaS sa zvýšil na deväťnásobok.

Schválený zákon prezident Ivan Gašparovič  nepodpísal a poslanci pri opätovnom schvaľovaní na návrh prezidenta znížili plat na štvornásobok, čo znechutilo niektorých kandidátov a otvorilo debatu o tom, či je takáto odmena motivujúca pre kvalitných manažérov.

Za zníženie platu zdvihlo ruku 121 poslancov. Už v deň schválenia zákona minister kultúry Daniel Krajcer avizoval, že s platom sa bude hýbať. „Štvornásobok je dehonestácia," myslí si Viskupič. Podľa neho tak výrazné zníženie platu bol účelový krok zo strany prezidenta. „Myslel si, že to takto zabrzdí, že to nepustíme.“

Na predložení návrhu sa podľa neho zhodli koaliční poslanci mediálneho výboru. S novelou chce prísť aj Tomáš Galbavý, no je pravdepodobné, že sa dohodne s Viskupičom. „Dohodneme sa na tom v rámci koalície,“ povedal pre Mediálne.sk Galbavý, ktorý očakáva, že sa novela dostane na rokovanie už na najbližšej schôdzi. "Plat by mal byť minimálne šesťnásobok," povedal Galbavý.