CME na Slovensku vlastní televíziu Markíza a v Českej republike televíziu Nova. Druhý záujemca, investičná skupina Petra Kellnera PPF, sa z boja stiahla. Uviedla to v utorok agentúra Reuters s odvolaním sa na informované zdroje.

Firmy Penta a CEFC podľa zdrojov agentúry už predložili ponuku na CME, ktorej hodnota by mohla byť až na úrovni dvoch miliárd dolárov (takmer 1,7 miliardy eur). Dohoda je už blízko, aj keď ešte neboli dokončené detaily, vrátane ceny.

Z agentúrnej správy Reuters nie je jasné, či má byť dvojmiliardová ponuka len za podiel Time Warneru, alebo či je to prepočítaná hodnota za celú skupinu pri ponuke od Penty a CEFC.

Trhová kapitalizácia CME podľa pondelkovej záverečnej ceny akcií na burze predstavovala 637,8 milióna dolárov a CME vlastní dlh okolo jednej miliardy dolárov.

Pôvodne sa hovorilo, že CME chce za svoje zvyšné televízie v strednej Európe zhruba jednu miliardu dolárov. CME vlani reportovalo prevádzkový zisk pred odpismi a amortizáciou na úrovni 150 miliónov dolárov. Firmy sa zvyčajne predávajú zhruba za 7-násobok EBIDTA, dvojmiliardová suma je na úrovni 13-násobku.

Nemenovaný zdroj pre Mediálne.sk uviedol, že dohoda o predaji CME už dokonca bola uzavretá, to však žiadna zo strán nepotvrdila. CME nereagovalo pre Reuters a neodpovedalo ani na otázku Mediálne.sk.

Hovorca čínského CEFC, ktorý má mať v obchodne hlavný finančný vklad, poprel, že by sa skupina spolu s Pentou dohodla na prevzatí väčšinového podielu v CME od amerického Time Warneru. „CEFC China nekupuje CME a špekulácie nebudeme komentovať,“ odkázal Pavel Bednář.

Penta sa takisto priamo nevyjadrila, či s čínskym partnerom, ktorý čaká na schválenie od úradov na prevzatie 50-percentného podielu v skupine J&T, dala cenovú ponuku na akvizíciu CME, o ktorej píše Reuters, respektíve sa už dohodla na kúpe. 

„Špekulácie nikdy nekomentujeme,“ uviedol hovorca Penty Gabriel Tóth. 

Time Warner vlastní v CME 46,5 percenta akcií s hlasovacími právami. Na základe warrantov, teda cenných papierov s opciou, ktoré môže uplatniť do mája 2018, môže mať Time Warner v CME podiel 75 percent.

Poznámka: Mediálne.sk je súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.