P. Rusko si podľa polície mal objednať vraždu spoločníčky S. Volzovej ešte v roku 1997. Za objednávateľa ho označil odsúdený Mikuláš Černák, informuje Sme.sk.
Bývalého šéfa Markízy a niekdajšieho politika zatkla v pondelok polícia, zo skutku je obvinený. „V predmetnej veci bolo dnešného dňa vznesené obvinenie štyrom osobám, jedna osoba bola zadržaná. Ďalšie informácie poskytneme, ak to dôkazná situácia dovolí,“ povedal pre Sme policajný vyšetrovateľ.
Za odstránenie 20 miliónov
Prípad momentálne rieši Národná kriminálna agentúra, ktorá začala vyšetrovanie na základe trestného oznámenia bývalého šéfa banskobystrického podsvetia M. Černáka, odsúdeného na doživotie. V minulosti sľúbil, že polícii povie o všetkých vraždách, s ktorými mal niečo spoločné.
Podľa Černákovej výpovede ho v roku 1997 mal kontaktovať P. Rusko s požiadavkou na likvidáciu S. Volzovej, za čo mal ponúknuť odmenu 20 miliónov korún. V spoločnosti Markíza – Slovakia držiacej licenciu na vysielanie mali vtedy obaja polovičný podiel.
Scenár mal byť podľa policajného vyšetrovania taký, že. S. Volzovú donútia podpísať prevod podielu a potom ju zavraždia. S. Volzová dlhodobo žije v Nemecku, pre Markízu v začiatkoch mala nájsť peniaze na štart. Pomáhala aj s vybavovaním vysielacej licencie.
Podľa Černákovho oznámenia mu zaplatil P. Rusko zálohu 500-tisíc korún a v spolupráci so sýkorovcami sa chystal Volzovej únos. Akciu stoplo zatknutie M. Černáka koncom roku 1997.
S. Volzová vo veci na polícii vypovedala a uviedla, že sa v tom čase obávala o svoju bezpečnosť. O prípade informovala aj nemecké veľvyslanectvo.
Rusko vraj zisťoval, či sám nemá byť obeťou
Sme spomína tiež rozhovor s P. Ruskom z februára tohto roka, v ktorom mal povedať, že sa síce s M. Černákom v danom čase kontaktoval, ale kvôli tomu, aby overil informáciu, že si jeho vraždu naopak objednala S. Volzová. Kontakt na M. Černáka mal sprostredkovať Ján Kováčik, neskorší Ruskov spoločník v Markíze a súčasný šéf Slovenského futbalového zväzu, ktorý podiel prevzal v roku 2001 od S. Volzovej. Sme rozhovor s P. Ruskom realizovaný začiatkom roka zverejnilo až teraz.
Spor niekdajších spoločníkov v Markíze P. Ruska a S. Volzovej gradoval práve v roku 1997. Ich firma Markíza – Slovakia mala 51-percentný podiel vo firme STS, ktorá zabezpečovala prevádzku televízie, zvyšných 49 percent patrilo americkému CME.
S. Volzová po nezhodách s P. Ruskom avizovala, že svoj podiel predá. Ako konateľka však ešte predtým podpísala, že firma uznáva miliónovú pohľadávku voči spoločnosti ESPE. Tá mala s držiteľom licencie zmluvu o tom, že ak televízia vznikne, ESPE v nej bude mať podiel a zároveň bude vyrábať televízne programy. To sa nestalo, P. Rusko zásluhy ESPE na vzniku televízie popieral a s firmou nespolupracoval.
Podnikateľ Siloš Pohanka z ESPE pohľadávku predal za korunu spoločnosti Gamatex, za ktorou stál aj Ruskov spolužiak Marián Kočner. Gamatex v exekučnom konaní Markízu získal. P. Rusko a M. Kočner sa o vlastníctvo televízie sporili až do roku 2000, napokon STS firmu Gamatex kúpila. So S. Volzovou sa P. Rusko vyrovnal mimosúdne.
P. Ruskovi vtedy finančne pomohli podnikatelia Ján Kováčik a Milan Fiľo, ktorým ako generálny riaditeľ televízie odpredal časť svojho podielu v televízii. Gamatexu vyplatili 80 miliónov korún. J. Kováčik následne odkúpil aj podiel S. Volzovej a stal sa konateľom televízie. Spolu s P. Ruskom, ktorý sa vzdal predkupného práva na Volzovej podiel, mal v Markíza – Slovakia vyše 40-percentný podiel, vyše 25 percent patrilo M. Fiľovi a zvyšok CME.
P. Rusko po vstupe do politiky napísal svoj podiel v Markíze na Františka Vizváryho. Definitívne vplyv v Markíze stratil v roku 2005, keď sa oficiálne Vizváryho podiel predal CME. Američania odvtedy ovládali v Markíza – Slovakia 80 percent. Zvyšný pätinový podiel získali v roku 2007, J. Kováčikovi a M. Fiľovi mali zaň vyplatiť spolu 1,9 miliardy korún.