Novelou, ktorá by menila financovanie RTVS, chcú poslanci za OĽaNO-NOVA zrušiť úhradu za služby verejnosti poskytované RTVS, takzvané koncesionárske poplatky a zabezpečiť, aby RTVS dostávala ročne aspoň 100 miliónov eur.

„Takýto systém financovania upravený zákonom poskytuje RTVS garanciu, že objem finančných prostriedkov, s ktorými RTVS bude rok hospodáriť, budú minimálne vo výške 100 miliónov eur,“ uviedol Jozef Viskupič z OĽaNO-NOVA.

Mechanizmus by zabezpečil, že ak by Slovensko dosahovalo dobré ekonomické výsledky a HDP by sa zvýšilo, RTVS by dostal viac peňazí.

V opozícii našlo OĽaNO-NOVA podporu. Proti súčasnému financovaniu je aj líder hnutia Sme rodina Boris Kollár, ktorý je majiteľom súkromného Fun rádia.

„Je absolútna nespravodlivosť požadovať koncesionárske poplatky aj od ľudí, ktorí televíziu nepozerajú. Ak by bolo financovanie naviazané na štátny rozpočet, závislosť RTVS od politikov by odpadala,“ myslí si B. Kollár. V súčasnom systéme vidí aj krivenie trhu.

Renáta Kaščáková (SaS) sa domnieva, že koncesionárske poplatky sú len ďalšou daňou, aj to nesystémovou, lebo sú viazané na elektrické zásuvky, nie na vlastníctvo televízneho prijímača. „Ak niekto tvrdí, že RTVS je vďaka koncesiám viac nezávislý, opak je pravdou,“ povedala opozičná poslankyňa. Koaliční poslanci sa do diskusie nezapojili.

OĽaNO-NOVA k návrhu novely uviedlo, že povinné platenia úhrady za služby verejnosti považuje väčšina obyvateľstva považuje za nespravodlivé. Kombinácia s každoročným uzatváraním dodatku k zmluve so štátom, ktorý bol neraz „politickým bojom“ o vyššiu podporu a lepšie podmienky, je podľa strany neudržateľný a politicky neobhájiteľný.

„Presne stanovený príspevok zo štátneho rozpočtu odstraňuje politický vplyv a bude použitý na úhradu nákladov na zabezpečenie služby verejnosti v oblasti vysielania, čo zahŕňa programy vo verejnom záujme, účelové investičné projekty i vysielanie do zahraničia,“ prezentovalo OĽaNO-NOVA.

S platením úhrad verejnosti počíta štátny rozpočet minimálne do roku 2020. Slovenské domácnosti musia od roku 2008 koncesie platiť zo zákona, ak sú odberateľmi elektrickej energie, bez ohľadu na to, či vlastna televízor alebo rádio a bez ohľadu na to, či sledujú alebo počúva vysielanie RTVS. Aj to je podľa OĽaNO-NOVA nesprávne nastavenie.

Poplatky verejnosti v mesačnej výške 4,64 eura pre domácnosti boli zrušené v roku 2012 za vlády Ivety Radičovej, avšak zmenou politického zloženia vlády SR po voľbách na čele so stranou Smer-SD sa platenie týchto platieb opätovne zaviedlo, a to ešte skôr, než prijatá novela stihla nadobudnúť účinnosť.

„Sociálno-demokratická vláda z obdobia rokov 2012-2016 teda opätovne zaviedla najnespravodlivejší a veľmi nesociálny poplatok, pretože jeho výška je rovnaká pre všetky osoby v produktívnom veku nezohľadňujúc výšku príjmov,“ uviedla v dôvodovej správe k novele opozičná strana.