Pápež František vyjadril obavu, že vatikánske médiá sleduje príliš málo ľudí. Uviedol to pri návšteve redakcií vatikánskeho rozhlasu a vatikánskeho denníka L'Osservatore Romano. Obe médiá vychádzajú v mnohých jazykových mutáciách a zamestnávajú stovky ľudí. Pre pápežskú kúriu, ústredný aparát rímskokatolíckej cirkvi, ich prevádzka pritom predstavuje významný výdavok, uviedla agentúra AP.

,,Mám obavu, ktorá mi leží veľa na srdci, a síce koľko ľudí počúva (vatikánsky) rozhlas a koľko ich číta L'Osservatore Romano," povedal pápež. Podľa neho je hlavnou úlohou vatikánskych médií oslovovať ľudí. ,,Je tu totiž nebezpečenstvo, že táto dobrá organizácia a pekná práca sa nedostane, kam má," dodala hlava katolíckej cirkvi.

Pápež navštívil takzvané dikasterium pre komunikáciu, pod ktoré spadajú hlavné vatikánske médiá. Urobil tak pri príležitosti 160. výročia založenia vatikánskeho denníka a 90. výročia od prvého vysielania vatikánskeho rádia. Úrad nechal pápež ustanoviť v roku 2015. Dnes v orgáne pracuje vyše 500 ľudí a jeho rozpočet predstavuje 43 miliónov eur. Fungovanie médií stojí vatikánsku pokladnicu viac ako prevádzka jeho veľvyslanectiev po celom svete. Tieto náklady sa podľa AP vnútri Vatikánu ospravedlňujú tým, že médiá šíria vo svete pohľad a názory cirkvi.

KK35 Vilnius - Žena drží poster s nápisom
Neprehliadnite

Novinár Pratasevič je po zadržaní údajne v kritickom stave

Kvôli prepadom príjmov pápež nariadil škrty v prevádzkových nákladoch Vatikánu, hoci predtým zdôraznil, že neprepustí ani jedného zamestnanca. Nedávno ale vatikánski zamestnanci zaslali pápežovi list, v ktorom vyjadrili nad škrtmi horkosť. Podľa nich je nákladnosť vatikánskeho aparátu spôsobená malou efektivitou. Poukázali tiež na výrazné rozdiely v platoch zamestnancov a manažérov.

Podľa niektorých údajov zverejnených Vatikánom má denník L'Osservatore Romano zhruba 21 500 čitateľov a hlavný informačný web dosahuje denného priemeru 655-tisíc zobrazení, uviedla agentúra EFE.

Kvôli poklesu príjmov tento rok Vatikán plánuje hospodáriť s deficitom vo výške 80 miliónov eur. Časť deficitu pokryjú finančné dary pápežovi, takzvaný  Svätopetrový halier, a ďalšiu časť finančnej rezervy. Vatikán nevydáva dlhopisy a ani to zatiaľ neplánuje.