Česká investigatívna novinárka Markéta Dobiášová vystúpila na 1. československej konferencii covid-19, informuje portál parlamentnilisty.cz. Hovorila o médiách v kritických situáciách, aká je ich úloha v tejto dobe veľmi dôležitá, ako funguje mainstream, strach či dezinformácie.

Médiá vládnu skrytou mocou

„Skrytá moc médií spočíva v tom, že pretvárajú naše správanie, konanie a myslenie. Základným prostriedkom mediálnej manipulácie je dezinformácia. Keď už problém nemožno ututlať, vyhlási sa do sveta doplnený o úplne falošné riešenie. Cieľ je jasný: pozornosť verejnosti sa buď zvedie inam, alebo časom vyšumí a zabudne sa,“ hovorí Markéta Dobiášová o mechanizmoch, na ktorých fungujú české mainstreamové médiá.

„Téma covid vyvoláva takmer sto percentný záujem verejnosti. Ľudia majú radi lekárov, vedcov, autority, ktorým potrebujú veriť, cítia sa potom viac v bezpečí. A kto iný by mal pri takej epidémii radiť, čo robiť, ako títo experti. Odborníci majú veľmi radi médiá, informačný chaos preto prišiel veľmi rýchlo,“ pokračuje novinárka. Na začiatku sa to podľa nej dalo chápať, keďže chaos ku kríze patrí.

Chaos a strach nakoniec podľa Dobiášovej ovládli aj novinárov. „Čoraz viac sa prestávali pýtať, prestávali zisťovať, či informácie, ktoré sprostredkovávajú verejnosti cez mediálne obľúbených a PR skúsených expertov či politikov, nie sú tiež náhodou dezinformácie,“ dodala. V oblasti mainstreamu počas obdobia covidu má bohaté skúsenosti.

Novinári ako súčasť manipulácií

„Redaktori, novinári akoby prestali strážiť, či sa sami nestávajú súčasťou manipulácií, ktoré – ako v novinárskych kruhoch vieme – slúžia vždy na prospech toho, kto má na nich záujem. Bývajú to väčšinou politici, biznismeni. Politicko-biznisový marketing je na manipuláciách založený,“ uviedla.

Väčšina českých médií podľa novinárky na túto vlnu naskočila. „Je to logické, pre väčšinu médií sú príjmy z inzercie rozhodujúce. Verejnoprávne médiá sú zase viac závislé na politických stranách. Navzájom sa potrebujú. Od politikov médiá potrebujú informácie, podporu – politici potrebujú médiá pre posilňovanie svoje moci. Nahlas sa to veľmi nehovorí,“ pripomenula.

Ako ďalej dodala, novinári sa skutočným konfliktom postupne začali vyhýbať, investigatívna žurnalistika sa postupne vytratila. „Môžeme sledovať, ako za ohlušujúceho ticha mainstreamových redakcií prechádzala politikom a vláde minulej aj súčasnej vydávanie nezákonných opatrení, ktoré s riešením epidémie majú pramálo spoločného,“ skonštatovala.

Covid biznis

Vládne opatrenia podľa nej okliešťujú ľudské práva a sú v rozpore s demokratickými princípmi spoločnosti či štátu. „S princípmi, po ktorých ešte nedávno väčšina redakcií a novinárov pomerne hlasno volala. Dnes by som spočítala na prstoch jednej ruky tých, ktorým to vadí a neboja sa to povedať otvorene.“ všíma si. Z covidu sa stal veľký biznis.

„Mnohí moji novinárski kolegovia sami na sociálnych sieťach masírujú verejnosť, aby ochotne a radostne plnili všetky proticovidové opatrenia vlády. Čo z toho, že sú nelogické a nefungujú. Kto nejde s nami, ide proti nám,“ povedala. Konštruktívna kritika je dnes podľa Dobiášovej nežiaduca a oponentské názory sú umlčané.

Cenzúra voči overiteľným faktom

Aj ona sama zažila cenzúru. „Nikdy by mi nenapadlo, že zažijem cenzúru. Sofistikovanú cenzúru voči overiteľným faktom, že sa ma niekto bude snažiť umlčať a zastavovať tak, aby sa fakty k verejnosti nedostali. Počas posledných dvoch rokov sa to stalo niekoľkokrát. Priatelia a respondenti sa ma pýtali, či sa nebojím, že som odvážna,“ vyhlásila novinárka.

Voči svojim kolegom oznámila, že zlyhali a zlyhávajú na plnej čiare. Mainstreamové médiá sa podľa nej natoľko zmenili, že sa rozhodla odísť z tohto prostredia. Je pre ňu dôležité, aby sa svojmu publiku, ktorému prináša informácie, mohla pozrieť do očí. Snažím sa ukazovať realitu celú, poctivo, spravodlivo, padni komu padni,“ uzavrela Markéta Dobiášová.

Ďalšie dôležité správy

KK22 Kodaň - Dánska premiérka Mette Frederiksenová hovorí počas zasadnutia parlamentu 5. októbra 2021 v Kodani. FOTO TASR/AP
Denmark's Prime Minister Mette Frederiksen speaks during the opening of the Danish Parliament Folketinget in Copenhagen, Tuesday, Oct. 5 2021. (Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix via AP)
Neprehliadnite

Dánsko napriek vysokým počtom nakazených zrušilo takmer všetky obmedzenia