Za audiotextové, ezetorické programy či veštiarne už licenčná rada sankcionovala viacero vysielateľov vrátane Markízy a Joj, 30-tisícová pokuta je však dosiaľ najvyššia. Rada výšku pokuty postupne upravuje smerom nahor, ak televízie opakujú rovnaké porušenie zákona. Vrchná hranica sankcie siaha až k 166-tisícom eur.

V prípade TV8 je problematická relácia iQvíz, klasická telefonická hra s telefonujúcimi divákmi, ktorí sa majú dovolať do štúdia a uhádnuť správnu odpoveď na otázku, ktorú kladie moderátorka.

Tri vydania iQvízu zo 17. a 24. októbra (dve časti) minulého roka porušili znenie paragrafu o čestnosti a slušnosti reklamy a telenákupu. Rada na základe európskych noriem posudzuje programy tohto typu ako telenákup.

V prípade iQvízu sa znova v relácii objavili zadania, ktoré neobsahovali jednoznačné a presné inštruovanie o spôsobe riešenia úlohy. V praxi teda diváci nemali férové podmienky na súťaž, čo v prípade týchto relácií nie je nič výnimočné.

V troch vydaniach iQvízu sa museli boriť s neriešiteľnými úlohami, v ktorých sa menili pravidlá. Súčasťou všetkých posudzovaných vydaní relácie bolo dokonca rovnaké zadanie, ktoré malo zakaždým inú „správnu“ odpoveď. Vybrala ju však de facto produkcia.

Podľa zadania mali diváci zakaždým odhaliť názov jedného slovenského mesta, ktorý mali vytvoriť z 20 písmen rozdelených do štyroch riadkov nachádzajúcich sa v tabuľke.

Inštrukcie sa menili v čase. V jednom prípade až po uplynutí niekoľkých minút moderátorka spomenula, že sa hľadá slovenské mesto. Neskôr oznámila, že písmená z tabuľky sa pri skladaní názvu môžu opakovať. Divákov motivovala aj poznámkami po nesprávnych odpovediach ako „dobrý tip“, „veľmi dobre na to idete“, pričom uvedené mesto nebolo blízke správnej odpovedi geograficky ani lexikálne.

Do relácií sa dovolali desiatky poslucháčov, produkcia im postupne dávala nápovedy a znižovala finančnú výhru. Správne odpovede napokon boli Žarnovica, Hurbanovo a Stupava - tri rozličné odpovede na to isté zadanie.

Napríklad v relácii zo 17. októbra odpoveď Žarnovica zaznela, no moderátorka ju neuznala. Ako správna však bola vyhodnotená v závere po poskytnutí pomôcky.

Phonotex vo vyjadrení pre licenčnú radu uviedol, že „prišlo k chybe v zadaní od produkcie, kedy moderátorka mala zadanú ako jedinú správnu odpoveď názov mesta Zvolen, s touto jedinou správnou odpoveďou počas moderovania a rozhovorov sú súťažiacimi divákmi aj pracovala, k tejto odpovedi boli zadané aj indície umožňujúce ľahšiu identifikáciu správnej odpovede. V čase cca 10 minút pred koncom relácie moderátorka dostala od produkcie pokyn, že zadanie bolo nesprávne a správnou odpoveďou má byť mesto Žarnovica. Následne bola táto skutočnosť oznámená divákom a ponúknutá indícia ŽAR—CA. Najbližší divák, ktorý bol do štúdia prepojený , uhádol správnu odpoveď a získal finančnú výhru.“

Padla najvyššia pokuta za audiotextové hry, TV8 má zaplatiť 30-tisíc

Zadanie v relácii iQvízu Zdroj: RVR

Padla najvyššia pokuta za audiotextové hry, TV8 má zaplatiť 30-tisíc

Riešenie zadania v iQvíze (Hurbanovo) Zdroj: RVR

Na toto vysvetlenie regulátor nenaletel. Zároveň v rozbore relácie spochybnil to, že v relácii nie je riešením úlohy jedna odpoveď, ale možností je viacero, pričom nie je jasné, na základe čoho sa vyberá tá „vyvolená“.

„Podľa názoru účastníka konania bolo zadanie súťažnej úlohy poskytnuté jednoznačne. Nezdieľa názor, že súťažné zadanie by malo poskytovať len jednu jedinú možnú odpoveď. Napriek tomu však tvrdí, že na zadané súťažné zadanie existovala iba jediná správna odpoveď. Zadanie súťaže, ktoré by umožňovalo ako správnu odpoveď akýkoľvek možný názov mesta, ktorý sa z ponúknutých písmen dá poskladať, by podľa jeho názoru nemalo súťažnú logiku. Účastník konania však žiadnym spôsobom neobjasnil, akým spôsobom bolo možné zistiť na základe zadaných inštrukcií, správnu odpoveď spomedzi všetkých možných správnych odpovedí,“ konštatuje Kancelária RVR v pracovnom materiáli k bodu.

Pri úlohe narátal regulátor 35 možných riešení podľa prezentovaného zadania. „Vzhľadom na túto skutočnosť sme názoru, že zadanie tak ako bolo poskytnuté nebolo jasné a neobsahovalo všetky relevantné informácie pre jeho riešenie. Nejednalo sa teda o súťaž v pravom slova zmysle ale iba o tzv. hru ‚hádaj na čo myslím‘,“ konštatovala licenčná rada, ktorá rozhodla o nečestnom telenákupe a následnej sankcii.