„Je to Putinova vojna; nie vojna, ktorú vedie ruský ľud," povedala v nedeľu Ovsiannikovová v rozhovore vysielanom v rámci relácie This Week na americkej televíznej stanice ABC.

Ovsiannikovová v pondelok narušila živé vysielanie večerných správ najsledovanejšej ruskej televízie Pervyj kanal, keď sa pred kamery v štúdiu postavila s transparentom s nápisom: „Nie vojne, zastavte vojnu, neverte propagande, tu vám klamú. Rusi sú proti vojne". Kremeľ označil tento počin za „chuligánstvo".

Novinárku vzali do väzby, kde zostala cez noc. Následne jej ruský súd vymeral pokutu vo výške 30.000 rubľov (približne 250 eur) za organizovanie nepovoleného činu a za jej výzvu na demonštrácie proti vojne, pripomína ABC. Z televízie taktiež bola prepustená.

Moderátor zmienenej relácie ABC George Stephanopoulos sa jej v nedeľu spýtal, prečo takto riskovala. „Keď sa začala vojna, nemohla som jesť. Nemohla som (ani) spať... To čo vysielali naše médiá bolo veľmi odlišné od toho, čo sa (na Ukrajine) naozaj dialo," povedala.

Rusi vojnu nepodporujú

Ovsiannikovová ďalej uviedla, že chcela spraviť niečo, čo by prilákalo viac pozornosti, ako demonštrácie na námestí. Zároveň chcela podľa vlastných slov svetu ukázať, že Rusi nepodporujú vojnu.

„Mohla som ruskému ľudu ukázať, že toto je len propaganda, odhaliť ju v jej podstate a možno niektorých ľudí podnietiť k tomu, aby sa vyslovili proti vojne," povedala ďalej novinárka.

Politický azyl odmietla

Podľa nedeľných údajov nezávislej ruskej monitorovacej organizácie OVD-Info zadržali v Rusku počas protestov proti vojne už vyše 15 000 ľudí. Moderátor relácie na ABC sa Ovsiannikovovej spýtal, či sa po svojom čine nebojí o svoju bezpečnosť, hoci odmietla politický azyl vo Francúzsku.

„Veľmi sa bojím o bezpečnosť mojich detí... Verejne som odmietla prijať politický azyl vo Francúzsku, lebo som vlastenka; chcem žiť v Rusku," povedala. Novinárka ďalej uviedla, že Rusko prežíva „veľmi temné a náročné" obdobie. Rusov však vyzvala, aby sa nebáli prehovoriť.

Sankcie ubližujú aj občanom

Na otázku, čo by chcela odkázať svetu, odpovedala, že nie všetci Rusi vnímajú súčasné dianie na Ukrajine rovnako. Uviedla tiež, že sankcie uvalené na Rusko ubližujú nielen Putinovi a ruským oligarchom, ale aj bežným občanom, ktorí vojnu nepodporujú. Svojim ruským spoluobčanom Ovsiannikovová odkázala, aby kriticky vyhodnocovali informácie, ktoré im predkladajú ruské médiá.

Ďalšie dôležité správy

Novinárka Marina Ovsianniková priamo počas vysielania televíznych správ – vôbec najsledovanejšej spravodajskej relácie v Rusku – vbehla do záberu aj s veľkým transparentom, ktorý hlásal: „Zastavte vojnu! Neverte propagande! Všetkých nás zavrieť nemôžu!“
Neprehliadnite

Nie som hrdinka. Ovsjannikovová chcela urobiť viac ako protest proti vojne