Oscara za najlepší ženský herecký výkon dostala Julianne Moore za film Still Alice, kde stvárnila učiteľku s Alzheimerovou chorobou. Najlepším hercom sa stal Eddie Redmayne, ktorý vo filme Teória všetkého hral telesne postihnutého slávneho vedca Stephena Hawkinga.
„Možno začnú pre Akadémiu budúci rok platiť nejaká imigračné pravidlá - dvaja Mexičania za sebou, to je podozrivé,“ vtipkoval pri preberaní ceny Mexičan Iñárritu. Vlani získal Oscara pre najlepšieho režiséra jeho krajan Alfonso Cuarón za film Gravitácia.
„Čítala som článok, že vyhrať Oscara môže viesť k tomu, že žijete o päť rokov dlhšie. Ak je to pravda, tak by som rada poďakovala Akadémii, pretože môj manžel je mladší než ja,“ ďakovala so slzami v očiach J. Moore, ktorá si odniesla svoju vôbec prvú zlatú sošku.
„Tento Oscar patrí všetkým ľuďom na svete, ktorí bojujú s ALS,“ vyhlásil pri preberaní ceny E. Redmayne s odkazom na amyotrofickú laterálnou sklerózou, ktorou S. Hawking trpí.
Už 87. ročník odovzdávania prestížnych filmových cien Oscar prebiehal v nedeľu večer miestneho času (v noci na pondelok SEČ) v divadle Dolby Theatre v Los Angeles. Sošku pre najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe si odniesol Jonathan Kimble Simmons za stvárnenie bezohľadného učiteľa hudby vo filme Whiplash. Šesťdesiatročný K. Simmons bol nominovaný na Oscara vôbec prvýkrát.
Prestížne ocenenie tiež prvýkrát získala aj Patricia Arquette za rolu matky hlavného hrdinu vo filme Boyhood. Inak ale film režiséra Richarda Linklatera, ktorý nakrúcal 12 rokov s rovnakými hercami, vyšiel z udeľovania cien naprázdno.
P. Arquette vo svojej ďakovnej reči vzdala hold „všetkým ženám, ktoré porodili a platia dane“. „Bojovali sme za rovnaké práva pre každého. Teraz je načase, aby existovala aj rovnosť vo výške platov,“ dodala a vyslúžila si obrovský potlesk publika, najmä svojej hereckej kolegyne Meryl Streep.
Najlepším neanglicky hovoreným filmom sa stala poľský snímka Ida. Čiernobiely film opisuje život v Poľsku za druhej svetovej vojny a po nej. Poľsko tak získalo vôbec prvého Oscara v histórii v tejto kategórii.
Poľský film bol nominovaný na toto prestížne ocenenie od roku 1963 už desaťkrát. Režisér Pawel Pawlikowski bol zo zisku ceny nadšený a v zákulisí novinárom povedal: „Je to vzrušujúce, fantastické. Dúfam, že to povzbudí svet, aby sa znovu začali pozerať na poľské filmy, a že to poľských filmárov prinúti zariskovať.“
Cenu v kategórii celovečerný dokument získal film CitizenFour Laury Poitrasovej o bývalom zamestnancovi amerických tajných služieb Edwardovi Snowdenovi, ktorý upozornil na plošné sledovanie komunikácie, ktoré tieto služby vykonávajú.
Štvorhodinový ceremoniál moderoval herec Neil Patrick Harris známy z obľúbeného televízneho sitcomu Ako som spoznal vašu matku. Každý z 20 tohtoročných nominovaných v hereckých kategóriách je beloch, čo je len tretíkrát od roku 1998 - naposledy sa to stalo v roku 2011. Práve narážkou na tento fakt začal Harris svoje úvodné vystúpenie. „Dnes tu oslavujeme tie najlepšie a najbelšie hviezdy Hollywoodu, teda pardon tie najskvelejšie,“ uviedol.
Počas ceremoniálu vystúpila napríklad speváčka Lady Gaga pri príležitosti pocty pre muzikálový film Sound of music, ktorý vznikol presne pred päťdesiatimi rokmi.
Komédia Grandhotel Budapešť bola nominovaná v deviatich kategóriách a získala štyri ceny - za najlepšie kostýmy, masky, hudbu a za výpravu a dekoráciu. Cenu za vizuálne efekty získala sci-fi snímka Interstellar. Najlepším animovaným filmom sa stala Veľká šestka.
Víťazi Oscarov na Academy Awards 2015
Najlepší film:
Birdman - producenti Alejandro González Iňárritu, John Lesher a James Skotchdopole, réžia Alejandro González Iňárritu
Réžia:
Alejandro Gonzáles Iňárritu - Birdman
Herec v hlavnej úlohe:
Eddie Redmayne - Teória všetkého
Herečka v hlavnej úlohe:
Julianne Moore - Still Alice
Herec vo vedľajšej úlohe:
Jonathan Kimble Simmons - Whiplash
Herečka vo vedľajšej úlohe:
Patricia Arquette - Boyhood
Cudzojazyčný film:
Ida - Polsko, réžia Pawel Pawlikowski
Nejlepší animovaný film:
Velká šestka - réžia Don Hall a Chris Williams
Kamera:
Emmanuel Lubezki - Birdman
Pôvodný scenár:
Alejandro Gonzáles Iňárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris a Armando Bo - Birdman
Scenár podľa predlohy:
Graham Moore - Kód Enigmy
Hudba:
Alexandre Desplat - Grandhotel Budapešť
Nejlepšia skladba:
Glory - hudba a text John Stephens a Lonnie Lynn; film Selma
Výprava a dekorácie:
Adam Stockhausen a Anna Pinnock - Grandhotel Budapešť
Kostýmy:
Milena Canoner - Grandhotel Budapešť
Masky:
Frances Hannon a Mark Coulier - Grandhotel Budapešť
Strih:
Tom Cross - Whiplash
Zvuk:
Craig Mann, Ben Wilkins a Thomas Curley - Whiplash
Zvukové efekty:
Alan Robert Murray a Bub Asman - Americký sniper
Vizuálne efekty:
Paul Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter a Scott Fisher - Interstellar
Celovečerný dokument:
Citizenfour - réžia Laura Poitras
Krátkometrážny dokument:
Crisis Hotline: Veterans Press 1 - réžia Ellen Goosenberg Kent
Krátkometrážny animovaný film:
Feast - réžia Patrick Osborne
Krátkometrážny hraný film:
Telefonát - réžia Mat Kirkby