Informáciu o zhodnom postoji oboch operátorov priniesol portál Ženy v meste. Podľa neho Orange aj Telekom odmietli povoliť svojim klientom posielať nominácie do ankety telerozhlasu, ak by tvorcovia programu ponechali možnosť posielať SMS správy aj s menom prezidenta Slovenského štátu Jozefa Tisa.

Šéf korporátnej komunikácie Telekomu Andrej Gargulák uviedol, že neupravený štatút RTVS by u operátora neprešiel. „Vzhľadom na možnosť hlasovania za ľubovoľnú osobu, ktorú pravidlá súťaže pred ich zmenou umožňovali, sme žiadali upraviť štatút SMS hlasovania do podoby, ktorý by vylúčil hlasovanie o právoplatne odsúdených vojnových zločincoch,“ povedal A. Gargulák pre Ženy v meste.

Rovnaké stanovisko zdieľal aj Orange. „V rámci spoločenskej zodpovednosti je pre nás dôležité, aby pravidlá neumožňovali hlasovať o právoplatne odsúdených ľuďoch alebo osobách, ktoré svojím konaním porušovali základné ľudské práva,” uviedol pre spomínaný portál manažér korporátnych vzťahov spoločnosti Orange Tomáš Palovský.

Operátori podľa portálu informovali o svojich zámeroch aj samotné vedenie telerozhlasu. Stalo sa tak ešte pred včerajšou tlačovou konferenciou, na ktorej generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník vyhlásil, že J. Tisa z ankety napokon vyradila. J. Palovský pripustil, že k tomu mohol prispieť nielen tlak verejnosti, ale aj samotný postoj operátorov.

Klienti oboch operátorov sa teda môžu zapojiť do ankety. „Vzhľadom na následnú úpravu pravidiel sme neboli nútení pristúpiť k odmietnutiu technickej participácie na SMS hlasovaní,“ potvrdil A. Gargulák.

Prvá fáza je teda spustená, štatút hlasovania RTVS uverejnila na svojej stránke. Nominácie môžu ľudia posielať na číslo 9977, a to do 20. decembra.

Upútavku preverí prokuratúra

Vymazanie J. Tisa z ankety však nedalo definitívnu bodku za rozruchom, ktorý RTVS spôsobila upútavkou s odsúdeným prezidentom. Podľa informácií webu Omediach.com preverí tento spot prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) spolu s políciou.

„Prokurátor ÚŠP vydal pokyn na preverenie tejto veci Národnou protiteroristickou jednotkou NAKA Prezídia Policajného zboru,“ uviedla pre TASR hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová.

Polícia má preveriť, či nedošlo k spáchaniu trestného činu založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd, alebo prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd.

Upútavka RTVS vyvolala mnohé kritické reakcie. Rozhorčenie nad ňou vyjadrilo aj stredisko holokaustu a židovská organizácia.

Krátke video, v ktorom sa dramatický hlas pýta, či bol J. Tiso vojnový zločinec alebo mučeník, RTVS stiahla z vysielania a Youtubu už pred niekoľkými dňami, krátko po tom, čo ju nasadila do vysielania. V stanovisku telerozhlas uvádzal, že išlo o plánovaný krok.