Kompenzácia majú smerovať ČRa, Českej televízii a spoločnosti Digital Broadcasting na prevádzku takzvaných prechodových sietí, ktoré majú zabezpečiť bezproblémový prechod divákov na novú technológiu vysielania, a tiež na preladenie existujúcich vysielačov z DVB-T na DVB-T2.
Prechodové siete pobežia súbežne s existujúcimi sieťami DVB-T2 až do prechodu na nový štandard.
Ďalšie prostriedky z uvažovanej zhruba jednej miliardy korún sú určené na informačnú kampaň pre divákov, na monitoring a kontrolu a na riadenie projektu.
Proti kompenzácii protestujú prevádzkovatelia satelitných televízií, ktorí ich považujú za nepovolenú podporu. „S kompenzáciami počíta novela zákona o elektronických komunikáciách, ktorá prešla prvým čítaním v snemovni. Vládou schválená stratégia predpokladá, že všetky kompenzácie budú notifikované Európskou komisiou. Nemôže tak dôjsť k nedovolenej verejnej podpore,“ podotkol M. Procházka.
K prechodu na DVB-T2 má v Česku dôjsť vo februári roku 2021 kvôli nutnosti uvoľniť časť vysielacích frekvencií v pásme 700 MHz pre rýchle mobilné siete. DVB-T2 umožňuje zachovať rozsah pozemného vysielania na nižšom množstve frekvencií.
Pozemné vysielanie v súčasnosti prijíma u západných susedov okolo 58,5 percenta populácie, satelit využíva 26,1 percenta, káblovú TV 20,3 percenta a IPTV 4,3 percenta.
Televíziu, ktorá bude schopná prijímať DVB-T2, má aktuálne podľa odhadov obchodníkov do desať percent domácností v Česku.
„Podiel TV prijímačov s tunerom DVB-T2 sa zvyšuje. Tým, že masívnejší nástup modelov TV s tunerom určeným na príjem nového digitálneho signálov nastal až zhruba od marca 2016, je však celkový podiel v populácii stále malý,“ uviedol začiatkom marca Tomáš Krátky zo spoločnosti Euronics.
ČRa vlani spustili certifikáciu prístrojov, ktorá overuje pripravenosť prijímača na DVB-T2.