Dosiaľ platilo, že víťazi mali 45 sekúnd na ďakovnú reč, ktorá tak spravidla pozostávala z nudného vymenovania desiatok ľudí. A často sa stávalo, že na mnohých ocenení pod vplyvom stresu aj zabudli. Alebo ich siahodlhý zoznam réžia prehlušila hudbou. Nevraviac o tom, že ďakovačky nie sú práve highlightom programu. Každá reč bola takmer rovnaká. 

Po novom sa bude na obrazovke zobrazovať zoznam s menami ľudí, ktorým víťazi chcú poďakovať. Tento zoznam si musia nominovaní vopred pripraviť a odovzdať ho réžii. Vznikne tak priestor pre iný obsah ďakovných rečí, čo  (dúfajme) prinesie napríklad vtipné príhody z nakrúcania alebo zmysluplnejšie posolstvá súvisiace s filmom.

Ako uvádza The Guardian, inšpiráciou pre takýto nápad bol aj minulý ročník, kedy pri dlhšej ďakovnej reči Dany Perry začal hrať orchester, hoci ona ešte stále ďakovala. 

Orchester fungujúci ako časomer je tradíciou pri odovzdávaní Oscarov. V roku 2001 sa Julii Roberts pri preberaní ceny za najlepšiu herečku vo filme Erin Brokovich podarilo ho umlčať a ukrojiť si pre seba viac ako 3 minúty času. 

Nezabudnuteľnú reč mala aj Catherine Zeta Jones, keď ďakovala jej nenarodenému dieťaťu. Podobných a aj netradičných prejavov bolo, ako uvádza The Independent, viac.

Na výsledky a udelenie Oscarov si treba počkať do 28. februára. Ceremónia sa bude konať v Dolby Theatre v Los Angeles. Podujatie budú v noci z nedele na pondelok naživo vysielať aj stanice Doma a ČT2