Zo slovenského pohľadu na súboji premiéra Davida Cameron a šéfa britských labouristov Eda Milibanda by nemuselo byť nič zaujímavé, keby televízny duel neviedla legenda medzi moderátormi, ktorá mu dodala divadelnú šťavu.
Ak vám vyhovujú nedeľné diskusné relácie na slovenský spôsob, ktoré sú vhodné na popoludňajší spánok a moderátor(ka) je skôr formálnym „posúvačom slova“, britskou realitou budete zrejme sklamaní.
Bývalá legenda BBC
Štvrtkové predvolebné štúdio sa vysielalo na televíziách Sky News a Channel 4. Moderátor Jeremy Paxman vlani odišiel z BBC po 24 rokoch a televízia prišla o jednu z najväčších hviezd jej histórie. Hovoria mu inkvizítor alebo pitbull, pretože jeho diskusie sú skôr vypočúvaním ako snahou o regulárne kladenie otázok.
Rovnako ako už bývalý moderátor Top Gearu (vyhodili ho oficiálne z BBC tento týždeň kvôli bitke) Jeremy Clarkson, má aj Jeremy Paxman niečo, čo moderátori po celom svete radi kopírujú a vzhliadajú k nim. Ide o kombináciu arogancie, inteligencie, pohotovosti. J. Paxman kladie otázky, pri ktorých sa nebudú cítiť nesvoji iba pozvaní hostia, ale aj mnohí diváci.
J. Paxman sa pýta tak, ako by ste to robili vy z kresla svojej obývačky. Je mu v podstate jedno, že je nestranný. Nemysliteľné na na Slovensku, kde licenčná rada pokutuje televízie za to, ak v spravodajstve zaznie náznak komentára.
Paxmanove otázky vedie zdravý rozum, kritický odstup a hlavne pochybnosti. Navyše hrá pred divákmi malé divadlo - zalamuje rukami, mračí sa, vyvalí sa na stoličke ako doma pri pive a niekedy sa takticky otočí. Akoby ani nebol v štúdiu a akoby sa rozprával s kamarátom mimo kamier.
12-krát tá istá otázka
V roku 2007 napríklad ministrovi vnútra Michaelovi Howardovi, ktorý bol najslávnejšou Paxmanovou obeťou, v rozhovore položil 12-krát tú istú otázku, čím vstúpil do dejín žurnalistiky. Na prvý pohľad skvelá taktika, ako dotlačiť politika do odpovedí, mala však až triviálnu príčinu. J. Paxman povedal, že to vtedy urobil len preto, že chcel interview čo najviac natiahnuť, pretože ďalší príspevok, ktorý po rozhovore nasledoval, nebol hotový.
No nie vždy sa mu všetko podarí, ako by chcel. V roku 2011 moderoval v BBC reláciu o dlhovej kríze, kde vystúpil novinár z Daily Telegraphu Peter Oborne a hovorca eurokomisára Olliho Rehna - Amadeu Altafaj Tardio. Novinár v diskusii nazval hovorcu „idiotom z Bruselu“.
J. Paxman nenapomenul novinára, ale naopak hovorcovi so smiechom povedal: „Pán idiot z Bruselu, prajete si odpovedať?“ Keď P. Oborne označil hovorcu za idiota tretíkrát, požiadal ho J. Paxman, aby prestal. Hovorca nečakal, ako to dopadne, a bez slova zložil mikrofón a odišiel.
Sám Peter Oborne je tiež výrazný novinár. Ako sme na Mediálne.sk písali vo februári, v Daily Telegraph dal výpoveď po tom, ako zistil, že denník sa pre inzerciu spolčil s bankou HSBC a ututlával niektoré témy.
Grilovanie s otázkami pod kožu
V štvrtkovej ostro sledovanej debate sa moderátorsky veterán snažil nalomiť Eda Milibanda, ktorému napríklad povedal, že ho „ľudia považujú za geeka zo severného Londýna“. Otázky ako z diskusie pri pive dokážu politikov vyviesť z miery. „Koho to zaujíma?“ reagoval prekvapene šéf labouristov.
Jeremy Paxman spovedá Eda Milibanda Zdroj: SITA/AP
E. Millibanda griloval aj v súvislosti s jeho minulosťou. Politik sa ešte v roku 2010 stal novým šéfom dnes opozičnej britskej Labouristickej strany. Nebol jasný víťaz, favoritom bol dlho jeho brat David.
J. Paxman mu v debate položil rečnícku otázku: „Mnoho ľudí, keď sa pozrie na vašu kandidatúru na najmocnejšiu funkciu v krajine, sa na vás pozrie a pomyslí si: Aká škoda, že to nie jeho brat.“
Tesne predtým mu dokonca povedal, že ak by rokoval v jednej miestnosti s Vladimirom Putinom, ten by po dvoch minútach vyšiel z miestnosti s úsmevom a E. Miliband by bol roztrhaný na franforce. „Ten, čo vám to hovoril, bol Cameron však?“ reagoval so smiechom šéf labouristov.
Politik sa tak musel vlastne obhajovať, či dokáže ustáť svoju pozíciu v rokovaniach. „Myslím si, že som dosť odolný chlap. Podceňovali ma na každom rohu. Ľudia hovorili, že som sa nemal stať lídrom, ale stal som sa. Ľudia mi vraveli pred štyrmi rokmi, že sa nemôžem stať premiérom, ale ja sa môžem stať. Ľudia ma podceňujú, ale mne záleží na Britoch a ich životoch a myslím si, že to môžem zmeniť,“ reagoval E. Miliband.
Keď mu moderátor povedal, že je vnímaný ako slaboch, Ed Miliband mu povedal, že keď v roku 2013 americký prezident Barack Obama a jeho súper D. Cameron vyjednali vojenské intervencie do Sýrie, on ako jediný vystúpil proti. „Nie som dosť tvrdý? Sakra, som silný dosť,“ oponoval.
Najvtipnejším momentom večera bola otázka, či by sa rozdelil s D. Cameronom o pivo, ktorý odmietol diskusiu face-to-face. „Neviem, či budeme mať pivo, ale podelil by som sa o sandwich so slaninou,“ dodal.
Cameronov kamoš: Moderátor Top Gearu
Premiéra D. Camerona Jeremy Paxman síce tiež nešetril, ale venoval sa predovšetkým ekonomickým témam ako DPH, jedlu zdarma pre chudobných a nevyhol sa ani zahraničným témam. Top otázka večera bola, čo si myslí o tom, že BBC vyhodila moderátora relácie Top Gear J. Clarksona, ktorý je jeho dobrým priateľom.
„Nevedel som, čo sa stalo. Je to priateľ a talent,“ povedal D. Cameron s tým, že násilné správanie nemôže televízia akceptovať.
Rovnako sa J. Paxman nevyhol ani Stephenovi Greenovi, ktorý sa stal v roku 2010 jeho ministrom obchodu. Predtým však pracoval pre banku HSBC, ktorú vyšetrujú pre daňové úniky a pranie špinavých peňazí.
Víťazom večera sa v bleskovom prieskume stal premiér, ktorý porazil opozičného kandidáta v pomere 56:44.
Napriek tvrdosti a morálnosti J. Paxmana, ktorý sa vyžíva v grilovaní respondentov, ani on nie je celkom čistý. V roku 2008 vypukol menší škandál, keď vyšli na verejnosť platy mladých Rumunov, ktorí pre neho pracovali ako upratovačka a záhradník.
Ich príjem bol podstatne nižší ako minimálna mzda a nemali ani žiadnu zmluvu, takže nemali právo na dovolenku a sociálne benefity. Ak by sa to stalo niektorému z politikov, J. Paxman by ho rozniesol na kopytách.