Reakcie po ohlásení nového seriálu Star Trek Discovery boli preto opatrné. Aj z toho dôvodu, že televízia CBS hneď od začiatku plánovala uviesť novinku na svojej novej internetovej platforme All Access, čo vzbudzovalo obavy z akejsi béčkovosti projektu.

Premiéra seriálu, ohláseného v novembri 2015, sa navyše niekoľkokrát posunula. Trekkies sa ale dočkali a vďaka Netflixu je nový Star Trek Discovery okamžite dostupný po celom svete, nielen cez americkú službu CBS.

Vyzerá ináč

Z pilotného dvojdielu je hneď jasné jedno: Stark Trek Discovery má s predchodcami spoločný iba názov. Tento Star Trek už nebudí dojem štúdiovej televíznej hry – kamera, špeciálne efekty aj interiér lode patria oveľa viac do sveta „realistickejších“ sci-fi seriálov ako Babylon 5 či The Expanse. Tvorcovia Discovery sa rovnako neriadili ani dizajnom najnovších kinofilmov.

Prekáža to? Vôbec. Star Trek vyzerá napriek tomu, že sa odohráva roky pred úplne prvým seriálom, možno najcoolovejšie, ako kedy vyzeral. Je však možné, že konzervatívni fanúšikovia vizuálnu zmenu až tak ľahko nepredýchajú.

S predýchaním majú problém zrejme úplne všetci v prípade nového vzhľadu Klingónov, ktorí stoja za hlavnou zápletkou celého pilotného dvojdielu. Masky zo starších seriálov hodili do koša a vymysleli úplne nové.

Konsenzus internetov je, že pôsobia umelo a lacno (hoci lacné určite neboli). Ak pôvodní Klingóni vyzerali ešte značne humanoidne, po novom pôsobia ako dinosaury, ktoré nevykynožila zmena klímy. (skvelý easter egg – na Netflixe sa dajú zvoliť aj klingónske titulky)

Nový Star Trek je úplne iný. Konečne

Zdroj: Mediálne.sk

Hlavná postava zaujme, tie ostatné pomenej

Poďme ale k tomu hlavnému – posádke Discovery. Smola, v pilote sa loď s týmto názvom ani len nemihne.

Úvodná dvojčasť nás zoznámi s hlavnou postavou, prvou dôstojničkou lode USS Shenzou Michael Burnham. Hrá ju Sonequa Martin-Green, známa zo zombie apokalypsy The Walking Dead. Ak tam hrala trošku nudnú postavu, ktorá sa naplno prejavila až pár minút pred svojím koncom, v Star Treku je charizmatická a tvorcovia jej od začiatku dali plastické pozadie súvisiace s Vulkánom, vďaka ktorému vám na nej začne okamžite záležať.

Najťažšiu misiu - darovať seriálu silnú hlavnú postavu, ktorá vám nebude liezť hneď na nervy - Star Trek Discovery zvládol celkom dobre. Oveľa lepšie ako pri iných seriáloch (kašeľ - kapitánka Janeway - kašeľ - Benjamin Sisko - kašeľ - Jonathan Archer).

Z ostatných postáv stojí za zmienku jej nadriadená kapitánka Philippa Georgiou (Michelle Yeoh), s ktorou sa Michael Burnham dostane do zásadného konfliktu, či bojazlivý vedecký dôstojník Saru (Doug Jones). Ostatné postavy boli v pilote zatiaľ také bezvýznamné, že na ne človek okamžite zabudne.

Nový spôsob rozprávania

Pilotná dvojčasť v Star Trekoch zvykla otvoriť veľkú dejovú líniu, ku ktorej sa tvorcovia skôr či neskôr ešte vrátili, no väčšinu sérií tvorili uzatvorené epizódne príbehy, ktoré si diváci mohli pozrieť v akomkoľvek poradí.

Aj keď sa to zatiaľ nedá s istotou povedať, Star Trek Discovery budí dojem, že sa v tomto bude výrazne odlišovať od predchodcov a celá pätnásťdielna séria sa bude venovať jednému súvislému hlavnému príbehu.

Tiahnuci sa príbeh nie je v histórii Star Treku nič nové. V prípade The Next Generation aj Voyagera išlo o líniu s Borgami, pri Deep Space 9 zas o vojnu s Dominionom a Zakladateľmi. Boli to vždy tie najlepšie diely a časti mimo týchto príbehov, vsunuté pomedzi ne, pôsobili niekedy ako polystyrénová výplň.

No boli by startrekovské seriály úspešné, ak by sa sústredili iba na veľké dejové línie? Práve uzatvorené epizódy dávali priestor pre vykresľovanie postáv, ich vzťahov a rozprávali príbehy s morálnymi posolstvami, ktoré sú základom Star Treku.

Epické viacdielne príbehy boli skôr postavené na akcii a ich príťažlivosť spočívala v tom, ako sa divákom už známe postavy zachovajú v dramatickej situácii.

To neznamená, že takýmto spôsobom sa nedá spraviť skvelý sci-fi seriál. Najlepším príkladom je The Expanse, jeden z najleších televíznych sci-fi posledných rokov, ktorý sa taktiež venuje iba jednej hlavnej dejovej línii. To však znamená, že hlavnou hviezdou je oveľa viac príbeh ako protagonisti.

Aj kvôli realistickejšiemu prístupu je už teraz jasné, že Star Trek Discovery nevytvorí také kultové postavy, ako boli Picard, Data, Odo či Seven of Nine. A tak ako nové kinofilmy urobili zo Star Treku nudnú akčnú sériu, tento realistický a temný Star Trek môže viesť k odklonu od idealitického optimizmu, ktorým sa tento svet odlišuje od všetkých ostatných sci-fi svetov.

Pilotný dvojdiel Star Trek Discovery ale zatiaľ zvládol svoju hlavnú úlohu - zaujať, ukázať Star Trek v novom svetle a vzbudiť zvedavosť na ďalšie časti. Tých zvyšných trinásť dielov teraz čaká veľká výzva vrátiť Star Treku status kultovky.