Trpaslíkov vyvinula RTVS interne v rámci odboru výskumu programu a vývoja formátov, ktorý v tejto podobe vznikol po nástupe generálneho riaditeľa Václava Miku. Pôjde o cyklický víkendový program pre deti od päť do sedem rokov.
Premiérové nasadenie bude počas oboch dní víkendu – v sobotu aj v nedeľu ráno o 7:00. Jednotlivé diely budú trvať približne 12 minút. RTVS počíta na úvod minimálne s 30 časťami.
Trpaslíci budú podľa anotácie predstavovať „hru“ na klasické televízne žánre v trpasličej mini podobe. Pozostávať budú z trojminútových blokov, ktoré budú predstavovať žánre ako mini sitcom, mini kvíz, mini talkšou, mini stand up či mini hit.
Detských divákov budú reláciou sprevádzať siedmi protagonisti – trpaslíci. Ide o partičku ľudských bytostí, ktoré síce nie sú väčšie ako mobilný telefón, no „napriek tomu dokážu robiť veľké veci“.
Jednotlivé postavičky dostanú štylizované kostýmy a mená – ich povaha bude vyplývať z ich grafickej „podstaty“ – smajlíka. V relácii sa tak objavia Chichot Veselý, Emo Tikon Smutný, Pusa Božteková, Smajla Prekvapená, Kuli Okulár, Sväťo Dobrík a Anejlínka Čertíková.
Autorom formátu a kreatívnym producentom je Ján Uličiansky. Scénu, grafiku a réžiu má na starosti Vlado Kriško, choreografiu Ivica Liszkayová, texty piesní Daniel Hevier.
Názov Trpaslíci si na Úrade priemyselného vlastníctva poistil RTVS ešte vlani, registroval ho spolu s titulmi Kolonáda a Milujem Slovensko.
Generálny riaditeľ RTVS Václav Mika už vlani proklamoval snahu RTVS zintenzívniť produkciu v oblasti pôvodnej dramatickej tvorby a tvorby pre deti.
Telerozhlas počas Vianoc premiéroval sedem častí večerníčka Mimi a Líza, okrem jeho pokračovania si objednal aj kreslený seriál Pavúky z rohu, pilotný diel má už aj z ďalšieho animovaného seriálu Drobci.
V oblasti hranej detskej tvorby pripravuje telerozhlas v spolupráci s externým dodávateľom seriál Supersieť, do ktorého nedávno hľadal detských hercov. RTVS zároveň v tomto roku nakrúti hranú rozprávku Láska na vlásku.
Počas Mikovho šéfovania ukončil RTVS výrobu detskej relácie Maškrtníček, ponechal si Fidlibuma a uviedol Zázračný ateliér.