Dvaja afganskí novinári, ktorí v stredu spravodajsky pokrývali protest niekoľkých desiatok žien proti porušovaniu práv vládou islamistického Talibanu, skončili po zatknutí v cele a brutálne ich zbili. Informoval o tom denník Los Angeles Times, ktorý zverejnil fotografie zbitých žurnalistov z kábulského denníka Etilaat Roz.

„Piatich kolegov držali v detenčnom zariadení viac ako štyri hodiny, v priebehu ktorých dvoch z nich zmlátili a brutálne mučili,“ povedal agentúre Reuters šéfredaktor denníka Zakí Darjábí. „Jeden z talibov mi šliapol na hlavu, drvil mi tvár o betón. Kopali ma do hlavy. Myslel som si, že ma zabijú,“ opísal situáciu agentúre AFP jeden z fotografov, Nematulláh Nakdí.

KK37 Kábul - Afganské ženy vykrikujú slogany počas protipakistanskej demonštrácie pred budovou pakistanského veľvyslanectva v Kábule 7. septembra 2021. FOTO TASR/AP
Afghans shout slogans during an anti-Pakistan demonstration, near the Pakistan embassy in Kabul, Afghanistan, Tuesday, Sept. 7, 2021. Sign in Persian reads,
Neprehliadnite

Taliban iný názor odmieta, militantné hnutie zakázalo organizovanie protestov

Ženy na rôznych miestach v Afganistane protestovali opakovane. V stredu v Kábule bola hlavnou témou absencia žien v novej vláde. „Vláda bez účasti žien nemá šancu na úspech,“ skandovali demonštrantky, ktoré držali v rukách transparenty s nápismi ako „Prácu, vzdelanie, slobodu!“ alebo „Prečo svet mlčky prihliada?“. Podľa Los Angeles Times proti nim príslušníci Talibanu zasiahli s bičmi a protest rozohnali.

V Kábule ľudia v stredu demonštrovali už tretí deň po sebe. V utorok zatkli na podujatí niekoľko novinárov, Taliban ich neskôr prepustil. Násilné strety sa rozpútali v utorok počas protestu v západoafganskom meste Herát. Jeden z aktivistov uviedol, že najmenej dvaja demonštranti prišli o život a sedem ďalších utrpelo zranenia, keď tam Taliban začal do protestujúcich strieľať.

Ilustračné foto
Neprehliadnite

Afganec v parku v Berlíne pobodal ženu, nepáčilo sa mu, že tam robí záhradnícke práce