M. al-Gheiti sa pritom nikdy netajil svojím negatívnym postojom voči sexuálnym menšinám a viackrát ho verejne prezentoval. Trest napokon prišiel za to, že sa vlani v auguste vo svojej talk šou na súkromnej stanici LTC TV zhováral s homosexuálom a bližšie sa pýtal na jeho orientáciu.
S mužom, ktorého identita bola pred divákmi utajená, sa M. al-Gheiti rozprával o prostitúcii, ktorú vykonával. Otvorene hovoril aj detaily o vzťahoch s inými mužmi.
Egyptskí právnici na súde tvrdili, že v danom programe boli prezentované finančné benefity a ďalšie výhody, ktoré so sebou homosexualita prináša. Ako prvý o tom informoval portál Al-Ahram.
V spornej epizóde sa objavil aj ďalší novinár Mustafa Mekki. Ten sa zaregistroval do zoznamovacej aplikácie Grindr určenej homosexuálom. Jeho cieľom bolo zistiť viac o komunite gejov v Egypte. O tom, čo sa dozvedel, porozprával priamo vo vysielaní.
„Mnoho z týchto mužov sú nešťastní, pretože v sebe musia všetko tajiť a chcú tento stav zmeniť,“ informoval o svojich zisteniach. Dodal, že medzi používateľmi natrafil aj na 14-ročných chlapcov, píše CNN.
Okrem toho, že súd pred pár dňami poslal moderátora M. al-Gheitiho za mreže, sankcionoval ho aj pokutou tritisíc egyptských libier, čo je v prepočte bez mála 150 eur. Voči tomuto rozsudku sa môže odvolať.
Egyptský moderátor Mohammed al-Gheiti Zdroj: YouTube / LTC TV
K situácii v Egypte sa vyjadrilo aj Centrum pre ochranu novinárov (CPJ). Vyzvalo predstaviteľov afrického štátu, aby odvolali všetky obvinenia voči novinárovi a prestali s ich „neustálou antikampaňou voči slobodnej žurnalistike“.
Výbor na ochranu novinárov (VON) koncom minulého roka informoval o tom, že k 1. decembru 2018 bolo v tejto krajine väznených najmenej 25 novinárov.
Ku kritike sa pridala aj medzinárodná ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW). Nesúhlasí síce s negatívnymi postojmi novinára voči homosexuálom, no jeho odsúdenie považuje za neprípustné.
Jeden trest pritom prišiel už krátko po odvysielaní interview v lete 2018. Egyptský regulátor médií preň prerušil vysielanie televízie LTC TV na dva týždne. Vo svojom stanovisku uviedol, že televíziu suspenduje za porušenie zákazu prezentácie homosexuálov a ich symbolov.
Zákaz prezentovania sexuálnych menšín a tiež vystavovanie symbolov LGBT komunity prišiel po tom, ako na rockovom koncerte v Káhire v roku 2017 vialo v publiku viacero dúhových vlajok. Išlo o vystúpenie skupiny Mashrou‘ Leila, ktorej spevák sa otvorene hlási k homosexualite.
Polícia vtedy násilne zadržala desiatky ľudí a kapela dostala zákaz vystupovať v Egypte. Homosexualita tam pritom nie je zákonom zakázaná, no členovia LGBT komunity sú často zatýkaní a obviňovaní zo šírenia pornografie, prostitúcie či zhýralosti. Odsudzuje ich konzervatívna moslimská komunita aj kresťanská menšina.