V novej sérii STV Nesmrteľní sa spojí

Slovenská televízia na webe zverejnila zoznam tvorcov novej 10-dielnej filmovej série Nesmrteľní. Objavujú sa v ňom mená známe z konkurenčných staníc Markíza a Joj.

V novej sérii STV Nesmrteľní sa spojí

STV vyrába Nesmrteľných, cyklus sfilmovaných literárnych diel, spolu s firmou Oreo a producentmi budú práve kľúčoví ľudia z Orea Peter Núñez a Martin Hudák. Prvý si "odskočí" z režisérskej stoličky markizáckeho ťažiskového projektu Talentmania, druhý podobne – v talentovej šou je producentom a hlavným grafickým supervízorom. Medzi režisérmi Nesmrteľných figuruje okrem viacerých známych mien aj Róbert Šveda, spájaný so značkou D.N.A. Production/Dark Room a seriálmi Mesto tieňov, Kriminálka Anděl a Ako som prežil. V tíme je aj Karol Vosátko, režírujúci Jojkin seriál Mafstory. V početnom scenáristickom tíme je aj bývalý humorista z Markízy a moderátor TVA Rasťo Piško či Roman Olekšák, podpísaný pod seriálmi Ordinácia v ružovej záhrade, Rádio Fresh alebo novinkou TV Joj Dr. Ludsky. Samotná spoločnosť Oreo má na konte už jeden seriál, Rodinné tajomstvá.

PR manažérka Orea Monika Krčmárová pre Mediálne.sk potvrdila aj mená hercov. V Nesmrteľných sa predstaví Milan Kňažko, Zuzana Kanócz, Marek Geišberg, Matej Landl, Marta Sládečková, Robo Jakab, Karol Čálik, Réka Derszi, Pavel Višňovský, Jiří Langmajer a ďalší.

Slovenská televízia už začala Nesmrteľných promovať. Vo vysielaní sa zatiaľ objavuje 10-sekundový teaser. "Žijú stále medzi nami. Nesmrteľní. Už čoskoro," hovorí v ňom. Promo vyrobilo Oreo.

Oreo poskytlo Mediálne.sk aj druhú fázu teasingovej kampane. Ďalšie promo je dlhšie, hlas Dušana Jamricha v ňom povie: "Boli milovaní aj nenávidení, obdivovaní, zatracovaní. Dnes sú nesmrteľní. Už čoskoko. Žijú stále medzi nami."

Podľa Orea aj oficiálneho materiálu STV je premiéra Nesmrteľných naplánovaná na jeseň 2010. Má ísť o desaťdielny cyklus samostatných televíznych filmov, v ktorých ožijú "nesmrteľné" slovenské aj svetové literárne diela prenesené do súčasnej podoby. Každá časť bude dlhá približne 70 minút a natočí sa vo vysokom rozlíšení (HD). STV získala na sériu dotáciu zo zmluvy so štátom v celkovej výške 1,16 milióna eur. Ako jeden zo svojich ťažiskových projektov ho predstavila na festivale Art Film.

Nesmrteľní
zdroj: materiál Pôvodná a koprodukčná tvorba Slovenskej televízie 2010 – 2011

Dramaturg za STV: Scarlett Čanakyová
Návrhár kostýmov: Dana Kubinyová, Alexandra Grusková
Architekt: Jiří Vitáloš
Umelecký maskér: Vladimír Wittgruber, Edita Botlíková
Vedúci výrobného štábu: Richard Raiman
Zvuk: Peter Polák
Producent STV: Tomáš Zechel
Producent Oreo: Peter Núñez, Martin Hudák
Kreatívni producenti Oreo: Tomáš Kaminský, Daniel Dangl, Anton Ondrejka
Kamera: Jaroslav Zeman, Ján Ďuriš, Ivan Finta, Martin Žiaran, Štefan Bučka a i.
Scenár: Róbert Šveda, Tereza Felixová, Anna Fifiková, Roman Olekšák, Richard Pupala, Dano Mailing, Rasťo Piško, Jozef Koleják, Peter Nagy
Réžia: Stanislav Párnický, Laco Halama, Róbert Šveda, Viktor Csudai, Emil Horváth, Roman Polák, Karol Vosátko, Katarína Ďurovičová
Premiéra na obrazovkách STV: jeseň 2010

V cykle samostatných televíznych filmov s názvom Nesmrteľní prinesie STV na svoje obrazovky desať silných a pútavých príbehov, v ktorých ožijú také diela, ako sú román Rozum a cit Jane Austinovej, komédia Revízor N. V. Gogoľa, novela Diabol L. N. Tolstého, román Ema Bovaryová Gustava Flauberta, Don Juan na motívy Moliéra, divadelná hra Maškaráda od M. J. Lermontova, román Dáma s kaméliami Alexandra Dumasa ml., Cyrano z Bergeracu Edmonda Rostanda, Podivný príbeh Dr. Jekylla a pána Hyda R. L. Stevensona, či klasická slovenská Rysavá jalovica Martina Kukučína.

Nesmrteľných hrdinov a ich príbehy plné vášní, strachu, lásky, hľadania seba samých i svojho miesta pod slnkom premiestnili do súčasnosti scenáristi projektu Róbert Šveda, Tereza Felixová, Anna Fifiková, Roman Olekšák, Richard Pupala, Dano Mailing, Rasťo Piško, Jozef Koleják, Peter Nagy. Režisérmi jednotlivých príbehov sú Stanislav Párnický, Laco Halama, Róbert Šveda, Viktor Csudai, Emil Horváth, Roman Polák, Karol Vosátko, Katarína Ďurovičová.

Sériu filmov toho času vyrába pre STV spoločnosť Oreo, na obrazovkách ho diváci uvidia na jeseň tohto roku.