Tá sa rozhodla, že sfilmuje príbeh novinárov z Medzinárodného konzorcia investigatívnych novinárov (ICIJ), ktorí stáli pri zrode obrovského úniku dokumentov medzinárodnej právnickej kancelárie Mossack Fonseca, ktorá zakladala firmy v daňových rajoch.

Na verejnosť uniklo 2,6 terabajtov dát, ktoré obsahovali 11,5 milióna dokumentov, ktoré opísali tok miliárd dolárov za posledných 40 rokov do Panamy či na Britské panenské ostrovy.

Na tejto práci sa v konzorciu podieľalo 370 novinárov zo stovky médií v takmer 80 krajinách sveta. Celý novinársky kolotoč viedli dvaja skúsení nemeckí novinári denníka Süddeutsche Zeitung Frederik Obermaier a Bastian Obermayer, ktorí pred mesiacom vydali knihu The Panama Papers: Breaking the Story of How the Rich and Powerful Hide Their Money.

Netflixu sa podarilo získať exkluzívne práva na sfilmovanie knihy. Na filme budú odborne spolupracovať novinári Marina Walker, ktorá je podpredsedkyňou ICIJ a rovnako aj Gerard Ryle, ktorý vedie konzorcium novinárov v USA. O produkciu filmu sa postará John Wells, ktorý stojí napríklad za drámou Blízko od seba (2013).

Netflix tak získal na svoju stranu kľúčové postavy celého škandálu a náskok pred konkurenciou. Pred dvoma týždňami ohlásil plán sfilmovať príbeh Panama Papers aj kultový režisér Steven Soderbergh. Jeho film bude adaptáciou knihy Secrecy World od amerického reportéra Jakea Bernsteina, ktorý s konzorciom na odhalení škandálu rovnako spolupracoval.