Šéf Netflixu Reed Hastings v stredu 6. januára na veľtrhu spotrebnej elektroniky CES v Las Vegas oficiálne ohlásil uvedenie streamovacej služby. A už v tomto momente si Netflix viete objednať aj na Slovensku.

Netflix je dostupný v troch verziách: Basic za 7,99 eura, Standard za 9,99 eura a Premium za 11,99 eura, čo sú ceny, ktoré diváci platia aj v západoeurópskych krajinách. Netflix sa tak rozhodol uplatniť jednotnú cenovú politiku, na rozdiel napríklad od Spotify, ktorý na trhoch s nižšou kúpyschopnosťou obyvateľstva (ako Slovensko) nasadil o čosi nižšie ceny.

Hlavný rozdiel medzi jednotlivými verziami je kvalita obrazu a počet zariadení, na ktorých sa dá Netflix súčasne používať. Pri najlacnejšom balíčku to je jedno zariadenie a bez HD obrazu, pri strednom dve zariadenia a HD, pri najdrahšom štyri zariadenia a Ultra HD kvalita. Tá je dostupná zatiaľ iba pri obmedzenom počte titulov a potrebný je, samozrejme, aj TV prijímač podporujúci toto rozlíšenie.

Mesačný poplatok sa dá platiť kartou alebo cez PayPal účet, pričom prvý mesiac je zadarmo - formu platby však treba tak či tak zadať, upozornenie o možnosti zrušenia predplatného príde tri dni vopred.

Pre využitie Netflixu je potrebné internetové pripojenie, filmy či seriály sa nedajú, na rozdiel od hudobných streamovacích služieb, stiahnuť a sledovať neskôr offline. Netflix funguje na počítačoch, mobilných zariadeniach, ale aj herných konzolách.

Mimo wi-fi sietí je teda streamovanie videa poriadny žrút dát. Spotreba sa dá síce nastavením kvality obrazu regulovať, no pri HD filme ide o 0,5 až 0,6 Mbps. Dátový tok sa mení každú sekundu podľa obsahu. Netflix zapracoval na 20-percentnej úspore prenášaných dát zmenami v dátovom toku. Zaťažovanie sietí bol v uplynulých rokoch horúci problém v prípade Netflixu - americkí operátori tlačia online streamovacie služby do priplácania si za prenos dát, aby bola garantovaná kvalita obrazu. Podľa kritikov tejto obchodnej politiky ide o narúšanie princípov dátovej neutrality.

Hlavná nevýhoda streamovacej služby, vďaka ktorej môžu byť tunajší vysielatelia zatiaľ relatívne pokojní, je úplná absencia lokalizácie. V slovenčine nie je ani len ovládacie menu a už vôbec nie filmy a seriály.

Pri mnohých tituloch sú okrem angličtiny k dispozícii španielčina, nemčina, taliančina prípadne portugalčina. Zatiaľ. Zástupcovia Netflixu na tlačovke v Las Vegas v stredu uviedli, že v súčasnosti sú k dispozícii iba tie jazyky, v ktorých bol Netflix dostupný dosiaľ. Na rozšírení jazykových mutácií a titulkov v ďalších jazykoch, vrátane slovenčiny, sa však podľa služby „určite pracuje“, uviedol zástupca Netflixu pre TREND.sk.

V tomto smere majú nateraz výhodu iné služby ako Voyo či HBO Go, ktoré sú plne lokalizované minimálne do češtiny. Čo do kvality ponuky filmov a seriálov Netflixu konkuruje na Slovensku najmä spomínané HBO, ktorého on-demand platforma sa tiež dá sledovať na počítači či mobilných zariadeniach.

Nevýhoda je, že sa dá predplatiť iba cez televízneho operátora, ako bonus ho ponúkal napríklad aj Denník N. Samostatne predplatiť sa však zatiaľ nedá. Tento biznis model uviedlo HBO vlani v USA.

Čo je vlastne Netflix

Netflix začínal koncom deväťdesiatych rokov v USA ako zásielková videopožičovňa - ľudia si mohli za mesačný poplatok objednať filmy, ktoré im vo forme DVD následne prišli domov. Hlavnou devízou Netflixu sa čoskoro stal systém odporúčaní titulov - algoritmy na základe hodnotení divákov a vlastných preferencií dokážu ponúknuť tituly, ktoré by diváka či diváčku mohli naozaj zaujímať. Na rozdiel od iných podobných služieb tak ľudia nie sú odkázaní na vyhľadanie recenzií či slepé strieľanie (a následné ľutovanie rozhodnutia).

Online streamovanie uviedol Netflix v roku 2007. S globálnou expanziou začal v roku 2011 v Latinskej Amerike a Karibiku, o rok neskôr prišli na rad prvé západoeurópske krajiny. V roku 2015 bol dostupný v 50 štátoch a terajší januárový krok znamená rozšírenie pokrytia na 130 krajín, celkovo by počet mal narásť až na 200. Čína medzi tými súčasnými, mimochodom, zatiaľ nie je.

Netflix - na rozdiel od Spotify, ktorý tiež razí cestu globálnej expanzie - je už niekoľko rokov v pluse. Za rok 2014 dosiahol tržby vo výške 5,5 miliardy dolárov pri prevádzkovom zisku 403 miliónov dolárov a čistom zisku 267 miliónov USD.

Netflix ponúka stovky filmov a seriálov, prevažne však ide o tituly staršieho dáta. Kým hlavná devíza HBO je, že má často ako prvá televízia v ponuke veľké kinotrháky, Netflix recykluje filmy z rôznych dekád. V kategórii sci-fi filmov je aktuálne napríklad väčšina titulov spred roku 2012.

O čosi novšia je ponuka TV seriálov. Netflix má v databáze seriály mnohých televízií, ktoré ich už zreprízovali do nemoty. Kto však nepozerá bežnú televíziu, má príležitosť vrátiť sa k seriálom ako Dexter, Breaking Bad, a najmä mnohým titulom, ktoré nikdy nebežali (a nikdy ani nebudú) v slovenských televíziách.

To najčerstvejšie v prípade Netflixu je vlastná tvorba, do ktorej plánuje služba investovať miliardy dolárov. Aj na Slovensku sú známe seriály ako House of Cards, prípadne Orange Is the New Black, ponuka vlastných seriálov a titulov sa začala za uplynulý rok ešte výraznejšie rozrastať. Ako uviedli zástupcovia Netflixu v stredu, „obsahu nikdy nebude menej ako teraz pri spustení. Stále ho rozširujeme a plán je zdvojnásobiť ho do konca roka“, uviedol zástupca Netflixu pre TREND.sk.

To najlepšie na Netflixe - predplatitelia nie sú viazaní vysielacími štruktúrami televízií ani snahou tvorcov naťahovať seriály na X týždňov. Na streamovacej službe sú série dostupné v kompletnom vydaní naraz.