„Úprimne sa ospravedlňujeme (tvorcom snímok) Moonlight, La La Land, Warrenovi Beattymu, Faye Dunawayová a divákom za omyl pri vyhlasovaní najlepšej snímky. Moderátori omylom dostali obálku z inej kategórie a chyba bola rýchlo opravená. Zisťujeme, ako sa to mohlo stať, a hlboko sa ospravedlňujeme. Oceňujeme šarm, s ktorým menovaní, filmová akadémia, (televízia) ABC a (moderátor) Jimmy Kimmel situáciu zvládli,“ uvádza sa v ospravedlnení firmy PwC.

Najlepší film mali ohlásiť W: Beatty a F. Dunawayová. W. Beatty otvoril obálku a s viditeľnými rozpakmi prezeral lístok, na ktorom bolo napísané „Emma Stone, La La Land“; o niekoľko sekúnd neskôr F. Dunawayová so známkami netrpezlivosti nad Beattyho váhaním oznámila ako najlepší film La La Land.

E. Stone pritom získala Oscara za rolu v muzikáli La La Land tesne predtým a vo chvíli chybného vyhlásenia držala kartu s potvrdením svojej výhry v ruke.

Podľa denníka Los Angeles Times existujú dve sady obálok s kartami víťazov vo všetkých kategóriách. Kožené tašky označené logom PwC s obálkami sú umiestnené každý rok na oboch stranách pódia a z nich sú prideľované karty moderátorom a tým, ktorí ceny vyhlasujú. Prax je osvedčená a slúži na to, aby mal večer rýchly a hladký spád.

Aktualizované: Ako médiá informovali v utorok, konkrétnym vinníkom faux pas je asistent produkcie, ktorý sa v uvedenom čase nesústredil a zaoberal sa písaním tweetov.

Brian Cullinan, ktorý mal na starosti podávanie obálok s menami víťazov jednotlivých kategórií, sa v zákulisí nedeľňajšieho udeľovania Cien Akadémie venoval sociálnej sieti, pričom dal ohlasujúcemu hercovi omylom záložnú obálku s menom najlepšej herečky. Asistent tesne pred podaním obálky W. Beattymu pridával na Twitter zákulisnú fotografiu E. Stonovej, príspevok však následne vymazal.

Aj keď sa na omyl prišlo vzápätí, na javisku už ďakoval tím tvorcov filmu La La Land. Producent Jordan Horowitz sa však v jednej chvíli chopil mikrofónu a vyhlásil: „To bol omyl. Moonlight, ľudí, vy ste vyhrali. To nie je žart.“

Podobný prípad s chybným vyhlásením víťaza pri slávnostnom ceremoniáli sa odohral v decembri 2015 pri finálovom večeri Miss Universe. Moderátor súťaže Steve Harvey najprv chybne vyhlásil za novú Miss Kolumbijku Ariadnu Gutiérrezová. Potom ale musel priznať, že došlo k omylu, a ako víťazku vymenoval Filipínku s nemeckými koreňmi Piu Alonzovou Wurtzbachovou.

V septembri 2010 stihla Kelsey Martinovichová, chybne ohlásená víťazka austrálskej televíznej reality šou Australia's Next Top Model, predniesť aj ďakovnú reč. Krátko potom však moderátorka šou Sarah Murdoch s ospravedlnením oznámila iné meno. Skutočnú víťazkou, o ktorej v hlasovaní rozhodli televízni diváci, sa tak stala Amanda Ware.

Zmätky pri vyhlasovaní víťazov zasiahli v minulosti aj udeľovanie francúzskych hudobných cien NRJ Awards. V roku 2010 bola omylom vyhlásená za najlepšiu zahraničnú kapelu americká skupina Black Eyed Peas. Pri ceremoniáli však vyšlo najavo, že namiesto amerických hip-hoperov mala cenu dostať nemecká skupina Tokio Hotel.

Rovnaký incident sprevádzal ceny aj o rok skôr, kedy si ocenenie za najlepšiu medzinárodnú skladbu miesto Rihanny omylom odniesla americká speváčka Katy Perry.

Organizátorom oscarového ceremoniálu sa tento rok podaril ešte jeden prešľap. Do videoklipu s udelením Oscara in memoriam austrálskej kostýmovej dizajnérke Janet Pattersonové umiestnili fotku jej krajanky, filmárky Jan Chapmanovej, ktorá bez akýchkoľvek pochýb kypí zdravím.

Oscarová akadémia si na J. Pattersonovú spomenula, až keď zomrela vlani v októbri. Predtým dostala štyri oscarové nominácie, ktoré nepremenila, a to za filmy Piano, Portrét dámy, Oscar a Lucinda a Jasná hviezda.