Nepohodlný reportér Brada sa vracia na obraz

Redaktor Slovenskej televízie Ivan Brada sa vracia po niekoľkomesačnej pauze na obrazovku. Aj keď predchádzajúce vedenie urobilo viacero opatrení, aby sa člena redakcie Reportérov zbavilo, nepodarilo sa.  STV onedlho odvysiela jeho nové reportáže. Pre Mediálne.sk to povedala šéfka spravodajstva RTVS Anna Sámelová.

„Začali sme robiť aj témy, ktoré sa za predchádzajúceho vedenia nesmeli vyrábať či odvysielať,“ povedal pre Mediálne.sk Brada.

Brada sa stal pre manažment bývalého šéfa STV Štefana Nižňanského nepohodlným, keď o reportážach, ktoré mu vedenie zakázalo pripravovať, začal písať na súkromnom blogu. Od marca minulého roka uverejnil sériu článkov na tému pozemkových machinácií vo Veľkom Slavkove. 

Z vedenia STV dostal hrubé vyhrážky, že s tým má prestať. „Pretože údajne urážam štátne inštitúcie a ako zamestnanec STV nemám právo blogovať. Dopúšťam sa vraj hrubého porušenia pracovnej disciplíny a to je aj dôvod na okamžité skončenie pracovného pomeru,“ opisuje pomery v STV na blogu Brada. Dôvodom vyhrážok zo strany STV malo podľa neho byť, že sa na jeho blog sťažoval jeden minister.

Vedenie Š. Nižňanského chcelo Bradu prepustiť. Novinár sa dostal na zoznam nadbytočných zamestnancov v rámci hromadného prepúšťania. Nakoniec nebol prepustený aj vďaka odborom v televízii.

K 31. decembru Nižňanský rozhodol o zrušení pracovnej pozície Bradu. Podľa Bradu šéfredaktor Ján Šmihula s tým nesúhlasil, aj preto asi pozícia zrušená nebola.

Štefan Nižňanský naňho podal aj trestné oznámenie. "Spáchanie trestného činu malo spočívať v tom, že som mal v rámci schválenej dvojdňovej pracovnej cesty do Banskej Bystrice a Zvolena nad rámec cestovného príkazu na druhý deň cestovať so služobným autom „na otočku" kvôli nakrúcaniu aj do Michaloviec. Tým mala STV vzniknúť údajná škoda - 58 eur," uviedol na blogu Brada.

Novinár tvrdí, že celé obvinenie stojí na klamstve. "Všetky nakrútené rozhovory, či už v Banskej Bystrici, vo Zvolene alebo v Michalovciach, boli použité v riadne schválených reportážach STV, ktoré som na základe súhlasu nadriadeného po návrate z cesty aj postrihal a pripravil do vysielania."

Brada po celý čas ostal v televízii, no reportáže nerobil. Dlhšie bol práceneschopný a po návrate vedenie prijalo prekážku zo strany zamestnávateľa, ktorá mu znemožňovala pripravovať reportáže. Nové vedenie prekážku zrušilo, vyhodnotilo ju ako protiprávnu.

Nepohodlný reportér Brada sa vracia na obraz

„Primitívna cenzúra znemožnila v relácii Reportéri zverejniť viaceré dôležité kauzy, ktoré mali dopad na verejné financie,“ píše na blogu Brada a opisuje viaceré nátlakové akcie svojich nadriadených.

Podľa neho pre zásah z hora sa na obrazovku nedostala napríklad kauza zvolenského mäsokombinátu a zmiznutia štátnych hmotných rezerv za 200 miliónov korún, hospodárenie a investovanie štátneho podniku Bratislavská teplárenská a viaceré iné.

Vedúci redakcie publicistiky Oto Nittmann, nadriadený Bradu za Niňanského, ale aj v súčasnosti za Miloslavy Zemkovej, na vyjadrenia Bradu o pranierovaní a cenzúre odmietol reagovať.

Na blogu Brada píše aj o tom, že podobne pranierovaní boli tí novinári, ktorí odmietli spracovať účelovo motivované reportáže na objednávku manažmentu.

Podľa informácií Mediálne.sk redaktori Reportérov dostali príkaz od vedenia spracovať viaceré témy, ktoré sa aj dostali do vysielania Jednou z nich bola napríklad známa kritická reportáž o Richardovi Rybníčkovi. Viac informácií.

Ivan Brada riešil podozrenie z cenzúry v STV aj za Richarda Rybníčka. Keď bol v TA3, bol v spore s exministrom Rudolfom Zajacom, od ktorého požadoval ospravedlnenie za obvinenie, že je korupčný novinár.