Intendant Trojky STV Stanislav Štefánik komentuje, načo bol a je dobrý tento kanál. "Je isté, že slovenský televízny športový divák prežije aj bez Trojky. Ale je isté aj to, že až po jej zániku si uvedomí, o čo všetko prišiel," tvrdí v stanovisku, ktoré zverejnila STV a v rozšírenej verzii aj so štatistikou odvysielaných prenosov a športov blog Petra Maleca.
V akomsi nekrológu športového kanála Štefánik nielen bilancuje doterajšie vysielanie Trojky, ale načrtáva i vývoj v prípade jej zrušenia. Tvrdí, že potom sa objem športu na zvyšných okruhoch STV dostane "v lepšom prípade na úroveň, na akej bol pred 8. 8. 2008". "Je evidentné, že toto množstvo športového programu sa jednoducho fyzicky „nezmestí“ do vysielacej schémy Dvojky či Jednotky, a musí sa z neho ubrať," hovorí a dopĺňa to o konkrétne dôsledky: na koniec Trojky podľa neho doplatia najmä domáce športové súťaže, napríklad v palubovkových športoch. "Zmiznú pravidelné prenosy z ich líg, na obrazovku sa možno raz za rok alebo ešte zriedkavejšie dostanú prenosy z tzv. menšinových športov, ďalšie sa stratia na mnoho rokov alebo navždy."
Trojku hodnotí Štefánik pozitívne: "Možno povedať, že až na tenis a cyklistiku videl divák Trojky všetky špičkové svetové podujatia v hlavných olympijských športoch," tvrdí. Divák podľa neho prvýkrát od vzniku STV videl prenosy florbalu a futsalu, po niekoľkoročnej prestávke domáci stolný tenis, judo, plávanie, box, vzpieranie, zápasenie, kulturistiku, bojové umenia či tanečný šport. "Len na ilustráciu: kým za dva roky pred vznikom Trojky boli v Slovenskej televízii 3, slovom tri prenosy z hádzanej, a 3, slovom tri prenosy z basketbalu, po vzniku Trojky videli diváci 101 prenosov z basketbalu a 100 z hádzanej," dodáva. Podľa neho vďaka Trojke mohla STV v tomto roku odvysielať všetky zápasy MS vo futbale naživo a priniesť kompletný program MS v hokeji i zimnej olympiády. Odvysielané vraj boli všetky aktuálne svetové športové podujatia v hlavných olympijských športoch. Štefánik k tomu vymenoval prvenstvá – napríklad fakt, že Trojka bola prvým slovenským kanálom vysielajúcim vo vysokom rozlíšení (HD) – a ako argument v prospech samostatného športového kanála pridal rastúce čísla sledovanosti i štatistiky odvysielaného programu. "Mesačne sa na Trojke odvysielalo 459,8 hodín športu, kým pred jej vznikom na všetkých okruhoch STV šesťkrát menej."
Podiel športu na STV
Dva roky existencie Trojky (od 8. augusta 2008 do 30. septembra 2010)
- 11 955 hodín športového programu (z toho 4 685 hodín premiér) iba na Trojke
Päť rokov bez Trojky (od roku 2003 do 2007)
- 4 620 hodín športového programu na dvoch kanáloch dokopy
Slovenská televízia doposiaľ priamo nepotvrdila zrušenie Trojky. "Manažment Trojku nezastavuje," uviedol podľa TASR šéf STV. Informácie o zrušení Trojky k novembru označil za "chodbové reči". No podľa vykonávacieho plánu a programového konceptu, ktoré má Mediálne.sk k dispozícii, televízia na budúci rok počíta s deficitom až 37 miliónov eur. Manažment chce šetriť hromadným prepúšťaním, zvýšením počtu repríz, ale aj zrušením Trojky STV k 1. januáru 2011.